EN ÇOK OKUNANLAR

Patlama sesiyle irkildi, arkasına dönüp bakınca dondu kaldı

Sosyal medyada tepki çekmişti! Vali yerinde inceledi ve açıklama yaptı

Avrasya Tüneli trafiğe açıldı

Günlerce gezerek tek tek tespit ediyorlar! Kilosunu 500 liraya satıyorlar

4 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili yeni gelişme

İyi derecede İngilizce konuşuyorlar, ilk hedefleri turistler

YURT

ANTALYA (DHA) 22.11.2012 10:01

Antalya bölge haberleri

Sağlam: Zeytinköy'ün adı zehirden temizlenecek

1.5 yılda bu iş bitecek

Zeytinköy'de suça karışan insan sayısının çok az olduğunu aktaran Müdür Sağlam, "Bölgenin büyük bölümünde kendi halinde insanlar yaşıyor ve bu izlenimden o insanlar da rahatsız" dedi.

ANTALYA Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, adı uyuşturucu ve satıcılarıyla anılan Zeytinköy olarak bilinen Yeşildere, Doğuyaka ve Gebizli mahallelerinin adının, 1.5 yıl içinde kötü imajından kurtarılacağını söyledi. Kentin tüm dinamiklerini Zeytinköy'ün kötü imajından kurtulması için destek vermeye çağıran Sağlam, "1 ya da 1.5 yıl içerisinde Zeytinköy'ün kötü anılan adını değiştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Kentin tüm dinamikleri, sivil toplum kuruluşları, işadamlarının desteğiyle o bölgede çok çeşitli sosyal projeler yapılacağını aktaran Sağlam, "Ama aynı zamanda suçun üzerine ciddi biçimde giderek kentte uyuşturucu sorununa rahatlatma getireceğiz. Biz bu bölgenin suç ve suçluyla gündeme gelmesini istemiyoruz. Çünkü burada suça göz yummayıp Emniyet güçlerine destek veren halk var" dedi.Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Şuayip Ünal ile birlikte Zeytinköy bölgesine giderek burada ziyaretler yapan Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam'ın, kendisini tanıtmadan bir eve misafir olduğu ve burada kendisine ikram edilen yufka ekmek ile peynir yiyerek insanların sorunlarını dinlediği ortaya çıktı. Sağlam, 3 mahallenin ileri gelenleriyle konuşup sorunlarını dinledi.

11 YILDA 4 BİN 214 OPERASYON

Yeşildere Mahallesi'ne Narkotik polisleri, Özel Harekat timleri ve helikopterli baskınlar düzenlenirken mahalleye son 11 yılda 4 bin 214 operasyon yapıldı. Bu operasyonlarda 7 bin 424 kişi gözaltına alındı. 2 bin 238 kişinin tutuklandığı operasyonlarda 2 bin 840 kilo esrar, morfin, kokain, eroin ve çeşitli uyuşturucu haplar ele geçirildi.

Soner KOCAER/ANTALYA, (DHA)
Foto: Mustafa Sağlam fotosu

- KUTU -

2.5 ayda 214 operasyon

Hem Zeytinköy bölgesinde hem kentte uyuşturucu satıcılarına karşı son 2.5 ayda 214 uyuşturucu operasyonu düzenlendi. Yeşildere Mahallesi Muhtarı Halil Dikme'nin de aralarında bulunduğu 421 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 135'i tutuklandı. Operasyonlarda 729 kilo 482 gram esrar, 3 kilo 874 gram eroin, 8 bin 650 uyuşturucu ve uyarıcı hap ile 72 gram kokain ele geçirildi. Muhtar Dikme, sağlık sorunları nedeniyle 1 ay sonra kefaletle serbest kaldı. Muratpaşa Kaymakamlığı tarafından açığa alınan Dikme hakkındaki soruşturma ise sürüyor.

===

Doğalgaz iç tesisatı yapan firma sayısı arttı

Doğalgaz bereketi

Antalya'da binalara doğalgaz iç tesisatı döşeme konusunda yetkilendirilmiş firma sayısında ciddi artış yaşandı. 2011 yılında bu işi yapan firma sayısı 10 iken, 2012 yılı itibariyle yüzde 360 artarak 46'ya yükseldi.

ANTALYA'da 2006 yılında ana hatları döşenmeye başlayan, 2008 yılından itibaren ise Kepez ilçesindeki bazı bölgelerde kullanılan doğalgazın, ana hat çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte yakın bir zamanda kent geneline yaygınlaşması bekleniyor. Kentte doğalgaz dağıtım işinde yetkili firma olan Olimposgaz çalışmalarını sürdürürken, binalara doğalgaz iç tesisatı döşeyecek firma sayısında ciddi artış meydana geldi. 2011 yılında Olimposgaz tarafından yetkilendirilen firma sayısı 10 iken, 2012 yılının kasım ayı itibariyle bu rakam yüzde 360 oranında artarak 46'ya yükseldi.

KONYAALTI BİTTİ RAKAM ARTTI

İç tesisat firmalarındaki artışı değerlendiren Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Hüseyin Barut, Konyaaltı ilçesindeki ana hattın tamamlanmasının firma artışında etkili olduğunu söyledi. Muratpaşa ilçesindeki ana hat çalışmalarının bitirilmesiyle birlikte bu rakamın daha da artacağını ifade eden Hüseyin Barut, evlerine doğalgaz iç tesisatı yaptıracakları uyardı. Vatandaşın, doğalgaz iç tesisatını yaptıracağı firmanın Olimposgaz tarafından yetkilendirilmiş olmasına dikkat etmesi gerektiğini dile getiren Barut, iç tesisatın yetkilendirilmemiş firma tarafından yapılmasının ciddi risk oluşturacağını aktardı.

Yetkilendirilmemiş bir firma tarafından yapılan iç tesisatın doğalgaz dağıtım işini yapan Olimposgaz tarafından da kabul edilmeyeceğini vurgulayan Hüseyin Barut, "Firmaların yetkili olmaması yetkili usta çalıştırmaması anlamına gelir. Doğalgaz sektörü iş yapılırken ve yapıldıktan sonra en iyi denetlenen sektör olduğu için gaz dağıtımını üstlenen firma da kendi yetkilendirdiği firmalar dışında yapılan iç tesisatlara gaz vermeyecektir. Bu nedenle vatandaş tesisatı yeniden yaptırmak zorunda kalacaktır. Bugün bir doğalgaz iç tesisatının ortalama 5 bin TL olduğu düşünülürse, vatandaşlar yetkilendirilmemiş bir firmaya iç tesisat yaptırmaları halinde ciddi anlamda zarara uğrayacaktır" diye konuştu.

BİNALARIN YÜZDE 95'İNDE İÇ TESİSAT YOK

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş ise kentte 120 bin yapı stoğu bulunduğunu belirtirken, doğalgazın yaygınlaşması oranına bakıldığında bunlardan sadece yüzde 5'ine doğalgaz iç tesisatı döşenmiş olabileceğini anlattı. Bu açıdan bakıldığında ciddi anlamda bir potansiyel oluştuğunu, bu durumun aynı zamanda kötü niyetli kişiler tarafından da kullanılmak isteneceğini ifade eden Deniz Karataş, "Vatandaşların doğalgaz iç tesisatını yetkili olmayan bir firmaya yaptırması yararına olmayacaktır" uyarısında bulundu.

Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA, (DHA)
Foto: Hüseyin Barut ve Deniz Karataş portre.


===


Antalya KHB hizmete başladı

TÜRKİYE Kamu Hastaneleri Kurumu bünyesinde kurulan Antalya Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) yapılanması tamamlandı. Antalya KHB'nin Genel Sekreterliği'ne, Denizli İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş getirildi. Genel Sekreter Taş, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu görevlerinin Bakanlık politika ve hedeflerini uygulayarak Antalyalılara hizmetin en iyisini vermek olduğunu söyledi.

