EN ÇOK OKUNANLAR

İstanbul merkezli 5 ilde operasyon: Gözaltılar var

Kavşaktaki direği devirdi, ardından otobüse çarptı: 2 yaralı

HDP Esenyurt ilçe eş başkanları yeniden gözaltında

Sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiler; 'Canımız sıkılmıştı' dediler

Nusaybin'in 16 kırsal mahallesi ve mezralarında sokağa çıkma yasağı

Ankara'da bir haftada 51 kaçakçı gözaltına alındı

MAGAZİN

13.12.2011 14:50

Brad Pitt, gösterimdeki iki film 'Hayat Ağacı' ve 'Kazanma Hırsı'yla Oscar'a göz kırpıyor.

Robert Redford'un vârisliğine ilk kez aday gösterildiği dönemden bu yana defalarca en seksi erkek seçildi ama yakışıklı Brad Pitt artık başka şekilde de anılıyor: İyi oyuncu. Pitt, gösterimdeki iki film 'Hayat Ağacı' ve 'Kazanma Hırsı'yla Oscar'a göz kırpıyor. İki adaylıktan sonra sırası geldi.

Güzellik, sinemaya girmek için işe yarayan bir silahtır. Ancak çok güzel ya da yakışıklı iseniz, sırf bu özelliğinizle değerlendirilme tehlikeniz de büyüktür. Bir yaş küçüğü Leonardo DiCaprio gibi, Brad Pitt’in adı da yıllar boyunca oyunculuktan çok yakışıklılığı çağrıştırdı. Oysa artık hayli gerilerde kalmış ‘Thelma ve Louise’den bu yana oyunculuğuyla da dikkati çekmişti. ‘İhtiras Rüzgârları/ Legends of the Fall’la hem Oscar, hem Altın Küre’ye aday olup, ‘12 Maymun/ 12 Monkeys’la de Altın Küre almasından sonra oyuncu olarak da kabul görmeye başladı.
Bu noktaya gelişi ise hiç kolay olmadı. Brad Pitt, tesadüfen yıldızlık tahtına oturan biri değil, yıllarını kamera önünde geçirmiş tecrübeli bir sanatçı. 1991’de ‘Thelma & Louise’te Geena Davis’in karakterini baştan çıkartan J.D.’yi oynadığında bir heveskâr değildi, sinema ve televizyonda yirminci kez kamera karşısına geçmişti.

Şöhretli sevgililer geçidi

Dedikodulardan yakasını kurtarmakta ise bu kadar başarılı olmadı. Geena Davis ve Juliette Lewis ilişkilerinin ardından, Gwyneth Paltrow’la yaşadığı fırtınalı beraberlik gene ‘seksi erkek’ imajını körükledi. Jennifer Anniston’la yaptığı evlilik hem çok ilgi uyandırdı, hem de sayısız hayal kırıklığına yolaçtı. ‘Mr. And Mrs. Smith’te birlikte oynadığı Angelina Jolie’ye gönül verip (uzun süre inkâr ettiler gerçi), Anniston’ı bırakarak onunla birlikte olması ise basının dikkatinin bir an bile olsun onların ve evlat edindikleri çocukların üzerinden ayrılmadığı Brangelina yıllarının başlangıcı oldu. Aslında bu evlilik sayesinde kendine, çeşitli ırklardan çocuklara babalık eden ve kıtadan kıtaya dolaşan eylemci olarak yeni bir tip çizdi. Çeşitli ırk ve milliyetten çocuklarının yanı sıra, üç tane de ‘biyolojik’ çocukları var.
William Bradley Pitt, gazetecilik ve reklamcılık okuduğu halde oyunculuğa duyduğu sevgi nedeniyle mezuniyetin eşiğinde okulunu bırakıp Hollywood’a yerleşti. Dindar ailesinin tepkisinden çekindiği için de onlara, sanat tasarımı eğitimi görmek için Pasadena’ya gittiğini söyledi. Hollywood’da oyunculuk dersleri aldı, şoförlük dahil birçok ek iş yaptı ve Tom Di Cillo’nun “Johnny Suede”inde (1991) ilk başrolünü oynadı. Varisi sayıldığı Robert Redford’un ‘A River Runs Through It/ İçinden Geçen Nehir’iyle (1992) de yeteneğini kanıtladı. ‘True Romance/ Çılgın Romantik’te, Dick’in odasına yerleşmiş, durmadan uyuşturucu çekerek TV izleyen uçuk Floyd yan karakteriyle unutulmaz bir performans sundu.
Tom Cruise’la aşık attığı ‘Vampirle Görüşme/Interview with the Vampire’, Morgan Freeman’dan aşağı kalmadığı ‘Se7en’ ve ona Altın Küre getiren ‘12 Maymun’ (1995) onun starlığıyla birlikte iyi aktörlüğünü de ilan ettiği filmler oldu ama, dedikoduların merkezinde yer almaktan ve ‘en seksi’ olmaktan bir türlü kurtulamadı.

