EN ÇOK OKUNANLAR

Adıyaman'dan acı haber: 4 şehit

Sanayi esnafı: F-35'leri biz yapalım

O SMS'ler polisi harekete geçirdi

Kendisine saldıran köpeğe ateş eden polise tepki

F-35'de Türk şirket krizi! İsrail fırsat bilip...

Makam aracını bıraktı, yerine 23 bin TL'lik bisiklet aldı

YHS

Turan GÜLTEKİN - DHA 20.07.2011 11:44

Turan GÜLTEKİN/İZMİR, (DHA) - ORMAN yangını sezonunun başlangıcından bu yana 412 yangının çıktığı İzmir'de, Orman Bölge Müdürlüğü, alevlere müdahale süresini en aza indirmek için çaba harcıyor. Hedeflerinin yangına müdahaleyi 15 dakika ve altına çekmek olduğunu söyleyen Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, kritik birkaç yangına 7- 8 dakikada müdahale edildiğini dile getirdi.
Türkiye'nin orman yangınlarına en duyarlı bölgelerinden biri olan İzmir'de 2011 yangın sezonu başından bu yana 382'si kırsal, 30'u ormanlık alanda toplam 412 orman yangını meydana geldi. İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, yangınlara yaklaşık bin 300 personel, 6 uçak ve 4 helikopter, 42 ilk müdahale aracı, 80 arazöz, 17 dozer, 33 su ikmal aracı ile müdahale ettiklerini söyledi. Aydın, "Hedefimiz ihbar alındıktan sonra ilk müdahaleyi 15 dakika içerisinde gerçekleştirmek. Bunun için çalışma yapıyoruz. Ancak yine de kritik bölgelerde çıkan birkaç yangına 7- 8 dakikada ilk müdahaleyi gerçekleştirdik. Son olarak geçen pazartesi günü Buca İlçesi Yıldız Mahallesi'nde üç ayrı yerde başlayan ve 1 hektar orman alanının yandığı yangına ise 6 dakikada müdahale edildi" dedi.
Aydın, yangınlara kısa sürede müdahale etmelerinin en büyük nedeninin yangın ekiplerini kritik dönemlerde seyyar olarak dolaştırmak olduğunu ifade etti. Aydın, "Sayısı 42'ye çıkartılan ilk müdahale ekipleri kritik günlerde seyyar olarak görev yapıyor. İlk müdahale araçlarında yüksek basınçta su püskürtebilen 200 litre su kapasiteli depolar bulunuyor. Arazözler ve havadan müdahale araçları yangın yerine gidene kadar bu araçlar etkin mücadele veriyor" diye konuştu.
İbrahim Aydın, çıkan yangın sayısının artmasına karşın yanan orman alanı miktarında düşüş kaydedildiğini ifade etti. Aydın, "Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler arasında orman yangınları ile etkin mücadele eden başka bir ülke yok. Özellikle son yıllarda çıkan yangın sayısında artış yaşanırken yanan orman alanı miktarında düşüş kaydedildi. Örneğin 2009 yılında bin 215 yangında bin 517 hektar alan yanarken geçen yıl bin 225 yangında 444 hektar alan yandı. Bu yıl ise 3 Temmuz itibarıyla çıkan 412 yangında sadece 7 hektarlık orman alanı yandı" dedi.

TG(İÖ/BT) (FOTOĞRAFLI)
 1

Adıyaman'dan acı haber: 4 şehit

2

Sanayi esnafı: F-35'leri biz yapalım

3

O SMS'ler polisi harekete geçirdi

4

Kendisine saldıran köpeğe ateş eden polise tepki

5

F-35'de Türk şirket krizi! İsrail fırsat bilip...

6

Makam aracını bıraktı, yerine 23 bin TL'lik bisiklet aldı

7

'Kimseyi riske atamam' deyip otobüsü durdurdu

8

Adıyaman Valiliği: 3 asker dost ateşiyle şehit oldu

EN YENİLER

Negredo için Monaco iddiası
Gölcük depreminde hayatını kaybedenler etkinlikte anıldı
Ekipler koli koli taşıdı
İznik'te trafik kazası: 1 ölü 5 yaralı
Sultanahmet'te Marmara depremi anma etkinlikleri
Çanakkale-İzmir karayolunda kaza! 10 gün sonra baba olacaktı
Beşiktaş, mağlubiyete rağmen bir üst turda
Ambulans ile tur minibüsü çarpıştı: 4'ü Rus 7 yaralı 
Halterci genç kız kayboldu