Taş, kendi görevlerini ise şöyle sıraladı: "İkinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetleri vermek üzere hastanelerin ağız ve diş sağlığı merkezlerinin ve benzeri sağlık kuruluşlarının açılmasını, işletilmesini, faaliyetlerinin izlenmesini, değerlendirilmesini ve denetlemesini, bu hastanelerde her türlü koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin verilmesini sağlamak."

YENİDEN YAPILANDI

Antalya'daki yeni yapılanmayı anlatan Dr. Taş, Antalya KHB İdari Hizmetler Başkanlığı'na, Denizli İl Sağlık Müdür Yardımcısı Ramazan Aslantürk, Antalya KHB Tıbbi Hizmetler Başkanlığı görevine, Antalya İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Cenk Ateş, Antalya KHB Mali Hizmetler Başkanlığı görevine ise Antalya İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Bahri Özdemir'in getirildiğini söyledi.

YÖNETİCİLER DEĞİŞTİ

Genel Sekreter Taş, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Hastane Yöneticiliğine Prof. Dr. Ramazan Çetinkaya, Hastane Başhekimliği görevine ise Doç. Dr. Nurullah Bülbüller'in getirildiğini, Antalya Atatürk Devlet Hastanesi, Hastane Yöneticiliğine Uzman Dr. Abdurrahman Acar'ın, Hastane Başhekimliği görevine ise Op. Dr. Selim Hacısalihoğlu'nun getirildiğini söyledi.

PROFESYONEL YÖNETİCİLER

Sağlık Teşkilatı Şeması hakkında da bilgi veren Dr. Erdoğan Taş, hastane yöneticisinin altında başhekim (Tıbbi Hizmetler Müdürü) idari ve Mali Hizmetler Müdürü, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü'nün yer alacağını söyledi. Antalya'da tüm sağlık kuruluşlarında bu uygulamaya geçildiğini söyleyen Taş, "Bundan sonraki süreçte hastane yönetimleri daha profesyonel olacak" dedi.

YAPILANMA TAMAMLANDI

Genel Sekreterlik bünyesinde kurulan Tıbbi Hizmetler, İdari Hizmetler ve Mali Hizmetler başkanlıklarının yapılanmasının tamamlandığını ve görev alanlarının belirlendiğini aktaran Antalya KHB Genel Sekreteri Taş, "Antalya KHB İdari Hizmetler Başkanı Ramazan Aslantürk, Tıbbi Hizmetler Başkanı Dr. Cenker Ateş, Mali Hizmetler Başkanı Dr. Bahri Özdemir çalışmalara başladı" dedi.

Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Erdoğan Taş, İdari Hizmetler Başkanı Ramazan Aslantürk, Tıbbi Hizmetler Başkanı Cenker Ateş, Mali Hizmetler Başkanı Bahri Özdemir. Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof.Dr. Ramazan Çetinkaya ve Başhekimi Doç.Dr. Nurullah Bülbüller. Atatürk Devlet Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Abdullah Acar ve Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Selim Hacısalihoğlu.


===


Evcilmen: Kaçağı yıkmak görevimiz

Antalya'nın Kundu Bölgesi'ndeki 5 yıldızlı otellerde yapılan yıkımlara ilişkin değerlendirmede bulunan Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, "Biz görevimizi yapıyoruz. Amacımız asla turizmi baltalamak değil. Ama sonuçta yanlış uygulamaların ortadan kaldırılması gerekiyor" dedi.

Kundu Bölgesi'nde bazı otellerin kaçak yapılarının yıkımıyla ilgili sürecin Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel döneminde başladığını söyleyen Süleyman Evcilmen, "Buraların şikayeti sayın Türel marifetiyle gündeme getirilmişti" dedi. Yaptıkları araştırmalarda bölgedeki bazı otellerin vaziyet planına aykırı birtakım eklemeler ve günübirlik alan içinde kaçak yapılar tespit edildiğini ifade eden Evcilmen, belediye encümenince alınan para cezası ve yıkım kararlarına rağmen iki kez Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Antalya Valiliği'nin talepleri doğrultusunda yıkımları ertelediklerini aktardı.

6 OTELİN KAÇAKLARI YIKILACAK

Son olarak 10 Nisan 2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar imzasıyla belediyeye bir yazı gönderildiğini kaydeden Başkan Evcilmen, yazıda Kundu Bölgesi'ne ilişkin planlama çalışması içerisinde olunduğu ve yıkımların ertelenmesinin talep edildiğini anlattı. Aradan geçen 6 aylık süreye rağmen bakanlık düzeyinde herhangi bir çalışma başlatılmadığı için yıkım kararı aldıklarını vurgulayan Evcilmen, "Biz görevimizi yapıyoruz. Asla turizme zarar verme düşüncesinde değiliz. Kundu Bölgesi'nde 4, şehir merkezinde 2 otel olmak üzere 6 otelin bu tür kaçak yapılarını yıkarak eski haline, ilk projesine döndürüyoruz" diye konuştu.

DİRENÇ GÖSTERİLMESİ DOĞRU DEĞİL

Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, yıkımlara otellerin karşı çıkmasını ise eleştirdi. Bu karşı çıkışları algılamakta zorlandığını belirten Evcilmen, "Yaşa dışı, hakları olmayan birtakım yapıları yaptıkları zaman ilgili belediyenin işlemine itiraz etmeleri, direnç göstermeleri, zaman zaman kaba davranışlarla yıkımı engellemeleri doğru değil. Bunu zamanında düşünmeleri gerekirdi. Bizim yaptığımız görevdir ve görevimizi yapmaya da devam edeceğiz" dedi.

Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA, (DHA)
Foto: Başkan Evcilmen portre

===


Sanatçılar kahvaltıda buluştu


ANTALYA Sanatçılar Derneği'nin (ANSAN) yeni yönetim kurulu, seçim sonrası çay bahçesinde düzenlenen sabah kahvaltısında üyelerle buluştu. ANSAN Başkanı Kamile Yılmaz, ikinci başkan Halil Erdem, genel sekreter Mustafa Ceylan, sayman Mustafa Balık, yönetim kurulu üyeleri Rahime Halide Soysal, Musa Fırat, Mehmet Rıza Ünlü'nün ev sahipliğinde bir araya gelen sanatçılar, Sıcak çaylarını yudumlarken hoşça sohbetler yaptı. ANSAN üyesi şairler, şiirlerinden birer demet sunup, kahvaltıya renk kattı.

ANSAN Başkanı Kamile Yılmaz, yeni dönemde dernek üyesi resim, heykel, seramik, geleneksel el sanatları sanatçıları, şair, ozan, öykü, roman yazarlarıyla birlik ve beraberlik içinde hareket edip, Antalya'nın kültürel ve sanatsal yaşamına, yeni projelerle katkıda bulunacaklarını söyledi. Yılmaz, "Resmi kurumları, sivil toplum örgütlerini de ziyaret edip, onların da desteklerini alıyoruz. İşbirliği yaparak, Türk turizminin başkenti Antalya'nın kültür-sanat şehri olarak da anılmasına katkı sağlayacağız" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Kahvaltıya katılan sanatçıların


===


Fener'e yeni bir şarküteri

ANTALYA'da şarküteri kültürüne yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan Ekol Gurme, Mustafa Akyüz önderliğinde ortakları Cüneyt Kuru, Müslim Kahveci, Önder Bilen ve Ahmet Kılıç'ın yaklaşık 6 aylık çalışmasının ardından faaliyete girdi. Fener Mahallesi Fener Caddesi üzerinde bulunan şarküteri marketin açılış kokteyli, Antalya iş dünyasının tanınmış isimlerinin katılımıyla gerçekleşti. İthal ve yöresel ürünlerin perakende satışıyla hizmet verecek olan Ekol Gurme ürünleri, davetlilerden ilgi gördü. Antalya'da şarküteri anlamında çok fazla alternatif olmadığını, bu eksikliği tamamlamak istediklerini dile getiren mağaza yetkilileri, ürünlerin en kalitelisini ve doğalını sunduklarını, evlerine girmeyen ürünün mağazaya girmesine izin vermediklerini ifade etti. Açılış, yöresel kıyafetlerle sunum yapan çalışanların renkli görüntüleriyle devam etti.

