EN ÇOK OKUNANLAR

Adıyaman'dan acı haber: 4 şehit

Sanayi esnafı: F-35'leri biz yapalım

O SMS'ler polisi harekete geçirdi

Kendisine saldıran köpeğe ateş eden polise tepki

F-35'de Türk şirket krizi! İsrail fırsat bilip...

Makam aracını bıraktı, yerine 23 bin TL'lik bisiklet aldı

YHS

Nesrin COŞKUN - DHA 20.07.2011 16:14

Nesrin COŞKUN/İZMİR, (DHA)- İZMİR'de geçen yıl Eylül ayında, görev başındayken tartıştığı Opr. Dr. Murat Güzel'e saldırıp kolunu kıran hasta yakını Ümit Solmaz, 'kamu görevlisini kasten yaralama" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararı "Keşke bunlar yaşanmasaydı" diye değerlendiren Dr. Güzel, "Şikayetçi olmak zorundaydım, çünkü her gün bir sağlık çalışanı şiddete uğruyor. Artık bundan sonra hekime saldıracaklar 2 kere düşünecek" dedi.
Davaya konu olay 28 Eylül 2010 tarihinde meydana geldi. Genel cerrahi uzmanlığının ardından ikinci uzmanlığını almak için Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları'nda asistan olarak görev yapan Dr. Murat Güzel, tedavi gören çocuğunu kendi isteğiyle hastaneden çıkartmak isteyen Ümit Solmaz'ı uyardı. Dr. Güzel, ilaç mümessilliği yapan hasta yakınına, ileri tetkikleri süren, henüz kesin teşhis konulmayan, buna karşın antibiyotik tedavisi başlattıkları çocuğun hastaneden çıkarılmasının tehlikeli olacağını, eğer çıkaracaklarsa da hemen bir sağlık merkezine götürmelerini önerdi. Dr. Güzel, aksi takdirde çocuğun hayatını tehlikeye atacakları için savcılığa başvurup kendilerinden şikayetçi olacaklarını da söyledi.
Baba Ümit Solmaz, çocuğununun o akşam da hastanede geçirmesini kabul etti. Sağlık sektöründe çalışan baba, ertesi gün tekrar Dr. Güzel'in yanına geldi. Çocuğunu istediği yere götürme hakkı olduğunu, kendilerine kimsenin karışamayacağını, şikayet edilemeyeceklerini savunan Ümit Solmaz, doktora çocuğunun tahlillerini görmek istediğini söyledi.
Dr. Güzel dosyadan sonuçları çıkartmaya çalışırken, Ümit Solmaz iddiaya göre doktorun üstüne atladı. Solmaz, boğazını sıktığı doktoru yere düşürdü. Yere düşen Dr. Güzel'in kolu kırıldı. Olayın ardından, kolu alçıya alınan Dr. Güzel davacı oldu. Ümit Solmaz tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, açılan davanın son duruşması dün yapıldı.
İzmir 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki son duruşmada sanığın hekime saldırısı mahkeme tarafından 'kamu görevlisini kasten yaralama' olarak kabul edildi. Suçsuz olduğunu, doktora yönelik bir saldırıda bulunmadığını belirten sanığa toplam 2.5 yıl hapis cezası verildi. Duruşmadaki iyi hali nedeniyle cezada indirim yapılarak Solmaz hakkında 2 yıl 1 ay hapis cezasına hükmedildi.
Sanığa verilen cezanın süresi dikkate alınarak, erteleme, paraya çevirme ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılması yoluna gidilmedi.
'KEŞKE HİÇ YAŞANMASAYDI'
Mahkeme kararından ardından duygularını DHA'ya anlatan Dr. Güzel, şunları söyledi:
"Olayın nasıl geliştiği mahkeme kayıtlarında yer alıyor. Gönül isterdi ki keşke bunlar yaşanmasaydı, benim kolum kırılmasaydı. Bazen çocuğu ağır hasta olan anne- babalar geliyor, bağırıyor, çağırıyor. Siz bir cevap veriyorsunuz ya da vermiyorsunuz, bunlar oluyor. Ama bu hasta yakını böyle bir şey ortada yokken, üstelik çocuğunu düşünüp yol göstermişken, teşekkür yerine darp etti. 4 ay çalışamadım, maddi manevi zarar gördüm. Bu şikayeti sadece kendim için değil hemen her gün şiddete maruz kalan tüm sağlık çalışanları için de yaptım. Umarım bu karar bundan sonra hekime, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet girişimlerine caydırıcı etki yapar. Bundan sonra hekimi darp edecekler iki kez düşüneceklerdir."
'CAYDIRICI OLMASINI DİLERİZ'
İzmir Tabip Odası'nca yapılan açıklamada da "Bu kararı, 'Sağlıkta dönüşüm' süreciyle birlikte tırmanış gösteren hekimlere yönelik her türden saldırının önüne geçilmesi ve saldırganları caydırması doğrultusunda önemsiyoruz. İzmir Tabip Odası olarak hekime karşı şiddeti bir kez daha kınıyor, saydırıya uğrayan meslektaşlarımızın bu gibi durumlar karşısında sessiz kalmamaları gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Bu kararın örnek olması dileğiyle bugüne dek yaşanan hekime yönelik şiddet olgularındaki üzüntümüzü biraz olsun hafifleteceği ve yeni saldırıların caydırılmasında önemli bir köşe taşı olacağı kanısındayız" denildi.

NC(AÖ/SS) (FOTOĞRAFLI)1

Adıyaman'dan acı haber: 4 şehit

2

Sanayi esnafı: F-35'leri biz yapalım

3

O SMS'ler polisi harekete geçirdi

4

Kendisine saldıran köpeğe ateş eden polise tepki

5

F-35'de Türk şirket krizi! İsrail fırsat bilip...

6

Makam aracını bıraktı, yerine 23 bin TL'lik bisiklet aldı

7

'Kimseyi riske atamam' deyip otobüsü durdurdu

8

Adıyaman Valiliği: 3 asker dost ateşiyle şehit oldu

EN YENİLER

Negredo için Monaco iddiası
Gölcük depreminde hayatını kaybedenler etkinlikte anıldı
Ekipler koli koli taşıdı
İznik'te trafik kazası: 1 ölü 5 yaralı
Sultanahmet'te Marmara depremi anma etkinlikleri
Çanakkale-İzmir karayolunda kaza! 10 gün sonra baba olacaktı
Beşiktaş, mağlubiyete rağmen bir üst turda
Ambulans ile tur minibüsü çarpıştı: 4'ü Rus 7 yaralı 
Halterci genç kız kayboldu