Art arda iyi filmler

Birbiri ardınca iyi performanslar sunmayı sürdürdü. David Fincher’ın yönettiği, herkesin özel kulüplerde birbirini pataklamasına yol açan Chuck Palahniuk uyarlaması ‘Fight Club/Dövüş Kulübü’nü elbette unutmuyoruz ama tıpkı Floyd gibi Pitt’in unutulmaz bir başka karakteri de, Guy Ritchie’nin filmi ‘Snatch/Kapışma’daydı (2001). Annesini çok seven ve eldivensiz dövüşen İrlandalı çingene Mickey’yi oynamıştı. Ama esas usta işi performanslarını, hayatını Jolie ile birleştirmesinin ardından bir süre uzak durduğu sinemaya dönünce sundu: Üç hikâyeli ‘Babel’ (2006), kendi yapım şırketinin çok sevdiği filmi ‘The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford/Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı’ (2007) (Venedik’te Volpi Ödülü aldı) ve Oscar ile Altın Küre adayı olduğu ‘Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi/The Curious Case of Benjamin Button’ (2008). Filme adını veren karakteri 80 yaşında alıp çocukluğuna kadar götürmüştü. Quentin Tarantino’nun ‘Inglourious Basterds’ındaki (2009) Teğmen Aldo Raine’den iki yıl sonra da, 2011’deki iki başarılı, ödüllük performansı geldi.
Terrence Malick’in 40 yıllık meslek hayatındaki beşinci filmi ‘The Tree of Life/ Hayat Ağacı’, 1950’li yıllarda Texaslı, üç çocuklu bir ailenin hikâyesini anlatıyor. Pitt’i, çocuklarına duyduğu sevgiyi ifade edemeyen, sert baba O’Brien olarak izliyoruz. ‘Moneyball/ Kazanma Sanatı’nda ise, karşımıza hakiki bir karakter, Oakland A beyzbol takımını bilgisayar analizinden yararlanarak küçük bir bütçeyle başarıya götüren Billy Beane olarak geliyor.

Ödülleri topluyor

İkisiyle New York Film Eleştirmenleri Grubu’nun ödülünü aldı, Gotham ödülünü ‘Hayat Ağacı’nın oyuncu kadrosuyla paylaştı. ‘Kazanma Sanatı’yla kimi eleştirmen gruplarının adayı oldu; şimdilik son ödülü ise, hafta sonunda Boston Film Eleştirmenleri’nden: ‘Kazanma Hırsı’yla en iyi erkek oyuncu. Bu arada, her iki filmle de Oscar beklentileri var. İki adaylıktan sonra, eylemci ve iyi oyuncu Brad Pitt’in belki de vakti gelmiştir diyoruz.

‘Brangelina’ ailesinin küçük fertlerini tanıyalım

1-Maddox Chivan: Brad Pitt&Angelina Jolie ailesinin ilk ferdi. Jolie tarafından Kamboçya’da bir yetimhanede evlat edinildi. 2005’te Brad Pitt de Maddox’u resmi olarak evlat edindiğini açıkladı.

2-Zahara Marley: Altı aylıkken Etiyopya’da bir yetimhaneden evlat edinildi.

3-Shiloh Nouvel: Çiftin ilk biyolojik çocuğu olan Shiloh, 2006’da Namibya’da sezaryenle dünyaya geldi. Pitt, Shiloh’un Namibya pasaportu alacağını açıklarken, bebeğin fotoğrafları 4.1 milyon dolara People dergisine satıldı. Bu arada New York Madame Tussauds Müzesi de 2 aylık Shiloh’un balmumu heykelini sergiledi.

