• BIST 86633
  • DOLAR 6.1383
  • EURO 7.0489
  • ALTIN 232.78
  • 29° İstanbul

CANLI YAYIN

AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi


EN ÇOK OKUNANLAR

Yıllık izin tartışması kanlı bitti: 5 ölü, 2 yaralı

O belde belediye başkanı görevden uzaklaştırıldı

Bayram tatili yolunda zincirleme kaza: 1 ölü çok sayıda yaralı

Ağaçları bu hale getirdiler! Sebebi ise...

ABD'nin yaptırım tehdidine flaş cevap

İşte o rapor: Yüzde 99,99 ihtimalle…

BASIN

15.10.2014 11:34

Calibro, Türkiye’nin yeni ve en güçlü e-kitap platformunu okurlara sunuyor.


Tamamen yerli yatırımla hayata geçen, Türkçe kitaplara da rahat ulaşma ve okuma fırsatı sunan Calibro, www.babil.com üzerinden satışa çıktı. Binlerce kitaplık kütüphaneyi hayallerin ötesinde bir hafiflikte, her yerde yanınızda taşımanızı sağlayan Calibro; kağıt doğallığındaki ekranı, pratik menüsü, not alabilme özelliği, 30 güne kadar çıkan batarya ömrü ve Sesli Sözlük’ün İngilizce - Türkçe sözlük desteği ile dikkat çekiyor.

Calibro 14 Ekim’de SALT Galata’da düzenlenen basın toplantısında medya mensuplarına tanıtıldı. Libronet Bilgi ve Teknoloji Hizmetleri tarafından kitapseverlere kazandırılan Calibro’yu Libronet Yönetici Direktörü Mehmed Ali Çalışkan basın mensuplarına anlattı.

Libronet’in büyük bir kitap evreni olduğunu belirten Çalışkan, “Libronet birçok gezegen, yıldız ve uydudan oluşuyor. Babil.com, Papersense ve elbette ki Calibro… Libronet, kişisel ideallerimiz ile sektörel taleplerin örtüşmesinden doğdu. Okurun beklentilerine paralel olarak, mağaza veya online mecralarda kitaba dair tüm enstrümanları bir araya getiriyoruz. Bütün yönleriyle kitap pazarı ülkedeki nüfusa ve genel dinamizme göre hâlâ çok küçük. Online mecralarda daha da küçük. Ama değişim kaçınılmaz ve bunun ayak seslerini duyuyoruz. Libronet olarak biz de farklılaşan içerikler ve yenilikçi teknolojilerle her zaman ve her yerde okuyucuların yanında olmayı, onların dünyasını zenginleştirmeyi, çalışmalarımızla pazarda fark yaratmayı amaçlıyoruz” diye konuştu. Kitapların basımından, satış kanallarının geliştirilmesine, okuyuculara ulaşma süreçlerinden yeni okuma deneyimlerine kadar yayıncılığı 360 derece kapsayan bir sistem olduklarının altını çizen Çalışkan, 4 milyon TL’lik yatırımla doğan Calibro’yu anlattı.

E-kitap pazarı hakkında da bilgi veren Mehmed Ali Çalışkan, “E-kitap binlerce yıllık evrensel yazı kültüründe bir devrim. Tabletten papirüse, el yazmasından matbaaya, ofsetten dijitale geçmek kadar önemli. Amerika bugün 1 milyon e-kitap bulunurken Türkiye’de bu rakam henüz 10 binler civarında. 2015 yılında bu rakamı 50 bine çıkartmayı hedefliyoruz”dedi.

Şu anda Türkiye’de 300 binden fazla e-kitap okuru olduğunu söyleyen Çalışkan “Teknoloji hayatımızın içerisine girdikçe e-kitap okuyucusu artıyor ve her yıl binlerce kişi e-kitap okuyucu alarak bu topluluğa katılıyor. Bu sayıları çok yukarılara çekmek, zaman ve mekandan bağımsız olarak kitapları yanımızda taşımamızı sağlayan Calibro ile kitabı daha da fazla hayatımızın içine sokmak istiyoruz. Bu yüzden erişilebilir bir fiyat politikası da izliyoruz” dedi.

Calibro ile siz nereye kitaplarınız oraya
Türkçe kitap okuma fırsatı sunan, 3 bin kitap kapasitesi ve 6 inç ekran büyüklüğüne sahip Calibro ekran ışığıyla gözleri yormuyor. Güneş ışığında parlamadığı için kağıt doğallığında okuma konforu sunuyor. Tablette kitap okumada 20 dakikada göz yorulurken Calibro, basılı kitap kadar, yani 2 saat civarında gözleriniz yorulmadan okumanızı sağlıyor. Ortalama 3000 kitaplık bir kapasitesi olan Calibro’ya kablosuz internet bağlantısıyla en fazla 30 saniyede bir kitap indirilebiliyor. Sesli Sözlük desteğiyle kitap okurken kelimelerin üzerine dokunarak sözlüğe bakmak mümkün oluyor. Calibro’da kitaplar üzerinde dipnotlar tutulabiliyor. Cihazın şarjı yaklaşık 10 bin sayfa / 1 ay dayanıyor. Seçilen metinlerin üzerine dokunarak sosyal medyada paylaşma imkanı bulunuyor. Calibro’nun Basic ve Touch Lux olmak üzere iki modeli bulunuyor. Calibro Touch Lux’te dokunmatik ekran özelliği var. Calibro Touch’un karanlık ortamlarda ön ışığı da ayarlanabiliyor. Calibrolar 149 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.


1

Yıllık izin tartışması kanlı bitti: 5 ölü, 2 yaralı

2

O belde belediye başkanı görevden uzaklaştırıldı

3

Bayram tatili yolunda zincirleme kaza: 1 ölü çok sayıda yaralı

4

Ağaçları bu hale getirdiler! Sebebi ise...

5

ABD'nin yaptırım tehdidine flaş cevap

6

İşte o rapor: Yüzde 99,99 ihtimalle…

7

İstanbul'da vale operasyonu!

8

İstanbul'da turistlerin taksi isyanı

EN YENİLER

Başsavcılık'tan 5 kişinin öldüğü olayla ilgili açıklama
Fethiyespor Fethi ile anlaştı
Genç kız taksiciyi silah zoruyla kaçırtmıştı... Serbest bırakıldı
AK Parti'nin yeni MKYK'sı belli oldu
Nehirde kaybolan Batuhan'ın cesedi bulundu
Kurban pazarlarında hareketlilik devam ediyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Oyunu gördük ve meydan okuyoruz
Bir gün önce bu fotoğrafı paylaşmıştı
Adapazarı'ndan kötü haber geldi