Yusuf TÜRKÖZÜ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Açılıştan fotolar

Isparta'ya girdi sağlayacak yatırım

ISPARTA Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, BELMAŞ Bimsblok Fabrikası'nda incelemelerde bulundu. Fabrikayı tek vardiyadan 3 vardiyaya çıkaracak kırma, eleme ve bant sisteminin yer hazırlıklarını ve 5 ay içerisinde tamamlanması hedeflenen Mikronize ve Yalıtım Fabrikası'nın yapılacağı alanda inceleme yapan Başkan Günaydın, kırma eleme ve bant sisteminin tamamlanmasıyla birlikte kepçe ile taşımanın son bulacağını ve hem iş makinesinden tasarrufa gidileceğini söyledi.

Sistemin kurulmasıyla 'bimsblok' üretiminin 3 vardiyaya çıkacağını anlatan Başkan Günaydın, günlük üretimin ise 100 bin adede ulaşacağını aktardı. Fabrika 3 vardiyaya geçmek için yapılan çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu kaydeden Başkan Günaydın, "Ortadoğu'nun en büyük fabrikasında finale geldik. Kırma eleme ve bant sisteminden oluşan tesis 1 milyon 150 bin liraya mal oldu. Bant sisteminde 60 santimetre yerine 120 santimetre tercih edilerek geleceğe hazırlık yaptık" dedi.

Mikronize tesis ve yalıtım fabrikasında da Avrupa standartlarının üzerinde bir fabrika kurduklarını aktaran Başkan Günaydın, "Tesis 5 ayda tamamlanacak. Önümüzdeki haftadan itibaren fabrikanın makineleri gelmeye başlayacak. Mikronize ve İzolasyon Fabrikası tamamen Türk mühendisleri tarafından yapılıyor. BELMAŞ'ın bulunduğu alanda 100 dönümlük bir alan daha aldık. Böylelikle fabrika alanı 200 dönüme yaklaştı" diye konuştu.

BELMAŞ'ın bulunduğu yerin Pomza Organize Sanayi Bölgesi olacağını da vurgulayan Başkan Günaydın, “Arazi alımlarını kendi imkanlarımızla yapıyoruz" dedi. ISBAŞ Fabrikası'nın da geri kazanılarak üretimine devam ettiğini hatırlatan Başkan Günaydın, "Isparta'nın son yıllarda ekonomik girdisi çok zayıfladı. Bunun için hep birlikte çalışmalıyız. Kuracağımız mikronize ve yalıtım fabrikası, dünyanın her yerinden Isparta'ya girdi sağlanacak" dedi.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Belediyeden gelen fotolar


===


Mantar kursu iş sahibi yapacak

KORKUTELİ Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İş-Kur Antalya İl Müdürlüğü'nün işbirliğiyle açılan 'Mantar Yetirticiliği Kursu' başladı. 5'i erkek 25 kursiyerin katıldığı kurs, 24 gün sürecek. Kursiyerler hem teorik bilgiler alacak hem de pratik yapacak. Kurs sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlar sertifika alacak. Aldıkları sertifika sayesinde ilçedeki işletmelerde istihdam edilecekler.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nde görevli Ziraat Mühendisi Okan Haluk Çalışkan tarafından kursiyerlere ilk gün kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında genel bilgiler verildi. Kültür mantarı yetiştiriciliği kurslarının 7 modül üzerinden verileceğini belirten Okan Haluk Çalışkan, üretim teknikleri, toprak, mantarhane hazırlığı, kültürel bakım, bitki zararlıları, mücadele yöntemleri ve mantar yetiştiriciliği konularında bilgi verileceğini anlattı.

Korkuteli Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Harun Topay, kurslarla vatandaşların iş sahibi olmasının hedeflendiğini söyledi. Korkuteli'nin 'beyaz şapkalı' mantarın başkenti olduğunu vurgulayan Topay," Korkuteli, Türkiye'nin mantar üretiminin yüzde 50'sini, kompost üretiminin de yüzde 65'ini karşılıyor, Pazar sorunu olmayan bir ürünün yetiştirilmesi insanlarımızın bütçelerine katkı sağlayacaktır. Kurslar sonunda herkes istediği yerde mantar yetiştirebilecek" dedi.

Adem DURMAZ/KORKUTELİ, (DHA)
Foto: Kurstan foto


===


Isparta'ya binicilik tesisiISPARTA'da Atabey 75'inci Yıl Yatılı Bölge Ortaokulu'nda binicilik tesisi açıldı. Tesisin açılışına Vali Memduh Oğuz, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Akyıldız, İl Emniyet Müdürü Mehmet Or, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Tuncay Engin, ilçe ve belde belediye başkanları, daire müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın katıldı.

Açılışta konuşan YİBO Müdürü Ümit Yeter, binicilik tesisinin Atabey 75'inci YİBO Spor Kulübü Derneği tarafından işletileceğini kaydetti. Amaçlarının öğrencileri a-sosyal ortamlardan kurtarmak ve biniciliği sevdirmek olduğunu anlatan Yeter, "Bununla birlikte engelli vatandaşların hipoterapi ( Atla Tedavi) yoluyla sosyal yaşama adapte olmalarını sağlamaktır" dedi.

25 bin metrekarelik alana inşa edilen binicilik tesisinin 9 ayda tamamlandığını belirten Atabey Kaymakamı Sedat İnci ise "Öğrencilerimizi başarılı kılmanın yanında toplum içerisinde aktif rol alan, birbirlerine saygılı ve hoş görülü davranan bireyler olarak yetiştirme gayreti içerisindeyiz. Bu doğrultuda binicilik tesisimiz başta öğrenciler olmak üzere tüm halkımıza açık olacaktır. Bu tesis kendi alanında bir ilk" dedi.

Vali Vali Memduh Oğuz ise "Biz atın görüntüsünü de severiz, hikâyelerini de severiz. Hayatımız içerisinde ondan bir unsur bulunduğunda zaman da memnun oluruz, mutlu oluruz. Başka milletlerin ata bakışından daha farklı bir anlayışımız vardır. Burada zor gibi görünen bu ihtimal gerçekleşince çok memnuniyet duydum. Sadece tebrik etmekle yetindiğimiz bu işi burada başarmak, göründüğü gibi kolay değil" diye konuştu. Tesisin açılışını yapan Vali Oğuz, tesisin bölümlerini gezerek bir süre 'at'a binen gençleri izledi.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Açılıştan fotolar


===


Kabaklara hayat veriyorlar

DEMRE'de oturan yat kaptanı 42 yaşındaki İdris Çerçikaya ve usta gemici eşi Suna Çerçikaya, turizm sezonunun sona ermesinin ardından kış döneminde, evinde su kabaklarına hayat veriyor. 2 çocuk sahibi çift, yazın yat kaptanlığı yaparak, kışın ise su kabaklarına şekil para kazandığını belirtti. Su kabaklarını Alanya'dan aldıklarını belirten İdris Çerçikaya, kabakları önce yıkandıklarını ve bir gün boyunca kurutulmaya bıraktıklarını söyledi.

Kuruyan kabakların üstüne kurşun kalemle Noel Baba, Aydın efesi, kadın zeybek, Anadolulu kadını ve erkek figürleri çizdiğini vurgulayan İdris Çerçikaya, artında bu figürleri boyayarak hayat verdiğini anlattı. Düz satıh bölümleri eşi Suna Çerçikaya'nın asıl figürleri ise kendisinin boyadığını kaydeden İdris Çerçikaya, boyanan figürlerin üstüne vernik atarak satışa hazır hale getirdiğini belirtti.

