BASIN

17.02.2011 13:07

Türkiye’nin, “Büyük Usta” unvanına sahip en genç satranç oyuncusu olan Kadir Has Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi Emre Can, Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen 2010-2011 sezonu Türkiye Şampiyonasında birinci oldu Türkiye Satranç Federasyonu tarafından 4-14 Şubat tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 2010-2011 sezonu Türkiye Şampiyonasında birinciliği elde eden Kadir Has Üniversitesi Enformasyon Teknolojileri Bölümü 2. sınıf öğrencisi Emre Can şampiyonluk kupasını aldı.


Bu yıl ilk kez açık turnuva şeklinde gerçekleşen şampiyonada, Türkiye’nin tüm illerinden yaş sınırı olmaksızın en başarılı oyuncular mücadele etti. 262 sporcunun yarıştığı ve büyük ustaların çoğunun katıldığı şampiyona çekişmeli oyunlara sahne olan 10 turluk mücadelenin ardından sona erdi. Şampiyonanın son turunda üçüncü masada rakibi IM Burak Fırat’a galip gelen Kadir Has Üniversitesi Enformasyon Teknolojileri Bölümü 2. sınıf öğrencisi Emre Can turnuva sonunda 8,5 puanla şampiyonluk tahtına oturdu.

Dünya Satranç Federasyonu tarafından çok güçlü satranç oyuncularına verilen ve bir satranç oyuncusunun erişebileceği en yüksek mertebe olan “Büyük Usta” unvanına sahip olan 21 yaşındaki Emre Can, Türkiye’de bu unvana sahip 5 satranç oyuncudan biri aynı zamanda da en genç olanı. 16 yaşında katıldığı Dünya Çocuk Satranç Olimpiyatları’nda birinci olan Emre Can’ın 18 yaş altı Avrupa Satranç Şampiyonası’nda dördüncülüğü bulunuyor.

Türkiye şampiyonluğunun ardından konuşan Emre Can, Türkiye şampiyonluğunun hedefleri arasında olduğunu ve bu hedefine ulaşmış olduğu için büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Can, “Sekiz yaşından bu yana satranç oynuyorum. En mutlu olduğum anlar satranç oynadığım zamanlar. Bu yüzden satrançta ısrar ettim. Bu sporda ısrar çok önemli. Çoğu genç oyuncu başaramadıkları zaman, daha fazla ilerleyemeyeceklerini sanarak satrancı ikinci plana atıyorlar. Halbuki, uğraştıktan sonra başarı geliyor. Benim tek başıma bunu başarmam da fazla bir şey değiştirmez. Arkamdan gelenler de bunu seçerse o zaman esas adımı atmış olacağım, o zaman yeni nesillere örnek olabileceğim” diye konuştu. Emre Can yeni hedefinin ise Avrupa’da daha iyi sonuçlar almak, dünyada adımdan söz ettirmek olduğunu belirtti.

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın da, Emre Can’ı başarısından dolayı kutlayarak, “Kadir Has Üniversitesi olarak her alanda donanımlı gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler yetiştirmek birinci görevimiz. Bu yüzden öğrencilerimizin her türlü sportif faaliyetini destekliyor, üniversite olarak gerekli olanakları sunuyoruz. Emre Can’ın elde ettiği bu başarı da bir tesadüf değil, özverili çalışmaların sonucudur. Kendisini yetiştiren ve destekleyen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

2010-2011 sezonu Türkiye Şampiyonasında ikinci IM Mustafa Yılmaz olurken üçüncülüğü genç sporcu Engin Topak elde etti.


Kadir Has Üniversitesi Hakkında
Kadir Has Üniversitesi, Türkiye'de eğitimin sembolü olan, yaşamını Türk gençliğinin eğitim ve kültür sahibi olmasına adamış işadamı Kadir Has Tarafından 1997 yılında kurulmuştur. Güçlü Öğretim kadrosu ve modern fiziksel alt yapısı ile İstanbul’un kalbinde kentin tarihi ve güzelliği ile bütünleşmiş Cibali Merkez Kampüsünde bulunmaktadır. Aynı bina içersinde kültür ve sanat dünyasını birleştiren Rezan Has Müzesi de yer almaktadır. Yüksek öğretimde öncü, Bilimde çağdaş, Eğitimde yenilikçi ve araştırmada atılımcı olan bir felsefeye sahip olan Kadir Has Üniversitesinin ana hedefi “Dünya Üniversitesi” olmaktır. Yüksek Öğretim Sisteminde ve Vakıf Üniversiteleri arasında özel ve önemli bir yeri bulunan Kadir Has Üniversitesi; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İletişim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi olmak üzere 6 Fakülte, 2 Enstitü, 1 Uygulamalı Bilimler Okulu, 2 Meslek Yüksekokulu, 4 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile öğretim yapmaktadır. Kadir Has Üniversitesi öğrencilerinin eğitim düzeylerini desteklemek için Amerika’da ve Avrupa’da birçok Üniversite ile öğrenci değişim ve çift diploma alanlarında eğitim işbirlikleri kurmuştur.

EN ÇOK OKUNANLAR

Karpuzcunun 'Yenge doğru söylüyor' sözü cinayetle sonuçlandı

Bahçeli'den flaş açıklama: İttifak niyetimiz yok

Çocuklarını katleden anne: 'Rezil olmasınlar' diye öldürdüm

İstanbul'da büyük operasyon

Öğrenci yurdunda acı olay

Dikkat! Meteoroloji uyardı

EN YENİLER

İlgezdi hakkında soruşturma başlatıldı
Şampiyonlar Ligi'nde günün maçları tamamlandı
Hız göstergesi 120'de takılı kaldı
Kırşehir'de 'pitbull' dehşeti!
Elif Jale Yeşilırmak dünya ikincisi oldu
Merdivenleri yol sandı, ortaya bu görüntü çıktı
Ankara'da feci kaza! Bir aile yok oldu
Roma metrosunun yürüyen merdivenleri çöktü: Çok sayıda yaralı
İzmir'de uyuşturucu operasyonu  
1

Karpuzcunun 'Yenge doğru söylüyor' sözü cinayetle sonuçlandı

2

Bahçeli'den flaş açıklama: İttifak niyetimiz yok

3

Çocuklarını katleden anne: 'Rezil olmasınlar' diye öldürdüm

4

İstanbul'da büyük operasyon

5

Öğrenci yurdunda acı olay

6

Dikkat! Meteoroloji uyardı

7

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

8

Mehmet Ali Erbil'in kızı Sezin Erbil konuştu