EN ÇOK OKUNANLAR

5 liralık kazı kazanla 200 bin lira kazandı, gezici bayinin uyarısıyla fark etti

Evinin önünde pusu kurduğu kişiyi vurdu; 'Selam yollamışlar, ben de selamlarını aldım' dedi

Düğünde husumetli akraba kavgası: 1 ölü, damat dahil 5 yaralı

Sultangazi'de dev fare kabusu, gece yarası evi terk ettiler

Yaşlı çift gidemedi, 'hakim, katip, mübaşir' eve geldi

Babalarının üçüncü kez dolandırılmaması için telefonu ve araç anahtarına el koydular

YURT

Murat KİBRİTOĞLU / ADANA, DHA 28.10.2013 15:33

ADANA Valisi Hüseyin Avni Coş ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz arasında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için düzenlenen çelenk sunma töreninde herkesin önünde sert bir tartışma yaşandı.

Belediyenin Türk bayraklı rozet dağıtımı sırasında çıkan tartışmada Vali'nin, "Bayrağın üzerine ismini yazma, törenin üzerine gölge düşürme. Büyükşehir Belediyesi senin babanın çiftliği değil" demesi üzerine, Aldırmaz da "Bana bak vali isen valiliğini bil" diye bağırdı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 90'ıncı yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Atatürk Parkı'ndaki tören alanına gelen Vali Coş, Aytaç Durak'ın görevden alınmasından sonra seçilen ve partisi MHP'den istifa edip bağımsız kalan Başkan Vekili Aldırmaz ile tokalaştıktan sonra alana gelenleri selamladı. Bu sırada Büyükşehir Belediyesi görevlileri üzerinde 'Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Aldırmaz' yazan kağıda iliştirilmiş Türk bayrağı rozet dağıttı. Bu durumu fark eden Vali Coş, Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın yanına gelerek, "Sen Türk bayraklarının üzerine adını yazdıramazsın. Ancak belediyenin adını yazabilirsin" diye çıkıştı.

Aldırmaz da, "Bir dahaki sefere sizden izin alırız" yanıtını verince taraflar arasında gerilim arttı. Vali Coş'un bir koruması araya girince Aldırmaz ona da "Sen ne benim üzerime geliyorsun kardeşim?" diye tepki gösterdi. Yaklaşık 3-4 dakika süren gerilimin ardından Vali Coş protokoldeki yerine geçerek çelenk sunma töreni yapıldı.

Törenin ardından Başkan Vekili, bazı milletvekillerine de Türk bayrağı rozeti taktıktan sonra Atatürk Parkı'ndan ayrılırken, Vali Coş, bir süre telefonla konuştu. Ardından da çocuklara bayrak dağıtıp, yaklaşık 20 dakika aynı yerde bulundu. Bu sürede törene katılan protokol de alandan ayrılmadı.

DURAK GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILINCA BAŞKAN VEKİLİ SEÇİLMİŞTİ

Aytaç Durak'ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılmasının ardından MHP'li Meclis üyesi Zihni Aldırmaz, 17 Haziran 2010'da Belediye Başkan Vekili seçilmiş 6.5 ay sonra da partisinden istifa edip bağımsız kalmıştı.

Vali Coş ile Başkan Vekili Zihni Aldırmaz arasında, daha önce de çeşitli nedenlerle sürtüşmeler yaşanmıştı.

VALİ İLE ALDIRMAZ'IN DİYALOGU ŞÖYLE YAŞANDI

Vali: Bayrağın üzerine ismini yazma, törenin üzerine gölge düşürme.

Aldırmaz: Türk Bayrağı dağıtılması suç mu?

Vali: Türk Bayrağı değil, Türk Bayrağı diye adını reklam etme. Türk Bayrağı 76 milyonun ortak değeri.

Aldırmaz: O zaman siz de sahip çıkın.

Vali: Sahip çıkmıyor muyuz?

Aldırmaz: O zaman niye dağıtmamıza engel oluyorsunuz?

Vali: Altına Zihni Aldırmaz yazamazsınız.

Aldırmaz: Niye yazamam?