Hayat bulan su kabaklarını 1,5 liraya mal ettiklerine değinen Çerçikaya, Noel Babalı figürleri 4 TL'den toptan sattığını kaydetti. Aydın efesi ve zeybek, Anadolulu insan figürlerini 10 liradan sattığına dikkati çeken Çerçikaya, kış döneminde yaklaşık 600- 700 su kabağı işlediğini söyledi. Çerçikaya, su kabaklarına turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti.

Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)
Foto: Kabaklara şekil veren Çerçikaya çifti


===


Turizmin standartları belirlenecek


TÜRK Standartlar Enstitüsü (TSE) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) arasında protokolü imzalanan eğitim ve belgelendirme projesi kapsamında Manavgat'ta toplantı düzenlendi. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya, TSE Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Bozdemir, TSE Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar ve turizmciler katıldı.

Toplantıda konuşan TSE Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar, dünya ticaretinde kalitenin önemli olduğunu belirterek, kalite standartlarını belirlemenin TSE'nin asli görevi olduğunu söyledi. 2011 yılı verilerine göre dünya yıllık ticaret hacminin 70 trilyon dolar olduğunu kaydeden Özdamar, "Ülkeler arası ticaret hacmi 16 trilyon, İslam ülkeleri arasındaki ticaret hacmi 8 trilyon, ve Türkiye'nin ticaret hacmi ihracat - ithalat olarak 750 milyar dolar seviyesinde" dedi.

Dünyada belgelendirme pazarının değerinin 140 milyar dolar olduğuna vurgu yapan Özdamar, "Türkiye'de ise 'uygunluk' değerlendirme pazarı 1.5 milyar dolar, TSE'nin faaliyet geliri ise 120 milyon dolardır. Bugün TSE sadece Türkiye'de değil Dünya'nın birçok yerinde temsilcilikler açmıştır" diye konuştu.

TSE ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) arasında, turizm sektöründeki tesislere kalite yönetim sistem belgesi verilmesi için protokol imzaladıklarını hatırlatan Özdamar, turizm sektörünün sorunlarının çözümü noktasında TÜROFED ile ortak çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)
Foto:Toplantıdan

===


Öğrenci servislerine sıkı denetim

AFYONKARAHİSAR Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü, 2012 yılında 400 servis aracına trafik cezası uyguladı. Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Trafik Şube Müdürlüğü, Atatürk İlköğretim Okulu'nun ve 3 farklı okulda öğrenci servisi denetimi yaptı. 4 okulda 44 servisine denetim uygulanırken, 28 araca ceza yazıldı. Denetimlerde 2012 yılı itibariyle 400 servis aracına ceza kesildiği, 47 aracın ise trafikten men edildiği belirtildi.

Hafta içi her gün yapılan rutin denetimlerde 47 araç 60 gün süreyle trafikten men edilirken, 22 servis aracına da aşırı hızdan dolayı cezai işlem yapıldı. Afyonkarahisar merkezdeki ilk ve ortaöğretim kurumlarına her gün 200 servis aracıyla 5 bin öğrencinin taşındığı belirtilirken, denetimlerin sadece okul giriş ve çıkışlarından ibaret olmadığı, seyir hâlindeki servislerin de kontrol edildiği kaydedildi.

Emniyet yetkilileri, öğrenci velilerinin de servisleri tercih ederken araçlarda hostes bulunup bulunmadığı, öğrencilerin kemer takıp takmadıklarını, araçların hız limitine uyup uymadıklarını, fazla yolcu alıp almadıklarını öğrenmelerinin yararlı olacağının altını çizdi. Yetkililer, Valilik veya Emniyet Müdürlüğü yoluyla gelen her şikâyetin de dikkate alındığını bildirdi.

Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto:Denetimlerden


===


Aliyev anıtı, Afyon'da hazırlanıyor


AFYONKARAHİSAR'da Azerbaycan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in mermerden anıtı yapılıyor. Mermeriyle ünlü Afyonkarahisar, bir ilki başarmaya hazırlanıyor. Kentte faaliyet gösteren Natur Mermer, Azerbaycan'ın kurucu cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in mermerden anıtını yapacak. Şirket yöneticisi Hüseyin Tokman, Zafer Kalkınma Ajansı ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nın destekleriyle böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Azerbaycan'da Haydar Aliyev'in birkaç farklı şehirde anıtının yapılması yönünde bir proje hazırlandığını anlatan Tokman, yapılacak ilk anıtı şu anda hazırlamaya başladıklarını söyledi. 6 metre yüksekliğinde kolonlar üzerine kaideye oturtulmuş, orta kısmında da Haydar Aliyev'in bir büstü olacak şekilde yapılacağını vurgulayan Tokman, "Bu çalışmanın burada yapılması, Afyonkarahisar mermerinin kullanılıyor olması ayrı bir gurur kaynağı" dedi.

Natur Mermer'i ziyaret eden Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise şirketin son derece başarılı çalışmalara imza attığını belirtti. Vali Balkanlıoğlu, "Natur Mermer'in katma değeri yüksek. Teknolojisi çok yüksek. Robotik teknolojiyi buraya getirmiş olması ve çok güzel eserler vücuda getirmesi, bu ürünleri yurt içinde ve dışında pazarlaması bizler için de onur kaynağı. Mermerimiz burada daha da değerli teknolojinin de yardımıyla çok daha güzel eserler, sanat eserleri meydana geliyor" diye konuştu.

Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto: Çalışmalardan


===


'Biz gelene kadar size emanet'

BURDUR Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Biz Gelene Kadar Size Emanet' projesinin 3'üncü ayağı Çavdır'da uygulanmaya konuldu. İl Sağlık Müdürlüğü görevlileri tarafından muhtar ve imamlara ilk yardım eğitimi verildi. Eğitim öncesi Çavdır sağlık çalışanları tarafından, ilk yardımın önemini anlatan skeç sergilendi. Eğitimin içeriğinin uygulamalı ve teorik bilgilerden oluştuğunu anlatan İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram, genel olarak toplumda ilk yardım bilincinin ve ilk yardım becerisinin artması gerektiğini kaydetti.

Burdur'da her köyde okul ve sağlık tesisinin olmadığına işaret eden Şenbayram, "Ama her köyde devlet görevlisi olarak muhtarlarımız ve imamlarımız bulunuyor. Dolayısıyla muhtar ve imamlar, o köyün kanaat önderleri, fikirlerine danışılan akil kişi konumunda. Bu sebeple eğitim verdiğimiz muhtar ve imamlarımız, görev yaptıkları köylerde hem bilgilendirici, eğitici konumunda olacak hem de acil bir durumda hemen vakaya müdahale edebilecek yeteneğe sahip kişiler olacaklar" dedi

Burdur'da etkili bir 112 Acil Servis ağı bulunduğunu da vurgulayan Şenbayram, "Ne kadar hızlı bir 112 servisimiz olursa olsun, bazen öyle vakalar oluyor ki anında müdahale edilmesi gerekir. İşte o 1-2 dakikada müdahale edilmesi gereken olaylarda eğitim verdiğimiz muhtar ve imamların devreye girmesini bekliyoruz. Sadece devreye girmelerini değil, köydeki insanlara da bildiklerini aktarmalarını bekliyoruz" diye konuştu.

Hakan KAZAN/ÇAVDIR, (DHA)
Foto: Eğitimden foto


===


Manavgat'ta evlilik kursu


MANAVGAT Kaymakamlığı, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Sema Koleji işbirliğinde öğretmenlere ve velilere yönelik 'Evlilik Okulu' kursu başladı. Sema Koleji rehberlik öğretmeni Arif Özutku tarafından verilen ve 3 gün sürecek eğitim Manavgat Ticaret ve Meslek Lisesi Konferans Salonu'nda düzenleniyor. Kursa Manavgat Ticaret Meslek Lisesi'nin yanı sıra, Anadolu Lisesi, Namık Karamancı Fen Lisesi, Düriye Duran Lisesi öğretmen ve velileri katılıyor.