4-Pax Thien: Üç yaşındayken Vietnam’daki yerel bir hastaneden evlat edinildi.

5-6 Knox Léon &Vivienne Marcheline: Çiftin ikizleri 2008 yılında Fransa’nın Nice kentinde doğdu. İkizlerin fotoğrafları 14 milyon dolar karşılığında People ve Hello! dergilerine satılarak rekor kırdı.

UNUTULMAZ 5 BRAD PITT PERFORMANSI

1-Yedi David Fincher, uyumsuz polis ikilisi klişesini bambaşka bir boyuta taşıyıp 1990’ların çığır açıcı filmlerinden birine imza attıysa oyuncuların bunda hiç mi payı yok? Brad Pitt hevesli acemi polis karakterini kara film tonuna ayarlayarak filme çok şey kattı.

2-Vampirle Görüşme Ebedi ‘havalı’ vampir Lestat’ın yaratıcısı Anne Rice, gözbebeği kitabının sinema uyarlaması için düşünülen kadroyu duyduğunda memnuniyetsizliğini her fırsatta dile getirmişti. Ama Rice, sonucu o kadar beğendi ki sonrasında memnuniyetini dile getiren ilan bile vermişti.

3-Dövüş Kulübü Ama gelmiş geçmiş en sert Brad eşiğini muhtemelen, yine David Fincher’ın başyapıtlarından ‘Dövüş Kulübü’ belirliyor. Tyler Durden karakterinin unutulmamasında, Pitt’in alameti farikası büyük.

4-Jesse James Suikasti Doğru, filmin asıl yıldızı Casey Affleck. Ama Brad Pitt’i Brad Pitt yapan şeylerden biri de yıldızı olmadığı filmlerde de alçakgönüllü bir şekilde parlayabilmesi. Pitt, her türlü suçu işlemiş bir adamın paranoyalarını, endişelerini ete kemiğe büründürdü.

5-Çılgın Romantik Bir ‘jean’ markasının ‘yüzü’ olarak adını duyurduğu 1990’ların başında Brad Pitt, kendinden beklenmeyeni yapmakta gecikmedi. Misal, bir ‘otkafa’yı canlandırdığı ‘Çılgın Romantik’.

Sevin OKYAY/ Radikal
1

İstanbul merkezli 5 ilde operasyon: Gözaltılar var

2

Kavşaktaki direği devirdi, ardından otobüse çarptı: 2 yaralı

3

HDP Esenyurt ilçe eş başkanları yeniden gözaltında

4

Sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiler; 'Canımız sıkılmıştı' dediler

5

Nusaybin'in 16 kırsal mahallesi ve mezralarında sokağa çıkma yasağı

6

Ankara'da bir haftada 51 kaçakçı gözaltına alındı

7

Bakan Koca: İyileşen her hastamız en büyük motivasyonumuzdur

Sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiler; 'Canımız sıkılmıştı' dediler
Kavşaktaki direği devirdi, ardından otobüse çarptı: 2 yaralı
HDP Esenyurt ilçe eş başkanları yeniden gözaltında
Can kaybı 25 bin 210'e yükseldi
Tapuda rüşvet soruşturmasında 39 şüpheliden 25'i tutuklandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Elazığ'da konutların hepsi, 6 ayda bitmiş olacak
İçişleri Bakanı Soylu'ya hakaret ettiği iddia edilen şüpheli hakkında iddianame hazırlandı
Kısıtlamada 'doğum günü kutlaması' yapan İYİ Partili Başkan ve arkadaşlarına 11 bin 700 lira ceza
Döner yiyen kişinin koluna konup yemeğine ortak oldu
Çanakkale'de 6 deniz yıldızı fosili ele geçirildi
Bakan Çavuşoğlu: Korsanlar ne bizle ne şirketle temasta bulunmadı
80 yaş üstüne koronavirüs aşısı
Hastanede ‘kumar' iddiasına soruşturma; 5 kişi açığa alındı
Asansöre binmelerine yasak getirilen kuryeler öfkeli; 'onurumuz kırılıyor'
Nijerya açıklarında saldırıya uğrayan gemi... Denizcilik şirketi genel müdüründen açıklama