EN ÇOK OKUNANLAR

Otobüsün önüne kırdı, metrelerce sürüklendi... Kaza kamerada

Velilerin çikolata tedirginliği... Kantinciler Odası Başkanı açıklama yaptı

4 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyon kamerada

Şırıngalı çikolata firmasından açıklama

Valilikten yeni açıklama! 8'i taburcu edildi

Lüks rezidansta korkunç cinayet!

BASIN

02.08.2011 10:29

Bugün gerçekleşen Beyoğlu Belediye Meclis Toplantısında son günlerde Beyoğlu’nda yaşanan masa-sandalye tartışması

CHP: Beyoğlu’nda yaşanan “masa- sandalye” arbedesini sordu

Bugün gerçekleşen Beyoğlu Belediye Meclis Toplantısında son günlerde Beyoğlu’nda yaşanan masa-sandalye tartışması CHP Meclis Üyelerince Meclis gündemine taşındı. 01 Ağustos 2011 Pazartesi gerçekleşen Meclis toplantısında CHP’li Meclis Üyesi İsmail Söylemez yazılı soru önergesi verirken, CHP’li Meclis Üyeleri Ali Haydar Özcan ve Ali Rıza Kaplan’da söz alarak meclis salonunda konuşmalarını gerçekleştirdiler. CHP’li Özcan ve Kaplan yaptıkları konuşmada CHP Beyoğlu Meclis Grubunun çözümde yana olduğunu, esnafın da hakkının korunmasını, yayanın da hakkının korunması gerekliliğine vurgu yaparak, Beyoğlu Belediyesinin Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) ve STK’ları dinlemesini, çözüm önerilerine kulak tıkanmamasını istediler. Ayrıca Meclis toplantısında Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) Yöneticileri ve esnafları hem meclis toplantısını izlediler hem de Belediye önünde basın açıklaması yaptılar.
CHP Beyoğlu Belediye Meclis Üyesi İsmail Söylemez yazılı soru önergesi sonrası şu açıklamayı yaptı;
Başkan Topbaş, “Kurunun yanında yaş da yandı” diyor
“Son günlerde görsel ve yazılı basında yer alan ve İstanbul’un gündem konusu haline gelen Beyoğlu’nda gerçekleşen ve devam edecek gibi gözüken esnafın dükkânının önündeki masa ve sandalye uygulamasını üzüntü ile izliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan her fırsatta 2010 Kültür Başkentinin İstanbul olduğunu, İstanbul’da Kültürün ve Turizmin temsilci ilçesinin Beyoğlu ilçesi olduğunu her fırsatta söylüyorlar. Her İstanbul’a gelen turistlerin mutlaka Beyoğlu İstiklal Caddesi, Asmalı Mescit, Çiçek Pasajı gibi yerleri ziyaret ettiğini söylüyor. Sonrasında Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi Emniyetten destek alarak, güç kullanarak, masa ve sandalyeleri kırarak araçlara yükleyip götürüyorlar. Buna halk dilinde “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” derler.”
Zabıta turisti masadan kaldırıyor, turistin şaşkın bakışlarla etrafına bakıyor!
“Yine Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı basına yaptığı açıklamada “Uygulama doğru, ama kurunun yanında yaş da yandı” diyor. Biz bu açıklamayı kabul etmiyoruz. Bu uygulamayı bu duruma getiren Beyoğlu Belediyesi. Siz bir mekândan işgaliyeyi alıyorsunuz. İşaret ettiğiniz beyaz çizgileri geçmiyor. Bir başka mekândan beş masanın işgaliyesini alıyorsunuz. On masa atılıyor; ama göz yumuyorsunuz. Daha sonra kurunun yanında yaş da yanıyor diyorsunuz, Zabıta ile esnafa, vatandaşa ve turiste karşı şiddet uygulattırıyorsunuz. Gazetelere yansıdı; Zabıta turisti masadan kaldırıyor, turistin şaşkın bakışlarla etrafına bakıyor! Bu kabul edilecek bir şey değil”
CHP Beyoğlu Belediye Meclis Üyesi İsmail Söylemez’in hazırladığı ve CHP Beyoğlu Belediye Meclis Üyeleri; Halil Kaya Özer, Nevzat Ataman, T.Atakan Akay, Ali Haydar Özcan, Ali Rıza Kaplan, Üzeyir Darıcı ve Ali Rıza Yakupoğlu’nun imza attıkları yazılı soru önergesi şöyle;
Her sokağında zabıta olan İstiklal Caddesi çevresinde bu izinsiz masalara neden göz yumdunuz?
“Beyoğlu İlçesinde işgaliyelerle ilgili başlattığınız operasyonu özellikle zamanlama ve haklı esnafların mağduriyeti açısından tasvip etmediğimizi belirterek, bizim ve kamuoyunun aklında kalan soru işaretlerini aydınlatmanızı beklemekteyiz;
1- Beyoğlu Belediye Yönetimi olarak işgaliye alanı metrekaresi, genişliği, en bilgileri işgaliye belgelerinde resimli olarak mevcut durumdayken, neden denetim mekanizmasını çalıştırıp sadece izinsiz masaları kaldırtmadınız? Her sokağında zabıta olan İstiklal Caddesi çevresinde bu izinsiz masalara neden göz yumdunuz? Fırsatçı birkaç esnafın ve denetimi beceremeyen belediyenin suçunu neden dürüst esnafımıza yüklediniz?
2- Verilen işgaliye alanına harfiyen uyan, işgaliye harcını yatıran esnafımızın da masaları ve sandalyeleri zorbalıkla alınmıştır.
- İşgaliye harcını yatıranla, yatırmayana neden aynı uygulamayı yaptınız?
-İşgaliye izni verdiğiniz yerleri niye talan ettiniz? Hem izin verip izin süresi bitmeden masaları kaldırmak kamu yöneticiliği etiğine yakışmakta mıdır? Devletin sözü sizler gibi tutarsız yöneticiler yüzünden değerini ve inanılırlığını kaybetmemiş midir?
- Sizin başlattığınız izinli masa uygulamasına güvenerek, buralardan elde edecekleri kazançlara güvenen esnafımız çalışan sayısını arttırmış, mekânına yatırım yapmış, kimisi ileri dönük borçlanmalara girmiş, banka kredileri çekmiştir. Suçu sadece belediyenin sözüne ve iznine güvenmek olan bu esnafımızın ve çalışanlarımızın mağduriyetini nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz?
3- Zamanlama da kamuoyunun aklında soru işaretleri bırakmıştır. Nisan, Mayıs, Haziran ayında esnaf kaç masa koymuş ise Temmuz ayında da masa sayısı aynıdır. Bu kolayca tespit edilebilecek bir gerçekliktir. O zaman soruyoruz bu işin asıl sebebi nedir? Yoksa asıl sebep kamuoyuna ve medyaya yansıdığı gibi “siz bu işi beceremiyorsunuz ben gereğini yaparım” talimatımıdır? Kendi uygulamanız ise Seçimlerden önce bu uygulamayı neden yapmadınız? Zira aynı çarpıklık o dönemde mevcuttu.