Kursun açılışında konuşan rehberlik Uzmanı Arif Özutku, Evlilik Okulu'nda aile içi iletişimi, sevgiyi ve saygıyı en üst düzeye çıkarılması amacıyla yapılması gerekenleri anlatacaklarını söyledi. Son dönemde çeşitli etkenler nedeniyle Türkiye'de aile kurumunda olumsuz gelişmeler yaşanmaya başladığını kaydeden Özutku, "Boşanmalar artıyor. Bunun önüne geçmek amacıyla bu kursu veriyoruz. Gelecek nesilleri yetiştiren öğretmenler bu kurstan öğrendiklerini öğrencileriyle de paylaşacaktır" dedi.

Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)
oto: Kurstan


===


DSİ personeline diyabet eğitimi

ISPARTA Devlet Hastanesi tarafından başlatılan 'Sağlık Olsun Projesi' kapsamında Devlet Su İşleri (DSİ) Isparat Bölge Müdürlüğü personeline Uzm. Dr. Ayhan Zengi tarafından diyabet hastalığıyla ilgili eğitim verildi. Programa, DSİ Bölge Müdürü Murat Acu, Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreteri Osman Aydın ve çok sayıda DSİ personeli katıldı. Eğitimde, DSİ personelinin şeker ölçümleri de yapıldı.

DSİ Bölge Müdürü Murat Acu, çalışma hayatının yoğunluğu arasında sağlıklı bireyler olmanın gerekliliğine dikkat çekerek, "Personelimizin sağlığına dikkat etmesi gerekiyor. Bu eğitim sayesinde personelimizin diyabet konusunda daha da bilinçli olacağından eminiz" dedi. KHB Genel Sekreteri Osman Aydın ise DSİ'den gelen talep doğrultusunda bu projenin hayata geçirildiğini belirtti.

Verilen eğitim sayesinde belirli bir kitlenin diyabet hastalığı konusunda bilgilendirilmiş olacağını anlatan Aydın, "Hastalıklara karşı önceden tedbir almak hem devlete fazla yük olmayı engeller hem de kişisel olarak ağır bir yükten kurtarır" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Dr. Ayhan Zengi, diyabet hastalığı ile ilgili DSİ personeline çeşitli bilgiler verdi.

Ali ÇEVİKBAŞ/EĞİRDİR, (DHA)
Foto: Diyabet eğitiminden

===


Eline aldığı her şeye şekil veriyor

AFYONKARAHİSAR'ın Sandıklı İlçesi'nde oturan 62 yaşındaki Hasan Yıldırım el becerilerinde sınır tanımıyor. Bulunduğu her ortamda gördüğü materyalleri el becerisiyle birleştiren Hasan Yıldırım, meyve, ağaç veya peçeteden çeşitli şekiller yaparak herkesi şaşırtıyor. 40 yıl önce Fransa'ya işçi olarak gittiğini anlatan Hasan Yıldırım, burada öğrenci servis şoförü olarak çalıştığını söyledi.

Öğrencileri beklerken, bir elmanın üzerine çiçek figürü çizerek ilk el sanatını yaptığını kaydeden Yıldırım, geçen zaman içinde tüm meyveleri işlemeye başladığını kaydetti. Ağaçtan, 'Boğaz Köprüsü', Osmanlı tuğraları, Peri Bacaları, Pamukkale Travertenleri, mantar ve haşhaş kozalağı figüleri ile çiçek şekilleri yaptığını vurgulayan Yıldırım, her tür meyveye de şekil verdiğini söyledi.

El becerisini geliştirmesi için 13 yıl emek verdiğini anlatan Yıldırım, "Oymacılıkla uğraşmak beni gerçekten mutlu ediyor. Evimize aldığımız bir kağıt havlunun maliyeti 1.5 TL. Bir yaprağı yaklaşık 1 kuruşa geliyor. Ben bunun bir yaprağından gül yaparak hediye ettiğimde, insanları mutlu ediyorum" dedi.

Yaptığı el işlerinin büyük kısmını Fransa'da sattığını da kaydeden Yıldırım, zaman zaman Fransa'da okullarda da el iş derslerine konuk öğretmen olarak katıldığını aktardı.

Ahmet DAĞLI/SANDIKLI, (DHA)
Foto: Hasan Yıldırım'ın el becerileri ile şekiller yaparken fotolar


===


Altıntop Isparta'da podyuma çıktı

ISPARTA'da Iyaşpark AVM tarafından 2012-2013 sonbahar kış kreasyonları tanıtıldı. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen defilenin bu yılki konuğu manken Tuğba Altıntop oldu. Defilede, onlarca manken tarafından Iyaşpark AVM'deki 30 markanın yeni sezon ürünleri müşterilerin beğenisine sunuldu.

Defilede en çok ilgiyi manken Tuğba Altıntop çekti. Özellikle erkek izleyenler cep telefonuyla Altıntop'u görüntülemeye çalıştı. Kırmızı ve siyahın hakim olduğu modellerle defileyi izlemeye gelenlerin karşısına çıkan Altıntop, performansıyla dikkat çekti. Iyaşpark AVM'de düzenlenen defilede çocuk mankenler de üzerlerindeki yeni sezon modelleri başarıyla sergileyerek, izleyenlerden büyük alkış aldı.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Defile fotoları


===


Eğirdir MYO'ya hijyen ödülü

SÜLEYMAN Demirel Üniversitesi (SDÜ) Eğirdir Meslek Yüksekokulu öğrencileri, 'Afyonkarahisar'da düzenlenen 1'inci Ulusal Yemek Yarışması'nda hijyen ödülüne layık görüldü. Balık yemekleri kategorisinde gerçekleştirilen, 160 usta ve şef öğrencinin katıldığı yarışmada, Eğirdir MYO Aşçılık Programı öğrencileri Abdurrahman Çakmak ve Kübra Ceyhan, 'Pesto Soslu Patates Eşliğinde Somon Izgara' ile 'Hijyen' kategorisinde birinci oldu. Öğrenciler, altın madalya kazandı. MYO Müdürü Doç. Dr. Nazmi Avcı ve Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Çuhadar, öğrencileri başarısından dolayı kutladı.


Ali ÇEVİKBAŞ/EĞİRDİR, (DHA)
Fotosuz


===========

KENT-KÜLTÜR

===========


'Savaşa Karşı Sanat'ın ilk adımı Antalya'dan

ANTALYALI ressam Berrin İlhan'ın 'Savaşa Karşı Sanat' adını verdiği projesi hayata geçiyor. 5 Ocak 2013 Cumartesi günü başta Antalya, Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere 12 ilde eş zamanlı açılacak 'Yalnız Barışa Tarafız' temalı karma resim, heykel, seramik, el sanatları, fotoğraf sergilerinin hazırlıklarına başlandı. Etkinliğe, Antalya'dan 13 resim, seramik ve heykel sanatçısı katkıda bulunacak.

ANTALYA'DA SERGİ AÇILACAK

Proje kapsamında İstanbul'un Şişli İlçesi'nde açılacak uluslararası sergiye, 200 kadar sanatçının katılması bekleniyor. Antalya'da açılacak sergide ise ressamlar Berrin İlhan, Emre Birecik, Gülsen Zengin, Mahmut Altınok, Mehmet Işıklı, Muhittin Selamet, Nuri Sezen, Şemsettin Ziya Dağlı, Süleyman Taner Bozdağ, Turhan Ekici, Yaprak Durak, seramik sanatçısı Serdar Kaan Aslan, heykel sanatçısı Bilen Sezen'in eserleri yer alacak.

BARIŞA DİKKAT ÇEKİLECEK

Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü'nden mezun olup Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde yüksek lisan yapan sanatçı Berrin İlhan, projenin amacının dünya sanatçılarını bir araya getirip, 'ülkeler arasında barışın sağlanmasına' dikkat çekmek olduğunu açıkladı. İlhan, "Bu projeye kesinlikle siyaset bulaşmayacak, katılımcılar sadece sanatlarını konuşturacak" dedi.