Vali: Yazamazsın, burada değil başka yerde dağıt. O zaman herkes dağıtsın. Törenler nasıl yapılacak kutlama komitesi var. Başvurursunuz, değerlendirirsiniz karar verir. Herkes istediğini dağıtamaz. Ayrıca Türk Bayrağı değil rozet dağıtıyorsunuz. Bayrağa herkes sahip çıkıyor, sahip çıkmayan mı var?

Aldırmaz: Benim dağıtmama mani olma.

Vali: Tören alanında yönetmelikler var. Kutlama komitesine başvur gereği yapılır.

Aldırmaz: Bundan sonra Türk Bayrağı rozeti dağıtmak için Valiliğe müracaat edeceğim siz de müsaade edin dağıtacağım.

Vali: Kutlama komitesine başvuracaksın, meseleyi başka yerlere çekme, provokasyon yapma. Atatürk üzerinden Türk Bayrağı üzerinden kimseyi istismar yapma. Biz o bayrak için Atatürk için senin gündüz gidemediğin yerlere gece gittik.

Aldırmaz: Belli oluyor. O zaman Türk Bayrağı dağıtan Zihni Aldırmaz derim ne olacak.

Vali: Sen Büyükşehir Belediyesi diyebilirsin. Büyükşehir Belediyesi senin babanın çiftliği değil.

Aldırmaz: Bana bak Vali isen Valiliğini bil.

Vali: Belediye diyebilirsin Zihni Aldırmaz diyemezsin.

Aldırmaz: Ayıp be, Türk Bayrağı rozeti dağıtıyorum. Buna mani oluyorsunuz. Vali iseniz Valiliğinizi bilin. Bana bak sen de haddini aşan sözler söyleme. Türk Bayrağı dağıtıyorum kimse de mani olamaz.

VALİ:BAYRAK VE ATATÜRK, KİŞİSEL REKLAM İÇİN KULLANILMAMALI

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreninde Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ile Türk Bayrağı rozeti dağıtma konusunda aralarında yaşanan tartışmanın ardından "Bayrak ve Atatürk, kişisel reklam için kullanılmamalıdır" dedi.

Atatürk Parkı'ndan ayrılmadan önce öğrencilere Türk bayrağı dağıtan Coş, şöyle konuştu:

"Çelenk koyma törenlerinin nasıl yapılacağı, bu törenlerde hangi faaliyetlere yer verileceği, yönetmelikte ve kutlama komitesi kararlarında belirlenmiştir. Bildiğiniz gibi bir seçim atmosferine girdik. Yaklaşan mahalli idareler seçimleri dolayısıyla aday adayları kendilerini tanıtmak ve isimlerini vatandaşa duyurmak için her vesileyi, fırsatı kullanmaktadırlar. Ama bunların yeri Cumhuriyet Bayramı törenleri ve Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen çelenk koyma töreni yeri değildir. Yine Büyükşehir Başkan vekilliğini yürüten Zihni Aldırmaz'ın kendi reklamını yapmak için kutlama komitesine bilgi vermeden, kutlama komitesiyle herhangi bir temasta bulunmadan kendi ismini ve reklamını yapmak için Türk Bayrağı'nı kullanarak bir çalışma içine girdiği görülerek, arkadaşlarımız tarafından bu çalışma engellenmiştir. Bunun tören sonrasında yapılması istenmiştir. Ancak bunun kendisi tarafından bayrağın dağıtılmasını engellenmesi şeklinde alakası olmayan bir yere sürüklemek ve istismar edilmek istendiği, üzüntüyle müşaade edilmiştir."

ZİHNİ ALDIRMAZ BAŞKAN DEĞİL, VEKİLDİR

Dağıtılan rozette, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı yazdığını ancak Zihni Aldırmaz'ın vekil olduğunu söyleyen Coş sözlerine şöyle devam etti:

