EN ÇOK OKUNANLAR

YAŞAM

21.02.2011 12:07

'Başkentte Trabzon Günleri'ne Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman da katıldı

ANKARA'daki Atatürk Kültür Merkezi'nde 19-22 Şubat tarihleri arasında 5'incisi düzenlenen 'Başkentte Trabzon Günleri'ne Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman da katıldı. Muhteşem Süleyman'ı gören Ankaralılar önce şaşırdı, ardından birlikte fotoğraf çektirmek için sıraya girdi.

TV dizilerinde izlenme rekorları kıran 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinde 'Muhteşem Kanuni Saltan Süleyman'ı canlandıran Halil Ergenç'e benzerliği ile tanınan Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi doktara öğrencisi Halil Baş, bu yıl 5'incisi düzenlenen 'Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri'ne katıldı. 'Muhteşem Süleyman' kostümü ile defileye katılan Baş, etkinliklere katılan ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Merkezi Trabzon'da bulunan 'Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı' da 'Başkentte Trabzon Günleri' etkinliklerinde stand açtı. Stantda, 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinde Muhteşem Süleyman'ı canlandıran başrol oyuncusu Halil Ergenç'e benzerliği ile Trabzon'nun Muhteşem Süleyman'ı ünvanını kazandığını söyleyen 24 yaşındaki doktora öğrencisi Halil Baş, etkinliklerin ilgi odağı oldu.

Trabzon günlerini ziyaret eden her yaştan insan, özel giysisiyle 'Muhteşem Süleyman'a benzeyen Halil Baş ile fotoğraf çektirme yarışına girdiler. Baş, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

"Kanuni Sultan Süleyman. Trabzon Valisi Yavuz Sultan Selim'in oğlu olarak 27 Nisan 1495'te Ortahisar'da doğmuş ve 15 yaşına kadar Trabzon'da yaşıyarak eğitiminin büyük bir bölümünü burada tamamlamıştır. Bu nedenle Trabzon'da 1995 yılında o dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in destek ve katkıları ile 'Süleyman Vakfı' kurulmuştur. Ben de Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman'ı animasyon olarak canlandırmak için etkinliklere vakıf tarafından görevlendirildim. 'Muhteşem Yüzyıl' dizisini demek çok izleyen ve seven varmış. Beni gören önce şaşırıyor, sonra da fotoğraf çektirme yarışına giriyorlar."

Başkentte Trabzon Günleri'nde Kanuni Sultan Süleyman'ın yaşadığı dönemdeki giysi ve kostümleri, Trabzon'da bulunan Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı'nca görevlendirilen öğrenciler tarafından tanıtıldı.Hüseyin ÖZBALI/ANKARA, (DHA)
İçişleri Bakanlığı'ndan, sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili 'ek genelge'
Cumhurbaşkanı Erdoğan DEİK üyelerine hitap etti
Soylu: PKK'ya yılda 5 bin kişi katılırdı, geçen yıl sadece 52 kişi katılmıştır
Kamboçya'da ölüme giden Çinli çiftin son anları kamerada 
Vahşi cinayette 'perdeli parmak', kimliği belirledi
Kocaeli'de kayıp doktoru arama çalışmaları sürüyor... Son görüntüleri ortaya çıktı
Sokakta eğlence yapanların, polis sirenini duyunca kaçıştığı anlar kamerada 
İletişim devlerinden yerli iş birliği
'Tosun Paşa' filmindeki kız isteme sahnesini hatırlatan kavga... Gelin adayı ve annesi yakalandı
Gelecek Partili Selçuk Özdağ'a saldırı
Gezi Parkı'nda tir tir titrerken bulundu, hiçbir yardımı kabul etmedi 
Bahçeli de koronavirüs aşısı oldu
Şehitlerin kanı yerde kalmadı
Kar yüzünden yaylada 600 koyunla mahsur kalan çoban, 5 saatte köye ulaşabildi
Yastık savaşında gözünden yaralanan Belinay, sağlığına kavuştu