KIVILCIMLA IŞIK YAYILACAK

Projenin organizatörü Berrin İlhan, "Açlığın, işsizliğin getirileriyle dünyanın pek çok ülkesinde savaş çığlıkları atan, çözümü silahla, otoriter güç kullanmakla sağlayacağını zanneden maskeli ülke yöneticilerine; birliğin, beraberliğin, her renkten, her dinden, her ırktan, her dilden insanların birlikte uyum içinde kardeşçe yaşayabileceğine, bir küçük kıvılcımla ışık olmak istiyoruz" diye konuştu.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Etkinliğe Antalya'dan katılacak sanatçıların toplu görüntüsü


===


Öğretmenler için özel konser

ANTALYALILARA senfoni müziğini sevdirebilmek için yoğun çaba gösteren Antalya Devlet Senfoni Orkestrası (ADSO), Öğretmenler Günü'ne özel konser hazırladı. 100 kişilik kadroya sahip ADSO'nun sanatçıları, Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'nda sahneye çıkacak. Konseri, Şef Tolga Taviş yönetecek. Saat 20.00'de başlayacak konserde soprano sanatçısı Ece idil, viyolonsel (çello) sanatçısı Erdem Akça da yer alacak.

ADSO, 29 Kasım Perşembe günü de 'Ferit Tüzün Ulusal Şeflik Yarışması Konseri'ni gerçekleştirecek. Konser, Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'nda izlenebilecek. 7 Aralık Cuma akşamı da şef Naci Özgüç, keman sanatçısı Ersun Kocaoğlu mini bir konser sunacak. 14 Aralık Cuma akşamı AKM Aspendos Salonu'nda 'Dünya renkleri; Fransa' adlı konser izlenebilecek. Konserde viyolonsel sanatçısı Borislav Strulev ile şef Arjan Tien sahne alacak.

ADSO Müdürü İbrahim Sezer, senfoni orkestrasının Antalya'nın markası olacağı iddiasında bulundu. Sezer, "ADSO olarak 2013 yılında da 'Antalya Müzik Festivali'ni düzenleyeceğiz. Senfoni konserlerini, yerli ve yabancı herkese sevdirip, Antalya'nın her yanından senfoni müziğinin yükselmesini sağlayacağız. Avrupa kalitesinde her eseri seslendirip, müzik zevkini, Antalyalı çocuklar, gençlere, yetişkinlere en güzel şekilde tattıracağız" diye konuştu.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: ADSO sanatçıları çalışma yaparken ve müdür İbrahim Sezer'in yakın plan görüntüsü

===


Minik eller sanat üretiyor

ÖZEL Lider Sevgi Dünyası Anaokulu'nda, geleceğin resim, el sanatları, seramik, heykel sanatçıları yetişiyor. Okulun 3-6 yaş grubu çocuklarına, kişiliklerinin şekillenmesi, el becerilerinin gelişmesi amacıyla sanat eğitimleri veriliyor. Çeşitli atık maddeler, pirinç, kırmızı mercimek ve makarna üzerinde çalışıp dekoratif sanat eserleri üreten minikler, ikinci sergilerini Mayıs ayında açacak.

Okul müdürü Ülker Akkaya, çocukların bireysel farklılıkları ve yetenekleri göz önüne alınarak verilen eğitimlerin, fiziksel, duygusal, dil, sosyal ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunduğunu, olumlu kişilik temellerinin atıldığını, yaratıcı yönlerinin ortaya çıktığını belirtti. Akkaya, çocukların her türlü materyali kullanarak, sanat eserleri yaratmanın büyük heyecanını yaşadıklarını da ifade etti.Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Çocukların sanat eserleri önünde toplu ve yakın plan görüntüleri


===Çalışkan'dan 9'uncu heyecan


RESİM çalışmalarını, 2008 yılından beri Hasan Kırdı Sanat Merkezi'nde sürdüren Melek Çalışkan, 9'ncu kişisel suluboya resim sergisini Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde açtı. Serginin açılış kurdelesini, ressam Hasan Kırdı kesti. Çalışkan'ın birbirinden güzel kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar manzaraları, deniz dalgası, natürmort, çiçek ve portre çalışmalarından oluşan 40 tablosu, ilgiyle izlendi. Sergi, 29 Kasım Perşembe akşamına kadar açık kalacak.


Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Melek Çalışkan'ın tablo önünde yakın plan ve atölye arkadaşlarıyla birlikte görüntüsü


===


Genç fikirler için çalışıyorlar

GENÇ Fikirler Derneği (GFD) ile Azize Kahraman Halk Eğitimi Merkezi'nde açılan el sanatları kurslarına katılan kadınlar, ürettikleri sanat eserlerinin satışından sağlanan geliri, burslu üniversite öğrencilerinin ihtiyaçları için harcıyor. Dernek binasında dekoratif ev aksesuarları, seramik çiçeği, takı tasarımı, kitre bebek yapımı eğitimleri veriliyor.

GFD Başkanı Fatma Semin Civelek, derneğin yaşamını yitiren üniversite öğrencisi oğlu Ertuğrul Civelek'in anısına 2002 yılında kurulduğunu hatırlattı. Amaçlarının gençler arasında sosyal, kültürel, yardımlaşma ve dayanışmayı artırmak olduğunu vurgulayan Civelek, "Açtığımız kurslara katılan gönüllü kursiyerler üretim yapıyor" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Kadın kursiyerlerin yapılan işlerler önünde toplu görüntüsü


===


Sigaranın zararları resmedildi

ANTALYA Kent Konseyi Gençlik Spor Kulübü'nce ilk ve orta dereceli okullar arasında düzenlenen 'Sigara ile Mücadele' konulu resim yarışmasında dereceye giren resimler, Salih Yön Sanat Merkezi'nde sergilendi. Öğrenciler, sigaranın insan vücudunda yaptığı tahribata, başta kanser olmak üzere neden olduğu birçok ölümcül hastalığa resim sanatıyla dikkat çekti.

Sergiyi gezen birçok sigara tiryakisi, "Çocukların yaptığı resimleri görünce sigara içmekten tiksindim, korktum" diyerek, sigarayı bırakmaya karar verdiklerini belirtti. Öğrencilerin bilinçli şekilde sigaranın zararlarını kalem ve fırçalarıyla resimleyerek anlatması, büyüklerden alkış aldı. Sergi, 8 Aralık Cumartesi akşamına kadar gezilebilecek.


Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Sergilenen eserler izlenirken, sergi açılışına katılanların toplu ve bazı eserlerden görüntü

===

Çocukların Atlantis heyecanı

KIRMIZI Kalem Tiyatro'nun ilk kez sahneye koyduğu 'Kayıp Şehir Atlantis' adlı çocuk oyunu büyük ilgi görünce, yoğun istek üzerine ikinci kez sahnelenecek. Yaşları 6-18 arasında 40 çocuğun rol aldığı oyun, 16 Aralık Pazar günü saat 14.00'de, Antalya kültür Merkezi'nde (AKM) çocuklarla yeniden buluşacak. Sahnedeki rengârenk kostüm ve performanslarıyla anne ve babalarına parmak ısırtan çocuklar, 'tiyatro oyunculuğu' sınavından bir kez daha geçecek.

ÖDÜLLÜ SANATÇILAR EĞİTTİ

'Kayıp şehir Atlantis' adlı oyunda, denizaltı dekoru önünde sahneye çıkan çocuk oyuncular, dünyalı çocukları, Atlantisli balıkları, denizanaları ve yengeçleri bir kez daha canlandırıp, birlikte şarkılar söyleyip, dans ederek eğlenecek. Kutsal Kaynak'ın yönettiği oyunu Aslı Arslan yazdı. Ödüllü tiyatro sanatçısı Pınar Boya tiyatro, Selin Bezircioğlu dans-bale eğitmenliğini, müzik seçimini de Okan Canseven üstlendi.