"Biz bayrak dağıtımına engel olmayız, aksine destek veririz. Ancak bu şekilde ufacık bir Türk Bayrağı rozeti, altında Zihni Aldırmaz Büyükşehir Belediye Başkanı diye, başkan vekili de demiyor. Dikkat ederseniz başkanı diyor. Bir kişisel reklam yapmaya yönelik ve muhtemelen yaklaşan seçimlerde bir adaylık çalışmasını desteklemeye yönelik bir çalışmayı resmi törenlerde yapması üzüntü vericidir. Böyle bir fırsatçılık Cumhuriyetin temel değerleriyle bağdaşmaz. Yüzlerce belediye başkan aday adayı var. Bunların her biri kendisini tanıtmak için burayı kullanmaya kalktığı zaman burası tören alanı değil, panayır yerine döner. Bu yerlerin bir ciddiyeti vardır. Görevlilerimizde bu ciddiyete uygun, kutlama komitesi kararlarına uygun şekilde gerçekleştirilmesi için gayret sarf etmişlerdir. Ancak başkan vekili olan arkadaşımız meseleyi istismar etmek ve bayrak sömürüsü yapmak ve farklı yerlere taşıma çabasına girdiğini üzüntüyle müşade ediyoruz. Bundan ötürü Adana kamuoyunun da meselenin aslını esasını bilmesi açısından bu konuyu açıklamak istiyorum."

ALDIRMAZ: TÜRK BAYRAĞI RAHATSIZ ETMESİN

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ise Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile yaşadığı sert tartışmanın ardından yaptığı açıklamada 'Türk Bayrağı hiç kimseyi rahatsız etmesin" dedi.

Milli bayramlarda belediye olarak Türk Bayrağı ve rozeti dağıttıklarını, vatandaşların da bu uygulamadan çok mutlu olduğunu belirten Aldırmaz, rozeti hangi kurumun dağıttığı belli olsun diye belediyenin logosu ve adının yazılı olduğu kağıda tutturulmuş halde sunduklarını anlattı.

Türk bayrağı rozetini tören alanında bulunan CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş ile Çukurova Belediye Başkanı CHP'li Yıldıray Arıkan'ın ceketinin yakasına bizzat kendisinin taktığını, AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan'a elden verdiğini kaydeden Aldırmaz, şöyle konuştu:

"Atatürk Parkı'nda Türk Bayrağı rozeti dağıtımını polislerin engellediği haberi gelince, görevlilerin yanına gittim. 'Vali beyin talimatı var' diyerek altındaki kağıtla birlikte dağıtılmasını istemediklerini söylediler. 'O kağıdı çıkartınız' dedim ve sadece rozeti dağıtmaya devam ettik. Daha sonra da Vali bey ile aramızdaki tartışma yaşandı. Hiç hoş olmayan diyaloglardı. Hiç kimse Türk Bayrağı'ndan provoke olmaz. Dün dağıttık bugün de dağıtırız, yarın da dağıtıcağız. Türk bayrağı hiç kimseyi rahatsız etmesin. Böyle bir olay yaşanmasına çok özüldüm. Neyseki tören alanında yüzlerce sivil toplum kuruluşu başkanı, şehit aileleri, milletvekilleri, askeri erkan vardı. Çok şükür onlar gördü. Kim ne söylerse söylesin, kimin haklı, kimin yanlış yaptığını gördüler."

'BAŞKAN' YAZIYOR

Türk Bayrağı rozetinin tutturulduğu yuvarlık kağıtta, Adana Büyükşehir Belediyesi logosu ve 3,5 yıldır Başkan Vekili görevini yürüten Zihni Aldırmaz isminin hemen altında 'Büyükşehir Belediye Başkanı' yazısı dikkat çekti.


VALİLİKTEN YAZILI AÇIKLAMA

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz arasında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için düzenlenen çelenk sunma töreninde Türk Bayrağı rozeti dağıtma konusunda yaşanan tartışmanın ardından Adana Valiliği yazılı açıklama yaptı. Yazılı açıklamada tören alanına Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan 2 personelin stand kurduğu belirtilirken, şu görüşlere yer verdildi:

