EN ÇOK OKUNANLAR

Müdür odasında öğrenciye saldırı

Aynada kendisini görünce korkup panikle kaçtı!

3 liseli ortadan kaybolmuştu... Yeni detaylar ortaya çıktı

Servis şoförü alkollü çıkınca çocukları okula polis bıraktı

100 milyon liralık miras davası... 'Vefat ettiğini 10 gün sonra öğrendik'

Sakarya'da yunuslara kurşun yağdırdılar... Kahreden görüntü!

DEPREM

29.10.2011 23:01

"Tek fotoğrafı, enkazdaki fotoğrafı" denilen Yunus, Facebook'ta fotoğrafları, en az Van sokakları kadar kanlı canlı sayfasıyla yaşıyor.

Salih Aslan, Vanlı. Çocuk yaşta geldiği İstanbul’da 15 yıl boyunca çalıştıktan sonra, şimdi İspanya’ya yerleşmeye hazırlanıyor. Van depremiyle ilgili haberleri, elbette izliyor. 13 yaşındaki memleketlisi Yunus Geray’ın ölümünü duyduğunda “İnternet kafe enkazında kaldığına göre bu çocuğun mutlaka bir Facebook hesabı vardır” demiş. Ve bulmuş. O hesapta “Enkazdaki fotoğrafı ilk ve tek fotoğrafıydı” denilen Yunus’un boy boy fotoğrafları duruyor.
Yunus, sanal âlemde fotoğrafları, paylaştığı Türkçe-Kürtçe şarkılar, komik kedi videolarıyla yaşamaya devam ediyor. Sayfa, 13 yaşında bir erkek çocuğun dünyası nasıl olabilirse onu yansıtıyor. Profil resmi “Sen ne sevmeye ne de sevilmeye değersin. Vefasız” yazısı.
Profil bilgilerine göre Yunus, Ahmet Kaya’yı çok seviyor. Sinem Kobal ve Barış Manço’yu da. Recep İvedik’e özel bir hayranlığı olsa gerek. Son paylaştığı videolardan biri ‘İstiklal Marşı’nda Selam Duran Kedi’. ‘Horon Tepen Maymunlar’ın yanında Kürtçe dublajlı İnek Şaban’ı paylaşmış. Anadili Kürtçe, hayali ‘Türk’ polisi olmak olan bir Kürt çocuğu Yunus. Rap parçaların arasında Şiwan Perver’in şarkılarını serpiştirmiş. Bir yandan da ‘şehitlerin acısını’ paylaşmış. Türkçe “Her şehidin ardından bir türkü söyle” şarkısına boy boy Türk bayrakları eşlik ediyor. Altına yorum yapanlar, Şırnak’ta, Siirt’te asker olan yakınları için endişelerinden söz etmişler.

Yaklaştıkça uzaklaşan bir hayat
Reuters Van depremini dünyaya Yunus’un iri iri açılmış gözleriyle duyurdu. Bir gün sonra ise Yunus’un kemiklerinde kırıklarla Erzurum’a sevk edilirken yolda öldüğü haberi geldi. Evine gazeteciler de gitti. Aile Ağrı Patnoslu. Ama 21 yıldır Erciş’te yaşıyorlarmış. Baba Yusuf Geray, iş çıkarsa inşaatlarda çalışıyor. 10 çocuğu var. Yunus 9’uncusu. Hem okuyor hem ayakkabı boyuyor. Futbolu seviyor. Sondan birinci çocuk olmasına rağmen sorumluluk sahibi. 15 yaşındaki ablasının 50 TL diploma parasını o vermiş örneğin. Polis olmak istiyor.
Gazeteciler, Yunus’un fotoğrafını da istemişler aileden. Aile “Yok” deyince bu durum nüfus cüzdanındaki sayılmazsa “İlk ve tek fotoğrafı enkazdaki fotoğrafı” diye yansımıştı, oysa Facebook hesabında muhtemelen bilgisayarın kamerasıyla çekilmiş düşük çözünürlüklü boy boy fotoğrafları duruyor. Yunus enkazdan çıktığında en büyük endişesi internet kafede oyalandı diye babasının kendisine kızacak olmasıydı. Anne babasının muhtemelen haberi bile olmayan bu sayfa, şimdi ölünün ardından önce Fatiha okuyan sonra Facebook’ta ondan bir iz arayan akranlarınca paylaşılıp duruyor. En çok paylaşılanlardan biri Şiwan Perver’in bir şarkısı: Daye Tu Megri (Ağlama Anne).

Emel Alptekin/ RADİKAL

1

Müdür odasında öğrenciye saldırı

2

Aynada kendisini görünce korkup panikle kaçtı!

3

3 liseli ortadan kaybolmuştu... Yeni detaylar ortaya çıktı

4

Servis şoförü alkollü çıkınca çocukları okula polis bıraktı

5

100 milyon liralık miras davası... 'Vefat ettiğini 10 gün sonra öğrendik'

6

Sakarya'da yunuslara kurşun yağdırdılar... Kahreden görüntü!

7

Rize'nin 'Pisa kuleleri' korkutuyor!

8

'Bunu parayla satmak düşünülemez'... Ücretli tuvalet tartışması

EN YENİLER

Ablasıyla ilişki yaşadığını ileri sürerek öldürmüştü... Cezası belli oldu!
Hurdacıdaki cinayet güvenlik kamerasında
Havlayan köpeğe çarpıp kaçtı
Bakan Pakdemirli deprem bölgesinde 
'3 harfliler mi yaktı seni?' Mahkemeye damga vuran soru!
'Ölüm büyüsü davasında verilen 75 yıl hapis, en yüksek cezalardan'
Şehit Altuğ Verdi soruşturmasında yeni gelişme
Covid-19 endişeleriyle altın yedi yılın zirvesine çıktı
Bakan Kasapoğlu'ndan milli karatecilere ziyaret