Yusuf DEMİR/AMTALYA, (DHA)
Foto: Oyundan sahne görüntüleri


===

Satılmış Nişanlı, bir kez daha sahnede

ANTALYA Devlet Opera ve Balesi'nin (ANTDOB), bir kısmı 5 Aralık tarihine sarkan Kasım ayı programında yer alan gösterimler, 24 Kasım Cumartesi akşamı saat 20.00'de bir kez daha sahnelenecek üç perdelik komik opera eseri 'Satılmış Nişanlı' ile devam edecek. Bedrich Smetana'nın bestelediği, Kenan Korbek'in sahneye koyduğu eserde, kalabalık bir sanatçı topluluğu görev aldı.Solistlerin yanı sıra, koro ve orkestra sanatçılarının yer aldığı eser, dekor ve kostümleriyle de ilgi çekiyor. Orkestrayı şef Hakan Kalkan'ın yönettiği eserin koro şefi ise Caner Ruhselman. Eserin koreografisini Neslihan Öztürk, dekorunu Gürcan Kubilay, kostümlerini Sevtaç Demirer hazırladı. Sahne ışığı Mustafa Eski'ye ait eserde, Bohemya'nın kırsal bir köyünde, iki köylü gencin birbirine aşkı ve onların hırslı aileleri arasında geçen olaylar konu ediliyor.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Sahne görüntüleri


===

Tuvale bina inşa ediyor

RÖLYEF sanatı üzerine çalışmalarını uzun yıllardır sürdüren Hülya Kırıcı, birçok ildeki kimi yanarak, kimi de çürüyerek yok olmuş, kimi ise kaderine terk edilmiş tarihi konakların, sokakların orijinal hallerini kasa tipi tuvallerinin içerisine üç boyutlu inşa ederek yaşatıyor. Unutulan ve unutulmaya yüz tutmuş eski sanatları da canlandıran Kırıcı, Mayıs ayında açacağı rölyef sergisinde, yeni üretim eserlerini Antalyalı sanatseverlerle paylaşacak.

Sanatçı Kırıcı, 10-15-20 santim derinlik verdiği tuvallerine materyalleri büyük özenle işlediğini, yaptığı bir tarihi sokağa insan ve hayvan figürleri yerleştirerek, sokağı canlı tutmaya çalıştığını anlattı. Üç boyutlu eserlerinin yapımında ahşap, taş, kum, tuğla, kiremit, çimento, alçı, hamur, tutkal, karton, boya, uzun yıllar hiç bozulmayan yosun ve değişik bitki türleri kullandığını da kaydeden Kırıcı, "Tuval içinde resmen mimarlık, inşaat müteahhitliği ve işçilik yapıyorum" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Rölyef sanatçısı Hülya Kırıcı'nın eserleri önünde ve çalışma yaparken görüntüler.


========

SERGİLER

========


ANSAN

- Sema Uygur Bayer'in resim sergisi…………………………………………...12-25 Kasım

- MEKSA'nın folklorik bebek sergisi………………………………….16-24 KasımORKUN&OZAN SANAT GALERİSİ

- Zeki Serbest'in resim sergisi………………………………………..…...9 Kasım-15 AralıkAYDIN KANZA SANAT GALERİSİ

- Müzehher Aloğlu'nun resim sergisi………………………………………..…24-30 Kasım

- Hasan Çakır'ın resim sergisi…………………………………………..……...3-12 Aralık

- Alper Baler'in mask sergisi………………………………………….17-27 AralıkDEVLET GÜZEL SANATLAR GALERİSİ

- Melek Çalışkan'ın resim sergisi……………………………………………....20-29 Kasım

- Osman Dülek'in resim sergisi…………………………………………30 Kasım-10 AralıkMİMARLAR ODASI FUAYESİ

- GÜSAD 'Ataya Saygı' karma resim sergisi…………………………………..16-30 Kasım2000 PLAZA SANAT GALERİSİ

- Ladin Kanat'ın soyut resim sergisi…………………………………....16 Kasım-10 AralıkANTALYA MÜZESİ

- Sadet Kabaş'ın resim sergisi………………………………………………….16-30 KasımMURATPAŞA BELEDİYESİ FUAYESİ

- Semaart Resim Atölyesi sergisi………………………………………………23-30 Kasım============

OPERA - BALE

============ANTALYA DEVLET OPERA VE BALESİ

(Haşim İşcan Kültür Merkezi)

- Satılmış Nişanlı (Opera)…………………………………………………………24 Kasım

- Kuklacı (Müzikli Ç.O)………………………………………………….………..26 Kasım

- Figaro'nun Düğünü (Opera)………………………………………………….…..27 Kasım

- Türküyem (Müzikli oyun)………………………………………………….……30 Kasım

- La Traviata (Opera)……………………………………………………………1 Aralık

- Notre Dame'ın Kamburu (Bale)…………………………………………….….…4 Aralık

- Haydi Çocuklar Operaya (Çocuk Operası)……………………………5 Aralık

- Notre Dame'ın Kamburu (Bale)…………………………………………………6 Aralık=======

TİYATRO

=======ANTALYA DEVLET TİYATROSU

(Haşim İşcan Kültür Merkezi)

- Ruhlar Gelirse…………………………………………...………23-24-28-29-30 KasımBÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TİYATROSU

- Tebeşir Dairesi Öyküsü……………………………………………………24-30 Kasım

- Heccav……………………………………………………………………........29 KasımKIRMIZI KALEM TİYATRO

(Yenimahalle Kültür Merkezi)

- Mutfak Cadıları…………………………………………………………1-8-15 Aralık(Antalya Kültür Merkezi)

- Kayıp Şehir Atlantis …………………………………………………………..16 Aralık========

FESTİVAL

========ANTALYA KÜLTÜR MERKEZİ

- Antalya Piyano Festivali…………………………………………….16 Kasım-8 Aralık====

ANMA

====ANSAN

- Saffet Uysal ve Öğretmenleri Anma…………………………….………..…..24 Kasım


SPOR HABERLERİ

==============

Antalyaspor, yeni bir zafer için bugün Bursa'ya gidiyor

Zirve yolcuları


Teknik direktör Özdilek, “İlk devrenin en zor deplasmanı" dediği Bursa'dan puan ya da puanlarla döneceklerini iddia etti.

MEDİCAL Park Antalyaspor, yeni bir zafer için bugün yola çıkıyor. Yarın akşam deplasmanda Bursaspor'la karşı karşılaşacak olan Antalyaspor'da sakatlıkları düzelen Koray, Emrah Başsan ve Ömer Şişmanoğlu'nun durumları bugün netlik kazanacak. Teknik direktör Mehmet Özdilek, 'İlk devrenin en zor deplasman maçı' olarak nitelediği Bursaspor karşısında sahaya en hazır 11'le çıkacaklarını belirtti.

CİDDİYET, DİSİPLİN VE ANLAYIŞ

Oyun anlayışlarının değişmeyeceğini aktaran Özdilek, "Bizi zirveye taşıyan ve orada kalmamızı sağlayan ciddiyet, disiplin, mücadele azmi ve kazanma arzusu gibi futbolun gerektirdiği faktörleri Bursa'da da eksiksiz uygulayacağız. Oyuncularıma güveniyorum. Hem Antalyaspor kazanıyor, hem de onlar kariyerlerini üst seviyeye taşıyor. Tüm oyuncularım bu sorumluluğun farkında. İşte bu anlayış bizi zafere taşıyor" diye konuştu.

Ahmet GEVEN/ANTALYA (DHA)
Foto: İdman fotoları, Mehmet Özdilek


===


Spor kamuoyu, Antalyalı bir grup engelli çocuğun kurduğu takımı alkışlıyor


Sözde değil Öz'de takım

BİR grup engelli çocuğun kurduğu 'Öz Antalyalı Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü', Ampute Ligi'nde fırtınalar koparıyor. Son haftada karşılaştıkları Gaziantep Engelliler Ampute Takımı'nı 12-0 gibi farklı skorla mağlup eden Öz Antalyalılar, ligin ikinci haftası tamamlanırken 6 puanla liderlik koltuğunda oturuyor. 4'ü gazi 26 sporcudan oluşan Öz Antalyalı Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü'nün tek hedefi sezonu şampiyon kapatarak Süper Lig'e yükselmek.