"Cumhuriyet Bayramı Çelenk Koyma Tören Alanına Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda çalışan iki personel tarafından üzerinde 'Bu Şehir İçin Yapacak Daha Çok İşimiz Var. Zihni ALDIRMAZ' yazılı pankart bulunan stant getirilip kurulması ve burada yine üzerinde 'Zihni ALDIRMAZ Büyükşehir Belediye Başkanı' ibareli karton üzerine iliştirilmiş Bayrak Rozeti dağıtılacağının öğrenilmesi üzerine güvenlik kuvvetleri tarafından, tören programında olmaması ve tören alanının yerel seçime yönelik propaganda ve kişisel reklam vasıtası olarak kullandırılmaması konusundaki duyarlılıkları sonucunda stant kaldırılmış, dağıtım işinin tören sonrasında yapılması istenilmiştir. Güvenlik kuvvetlerinin bu müdahalesinin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz tarafından Türk Bayrağı dağıtımının engellenmesi şeklinde çarpıtılarak kamuoyuna aktarılması üzerine İl Valisi tarafından; Bayrağımızın ve Atatürkümüzün, Cumhuriyetimizin 76 milyonun ortak değeri olduğu kimsenin, bu kavramları istismar etmemesi, kişisel reklam malzemesi yapmaması konusunda uyarılarda bulunulmuştur. Ancak söz konusu Şahsın hadise çıkartmak, olayı faklı yönlere çekmek, provoke etmek doğrultusunda yaklaşımları sezilince görüşme sonlandırılarak tören programına devam edilmiştir. Dağıttıkları Türk Bayrağının kenarına 'Zihni Aldırmaz Büyükşehir Belediye Başkan V." yazdıran, Uğur Mumcu Meydanındaki çiçek kulesinin zirvesinden Türk Bayrağını indirip, Belediye logosunu astıran ve bu hareketleri nedeniyle kamuoyunca tepkiyle karşılanan uygulama sahiplerinin, bu sefer rozet dağıtma bahanesiyle kurdukları propaganda standı vesilesiyle bayrak istismarına kalkışmaları samimiyetlerini ve niyetlerini ortaya koymaktadır. Töreni müteakip Valiliğimizce törene katılan öğrenci ve öğretmenlerle vatandaşlara 50x75 ebadında bayrak dağıtımı yapılarak, bayrak dağıtımının nasıl yapılması gerektiği gösterilmiştir. Bayrağımızın, Şanına ve Şerefine uygun olarak kullanılması, kişisel veya zümresel çıkarlara alet edilmemesi konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesinden taviz verilmeyecektir."


1

5 liralık kazı kazanla 200 bin lira kazandı, gezici bayinin uyarısıyla fark etti

2

Evinin önünde pusu kurduğu kişiyi vurdu; 'Selam yollamışlar, ben de selamlarını aldım' dedi

3

Düğünde husumetli akraba kavgası: 1 ölü, damat dahil 5 yaralı

4

Sultangazi'de dev fare kabusu, gece yarası evi terk ettiler

5

Yaşlı çift gidemedi, 'hakim, katip, mübaşir' eve geldi

6

Babalarının üçüncü kez dolandırılmaması için telefonu ve araç anahtarına el koydular

7

Mardinli Marilyn Monroe: Kazancımın yüzde 90'ını sokak hayvanlarına harcıyorum

8

Diyarbakır Valisi Karaloğlu, Eğil Baraj Gölü'ne daldı, davette bulundu

Erdoğan: (Kılıçdaroğlu'nun bürokrat açıklaması) CHP zihniyetinin vesayet zihniyeti olduğunun açık bir itirafıdır
Sultangazi'de dev fare kabusu, gece yarası evi terk ettiler
Babalarının üçüncü kez dolandırılmaması için telefonu ve araç anahtarına el koydular
Prof. Dr. Kurugöl: 3'üncü doz BioNTech uygulanması için erken
Kaçak hafriyatçılar işi abarttı... Güpegündüz boş arsaya döküm yapıp kaçtılar 
Baraj göletine düşen Meryem'in cansız bedeni bulundu
Kayıp oğlunu 10 yıldır arıyor
Attan düşerek ağır yaralanan jokey, yürümeye ve konuşmaya başladı
Sultangazi'de zihinsel engelli genci darbeden kişi kamerada 
Avustralya'da 104 milyon dolarlık eroin operasyonu
Köpeğinin ayağını cam parçası kesti, doğada şişe bırakmadı 
Evinin önünde pusu kurduğu kişiyi vurdu; 'Selam yollamışlar, ben de selamlarını aldım' dedi
'Koronavirüsü soğuk algınlığından ayırmanın tek yolu test'
5 liralık kazı kazanla 200 bin lira kazandı, gezici bayinin uyarısıyla fark etti
Mardinli Marilyn Monroe: Kazancımın yüzde 90'ını sokak hayvanlarına harcıyorum