EN ÇOK OKUNANLAR

Dizi oyuncusu kazada hayatını kaybetti

Muğla'da yaşayan Alman mühendisin evinden bunlar çıktı

Türkiye, ABD'ye karşı harekete geçti

Bakan Soylu'dan ABD Büyükelçiliği'ne saldırı açıklaması

ABD Büyükelçiliği'nden Türkiye'ye teşekkür mesajı

Kurtulduklarına sevinemediler

DIŞ

Mahmut Tosun - Berlin/DHA 08.04.2013 10:18

Yaklaşık bir sene önce Berlin'de öldürülen Burak Bektaş'ın öldürülmesinin birinci yıldönümünde Burak için bir anma töreni ve yürüyüş düzenlendi.

Genç Burak bir sene önce Berlin'in Neukölln semtinde gece vakti arkadaşlarıyla sohbet ederken kimliği belirsiz bir kişi tarafından öldürülmüştü. Tanınmamak için yüzünü kapüşonla örten katil gençlere yaklaşıp elindeki tabancayla aniden ateş etmişti. Olay yerinde Burak Bektaş yaşamını yitirirken 16 ve 17 yaşlarındaki 2 arkadaşı ise yaralanmıştı.

Irkçı bir cinayet şüphesi bulunan olayda, polis şimdiye kadar herhangi bir ipucuna rastlayamazken Burak'ın arkadaşları ve ailesi onu unutmadı. Burak Bektaş'ın öldürülmesinin birinci yıldönümünde Burak için bir anma töreni ve yürüyüş düzenlendi. Berlin Şehitlik Camisinin önünde toplanan arkadaşları, ailesi, sivil toplum örgütü temsilcileri ve ırkçılık karşıtı dernekler önce Burak anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Daha sonra yapılan konuşmaların ardından Neukölln belediye binasının önüne kadar yürüdüler. Anma merasimine katılanlardan bazıları Şehitlik Camii Müslüman mezarlığında bulunan Burak'ın mezarı başında dua ettiler.

Yürüyüş esnasında Türk basınına bir açıklama yapan Burak'ın babası Ahmet Bektaş, katilin bir an önce yakalanmasını istediklerini söyledi. “Oğlumun her resmini gördüğümde içim parçalanıyor” diyen acılı baba, Berlin polisinin bütün çabalarına rağmen herhangi bir sonuca ulaşılamadığını ama kendilerinin tek dileğinin katilin yakalanıp hak ettiği cezaya çarptırılması olacağını belirtti.

Anma törenine katılan Sol Parti milletvekili Hakan Taş ise yaptığı açıklamada, Burak'ın öldürülmesinin üzerinden 1 sene geçmesine rağmen cinayetin aydınlatılamamasının Berlin polisinin bir ayıbı olduğunu söyledi. Bir an önce suçluların ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Taş, çok yönlü bir soruşturma yerine özellikle ırkçı çevrede Burak'ın katil zanlılarının aranmasının daha doğru olacağını savundu.

Çok sayıda Türk ve Alman vatandaşlarının katıldığı anma töreninde ve yürüyüşte ırkçılık karşıtı dövizler taşındı. Bazı vatandaşlar üzerlerinde Burak'ın resminin olduğu t-shirt'ler giyerken bir kısmı da göğsünde Burak'ın küçük fotoğrafını taşıdı.


1

Dizi oyuncusu kazada hayatını kaybetti

2

Muğla'da yaşayan Alman mühendisin evinden bunlar çıktı

3

Türkiye, ABD'ye karşı harekete geçti

4

Bakan Soylu'dan ABD Büyükelçiliği'ne saldırı açıklaması

5

ABD Büyükelçiliği'nden Türkiye'ye teşekkür mesajı

6

Kurtulduklarına sevinemediler

7

"Sevgi kurban olurum, ne olur uyan" sözleri yürekleri dağladı

8

Bodrum halk plajında 50 TL'ye şezlong ücreti iddiası

EN YENİLER

Polis lokum ikram edip bayramlarını kutladı
Kasımpaşa - Medipol Başakşehir: 2-1
Şanlıurfa'da PKK/KCK operasyonu 10 gözaltı
Bakan Selçuk duyurdu: O süre uzatıldı
Kasımpaşa, Josue Sa'yı kiraladı
Mahallede paniğe neden olmuşlardı! Kız meselesi yüzünden yapmışlar
Yıldırım isabet eden genç çoban öldü
Yıldırım, Çamlıca Camii ve kule inşaatını inceledi
Hafif ticari araç, askeri kamyonete çarptı; 4'ü asker 5 kişi yaralandı