Foto: Öz Antalyalı Engelliler Ampute Takımı fotosu


===


Tokatspor maçı öncesi 2 futbolcu süresiz kadro dışı bırakıldıAlanya'da sürpriz gelişme

Yönetim kurulu, teknik direktör Durusoy'un verdiği rapor doğrultusunda Salim ile Yüksel'in süresiz kadro dışı bırakıldığını açıkladı.

SPOR Toto 2'nci Lig Beyaz Grup'ta mücadele eden Alanyaspor'da sürpriz bir gelişme yaşandı. Yönetim kurulu, teknik direktör Ali Haydar Durusoy'un verdiği raporu dikkate aldı ve Salim Çoğuplugil ve Yüksel Kayaalp'in kadro dışı bırakıldığını açıkladı. Salim Çoğuplugil sezon başında Fethiye'den, Yüksel Kayaalp de Göztepe'den transfer edilmişti.

Alanyaspor Basın Sözcüsü Ahmet Paşaoğlu, yönetim kurulunun yaptığı toplantıda teknik direktör Ali Haydar Durusoy'un raporunu değerlendirerek, Salim ve Yüksel'den kendilerine kulüp bulmalarının istendiğini söyledi. Bu futbolcuların kulüpten ayrıldıklarını belirten Ali Haydar Durusoy, ara transfere kısa süre kala bu oyunculardan ligin kalan bölümünde faydalanmayı düşünmediğini yönetime rapor etti.

Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Alanyaspor'un Tokatspor'la yapacağı maçın deplasman masraflarını üstlendi. Yönetici Paşaoğlu, "Kendisine yönetim kurulu olarak teşekkür ederiz" dedi. Alanyaspor kafilesi Tokatspor deplasmanı için havayoluyla aktarmalı olarak Sivas'a gidecek. Yönetim kurulu, kendi imkanları ve Alanya Dövizciler Birliği'nin (ALDÖBİR) katkılarıyla futbolcuların peşinat ödemelerinin yüzde 80'ini yaptı.

Özgür YILMAZ/ALANYA, (DHA)
Foto Ahmet Paşaoğlu===


Lacivert beyazlı takımda Tepecik maçı hazırlığı sürüyor. Cezalı Volkan'ın dışında eksik yok

Fethiye'de moraller yerinde

SPOR Toto 2'nci Lig Kırmızı Grup'ta mücadele eden Fethiyespor'da moraller yerinde. Çankırı galibiyetinin verdiği yüksek moralle Tepecik maçına hazırlanan lacivert beyazlı takımda cezalı duruma düşen Volkan Kabadayı dışında eksik bulunmuyor. Tempoyu artıran Fethiye'de oyuncuların hırslı ve istekli görünmeleri teknik heyeti mutlu ediyor. 15 puanla 9'uncu sırada yer alan lacivert beyazlılarda şimdi tek hedef istikrarı yakalamak.

Teknik direktör Mustafa Ceviz, yardımcı hocalar Muammer Sürmeli ve Turgay Kaplakarslan, Tepecik maçına galibiyet parolası ile hazırlandıklarını vurgularken, çalışmalardan memnun olduklarını ifade etti. Teknik direktör Ceviz, “Tepecik iyi top oynayan bir ekip. İstanbul'a kazanmak için gideceğiz" diye konuştu. Fethiyespor, Tepecik deplasmanı için yarın İstanbul'a hareket edecek.

Foto: Fethiyespor antrenman fotosu


===


Tekirova telafi peşinde

SPOR Toto 3'üncü Lig 1'nci Grup'taki temsilcimiz Tekirova Beylediyespor, bu hafta sonu deplasmanda oynayacağı Orhangazi maçına galibiyet parolasıyla hazırlanıyor. 17 puanla 9'uncu sırada yer alan Tekirova Belediyespor, bu maçın son idmanını bugün yapacak ve yarın yola çıkacak.

Teknik Direktör Gürkan Ferhatoğlu, geçen hafta sahalarında kaybettikleri Siirt maçını Orhangazi karşısında telafi edeceklerini söyledi. Ferhatoğlu, “90 dakika mücadele eden bir takımız. Ancak zaman zaman yaşanan talihsizlikler futbolun cilvesi. Orhangazi maçına galibiyet için gideceğiz" dedi.


Fotosuz


===


Futbolculardan muhtıra


SPOR Toto 3'üncü Lig 3'üncü Grup'ta mücadele eden Emrespor'da sıkıntılı günler yaşanıyor. Önceki gün idmanı boykot eden futbolcular, kısa süre içinde alacaklarının ödenmemesi halinde toplu olarak kenti terk edeceklerini açıkladı. Darıca Gençlerbirliği maçı öncesi idmanları boykot ederek tepkilerini dile getiren Emresporlu futbolcular, “Bugün yemek yiyoruz. Ama bir gün gelecek o yemekleri de bulamayacağız" dedi. Peşinatlarını, maç başı paralarını ve primlerini alamayan futbolcular, yönetimden haber bekliyor. Emresporlu futbolcular, yayınladıkları ortak bildiride, “İdmanlara çıkmıyoruz. Gerekirse Darıca maçına da çıkmayabiliriz. Bu konuda kentin üst düzey yöneticileriyle yönetim kurulu üyelerinin bu konudaki açıklamalarını bekliyoruz" dedi.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Emresporlu futbolcular


===


Salonun Şimşekleri galibiyet arıyor

TÜRKİYE Deplasmanlı Hentbol Süper Ligi'nde mücadele eden Akdeniz Üniversitesi Antalyaspor, ligin 8'inci haftasında deplasmanda Trabzonspor ile karşılaşacak. Salonun Şimşekleri, yarın Trabzon 19 Mayıs Spor Salonu'nda saat 15.00'de başlayacak karşılaşmadan galibiyetle ayrılmak istiyor.

Foto: Hentbol takım fotosu


===


Öğrencilere okçuluk eğitimi

ÖZEL Antalya Envar Koleji'nde öğrencilere okçuluk eğitimi veriliyor. Trabzonspor tesislerinde Vedat Erbay Okçuluk Akademisi'nde verilen ok atma eğitimine, öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Okçuluk sporuyla, öğrencilerin kişisel güvenlerinin gelişimi, birlikte çalışma becerisi, sorumluluk duygusu, dikkat ve konsantrasyon, özgüven, pratik ve hızlı düşünme ile hedefe ulaşma yeteneklerinin gelişimine destek veriliyor. Beden Eğitimi Zümre Başkanı Ali Dilmen ile Beden Eğitimi öğretmenleri Mehmet Doros ve Funda Erolan gözetiminde Milli Antrenör Vedat Erbay'ın verdiği eğitimlerde öğrenciler, eğitici ve eğlenceli zaman geçirdi.

Foto: Ok atan öğrencilerin fotosu


1

Patlama sesiyle irkildi, arkasına dönüp bakınca dondu kaldı

2

Sosyal medyada tepki çekmişti! Vali yerinde inceledi ve açıklama yaptı

3

Avrasya Tüneli trafiğe açıldı

4

Günlerce gezerek tek tek tespit ediyorlar! Kilosunu 500 liraya satıyorlar

5

4 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili yeni gelişme

6

İyi derecede İngilizce konuşuyorlar, ilk hedefleri turistler

7

Dizi oyuncusu kazada hayatını kaybetti

8

Yürekleri yakan an!

EN YENİLER

ABD Büyükelçiliği'nden son dakika açıklaması
Otomobil şarampole devrildi: 5 yaralı
Park kavgası hastanelik etti
Al-Nassr, Giuliano'yu açıkladı
4 günde Bolu Dağı'ndan 269 bin 405 araç geçti
ABD Büyükelçiliği'ne saldırıyla ilgili flaş gelişme
Zeki Yavru, Trabzonspor'da
Türkiye, ABD'ye karşı harekete geçti
İki kardeş, bir kuzen son yolculuklarına uğurlandı