Yoksa Tophane’ de Sanat Kafeler de yaşanan mahalle baskısını belediye eliyle sürdürmekte kararlı mısınız?
4-Beyoğlu sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin gözbebeği ve kültür sanat başkentidir, Pera’dır, ilk belediyemizdir. Bu ilçemizden yazılı ve görsel basına yansıyan korku dolu bakışlarıyla turist görüntüleri, çayını yudumlayan, yemeğini yiyen turistlerin altından sandalyeleri alma görüntüleri hoşunuza gitmiş midir? Eli tespihli ve bağrı açık zabıtalarla kamu hizmeti yapmak sizin yönetim tarzınıza uyuyor olabilir, ancak bu tavır modern Beyoğlu’na ve esnafımıza reva görülemez. Bu noktada sizleri daha seviyeli, hümanist ve esnafa potansiyel suçlu muamelesi yapmayan bir hizmet anlayışına davet ediyoruz. Yoksa Tophane’ de Sanat Kafeler de yaşanan mahalle baskısını belediye eliyle sürdürmekte kararlı mısınız? Önergemizin başkanlık makamına havale edilmesini grubum adına arz ederim”

1

Otobüsün önüne kırdı, metrelerce sürüklendi... Kaza kamerada

2

Velilerin çikolata tedirginliği... Kantinciler Odası Başkanı açıklama yaptı

3

4 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyon kamerada

4

Şırıngalı çikolata firmasından açıklama

5

Valilikten yeni açıklama! 8'i taburcu edildi

6

Lüks rezidansta korkunç cinayet!

7

Ceren'in katiliyle ilgili yeni gelişme

8

Kadıköy D-100'de hareketli dakikalar... Otobüsün önünü kesti

EN YENİLER

Türkiye- Libya mutabakatının ardından 3 ülke harekete geçti
Çavuşoğlu'ndan Fas'ta önemli görüşmeler
Peş peşe gelen acı haberler köyü yasa boğdu! 'Sözün bittiği yerdeyiz'
TFF Yönetimi, Ali Koç ve Semih Özsoy ile görüşme yaptığını doğruladı
Fenerbahçe, Demir Grup Sivasspor maçı hazırlıklarını sürdürdü
Basel - Trabzonspor maçının 11'leri belli oldu
Kritik toplantı sonrası açıklama: Azim ve kararlılığı etkilemeyecek
Tutukluluk halinin devamına karar verildi
'Rambo' lakabıyla tanınıyordu... Cansız bedeni bulundu