EN ÇOK OKUNANLAR

Adıyaman'dan acı haber: 4 şehit

Sanayi esnafı: F-35'leri biz yapalım

O SMS'ler polisi harekete geçirdi

Kendisine saldıran köpeğe ateş eden polise tepki

F-35'de Türk şirket krizi! İsrail fırsat bilip...

Makam aracını bıraktı, yerine 23 bin TL'lik bisiklet aldı

YHS

Esma ÇAKIR - DHA 20.07.2011 16:32

Esma ÇAKIR/MODENA, (DHA)- DÜNYANIN 50 seçkin tasarım okulunda eğitim gören gençler, önde gelen spor otomobil markalarından Ferrari'nin geleceğini dizayn etti. Markanın düzenlediği tasarım yarışmasında birinciliği Koreli gençler elde ederken, finale kalanların sportif, aerodinamik, üstün teknolojiye sahip, doğaya saygılı, agresif ve az yakıt tüketen modeller olması dikkat çekti.
Ferrari'nin, ABD'li mühendislik yazılım şirketi Autodesk sponsorluğunda gerçekleştirdiği Dünya Tasarım Yarışması 2011 (World Design Contest 2011), yakın gelecekteki spor otomobil tasarımlarında sınırların zorlanacağını ortaya koydu. Geleceğin yıldız tasarımcılarına, yaratıcılıklarını konuşturma konusunda önemli fırsat sunan yarışmaya, 5  kıtadaki 50 tasarım okulundan öğrencilerin hazırladığı 400 proje gönderildi. Bunlardan 20'si finale kalmdı. Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan Hongik Üniversitesi adına yarışmaya katılan 3 Koreli gencin 'Sonsuzluk' (Eternita) adını verdikleri, ileri teknoloji içerikli, çevreye saygılı tasarımı birinciliği elde etti. Kim Cheongju, Ahn Dre ve Lee Sahngseok'in ortak dizaynı olan Eternita, kayık şeklinde iki kişilik, karbon katmanlı hafif yüzey, yüksek işlerlik, volan enerji depolama sistemi ve süper güçlü motor özelliklerini taşıyan bir otomobil.
AZERİ ÖĞRENCİ 2'NCİ OLDU
Tasarımına Azericede bir rüzgar adı olan Xezri'yi veren, İtalya'nın Torino kentindeki IED'den (Avrupa Tasarım Enstitüsü) henüz mezun olan Azeri Samir Sadıkhov 2'ncilik, 3'üncülük ödülünü ise Ferrari'nin kırmızısına inat “Beyaz At (Cavallino Bianco) diye projelerini adlandıran Londra'daki Kraliyet Sanat Koleji (Royal College of Arts) öğrencileri Henry Cloke ve Qi Haitao hak etti.
Ferrari'nin Modena şehrindeki Maranello kasabasında kurulu fabrikasında dün (Salı) düzenlenen ve Formula 1 pilotlarından Fernando Alonso'nun da katıldığı törende, yeni çağın genç yeteneklerine ödülleri verildi. İlk 3'e giren öğrencilere para ödülünün yanı sıra isterlerse Ferrari'nin tasarım ekibinde staj yapma fırsatı da verildi.
Samir Sadıkhov, DHA'ya yaptığı açıklamada, "Böyle bir başarı elde ettiğim için mutluyum. Ben 2025'in Ferrari'sini tasarladım. Rüzgardan esinlendim. Arabam, hava akışı için rüzgar enerjisinden yararlanıyor, aerodinamik, ekolojik" diye konutştu. Genç yetenek Sadıkhov, Ferrari'nin tasarım yarışmasında yer alsa da Lamborghini'nin tasarım ekibine katılmak için anlaşmayı çoktan imzaladığını söyledi.
PROJELER, FERRARI'NIN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK
Ferrari Başkanı Luca Cordero di Montezemolo törende yaptığı konuşmasında, "Ferrari'nin gücü, sadece köklerini temsil etmesinden değil aynı zamanda dünyaya pencerelerinin açık olmasından da geliyor. Bir Ferrari her şeyden önce güzel olmalı, nasıl olursa olsun bir Ferrari olduğu hemen anlaşılmalı. Bu yarışmada, çok sıra dışı tasarımlar gördük ama biz bu fikirleri çok dikkatle ele alacağız" dedi.
Gençlerin yaratıcılığının önemine değinen Montezemolo, bu projelerin, Ferrari'nin geleceğine ışık tutacağına emin olduğunu söyledi.

EÇ(GE,İD) (FOTOGRAFLI)1

Adıyaman'dan acı haber: 4 şehit

2

Sanayi esnafı: F-35'leri biz yapalım

3

O SMS'ler polisi harekete geçirdi

4

Kendisine saldıran köpeğe ateş eden polise tepki

5

F-35'de Türk şirket krizi! İsrail fırsat bilip...

6

Makam aracını bıraktı, yerine 23 bin TL'lik bisiklet aldı

7

'Kimseyi riske atamam' deyip otobüsü durdurdu

8

Adıyaman Valiliği: 3 asker dost ateşiyle şehit oldu

EN YENİLER

Negredo için Monaco iddiası
Gölcük depreminde hayatını kaybedenler etkinlikte anıldı
Ekipler koli koli taşıdı
İznik'te trafik kazası: 1 ölü 5 yaralı
Sultanahmet'te Marmara depremi anma etkinlikleri
Çanakkale-İzmir karayolunda kaza! 10 gün sonra baba olacaktı
Beşiktaş, mağlubiyete rağmen bir üst turda
Ambulans ile tur minibüsü çarpıştı: 4'ü Rus 7 yaralı 
Halterci genç kız kayboldu