EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti'nin sosyal medya hesaplarına '23 Nisan' logosu

Soylu: Faruk Fatih Özdemir'i tanımıyorum

Kısa Çalışma Ödeneği, Resmi Gazete'de yayımladı

Adana'da, tarlada kesilmiş 3 at bulundu

Fatih'te bir kişi denizde boğularak hayatını kaybetti

TEM Otoyolu'nda zincirleme kaza: 7 yaralı

BASIN

01.11.2013 17:28

İSTEK Bilge Kağan İlkokulu öğrencileri alternatif ulaşım araçlarının kullanımını teşvik etmek için bisikletleriyle Florya sahiline çıktı.


31 Ekim 2013 Perşembe günü, iki saat boyunca sahilde bisiklet süren öğrenciler, hazırladıkları pankartlar ile halkın ilgisini çekmeyi başardı.
İSTEK Bilge Kağan İlkokulu’nda geçen yıl uygulanmaya başlanan “Sakin Okul-Scuola Slow” projesi bu yıl da tüm hızıyla devam ediyor. Alternatif ulaşım araçlarının kullanımı, proje kapsamında yer alan konulardan biri.
Öğrenciler, trafik yoğunluğunun getirdiği stres ve zaman kaybını önlemenin yollarını tartıştıkları derste, “trafik yoğunluğunun çözümü bisiklet olmalı” düşüncesini benimsediler. Bu çözümü yaygınlaştırmak; bisikletin alternatif ulaşım aracı olarak görülmesine, bisiklet yollarının yapılmasına, trafikte bisiklet kullanma hakkı ve fırsatı yaratılmasına dikkat çekmek için de bir toplumsal hareket başlattılar.
Öğrenciler 31 Ekim 2013 Perşembe günü bisikletleriyle Florya sahiline çıktılar ve iki saat boyunca bisiklet sürdüler. Bu süre boyunca öğrencilerden bazıları, önceden hazırladıkları pankartları taşıdı.
Öğretmenlerin ve velilerin de destek verdiği etkinlik halkın yoğun ilgisini çekti. Öğrencilerle sohbet eden ve proje hakkında bilgi alan yayalar, trafiğin büyük bir sorun olduğunu, gençlerin alternatif çözümlerini destekleyeceklerini belirttiler.
Sakin Okul-Scuola Slow Projesi Nedir?
İSTEK Bilge Kağan İlkokulu, 2012-2013 öğretim yılı başında daha güler yüzlü ve mutlu çocuklar yetiştirme hedefiyle İtalya’daki okullarda uygulanan “Sakin Okul-Scuola Slow” projesini uygulamaya başladı.
Scuolaslow, küreselleşmenin getirdiği standartlaşmaya, çevreye ve insana verilen zararlara, tek tip insan olmaya karşı; gürültü kirliliğinden ve şiddetten uzak, Slow Food hareketinin ilkelerini okul kültürü haline getiren, 'yavaş' felsefesini kazanmada okulun tüm paydaşlarını etkin kılmaya yönelik, sürdürülebilir bir dünya için ekolojik bilinci geliştirmeyi amaçlayan bir projedir.
Proje ile öğrencilere irdeleme, tartışma, başka fikirleri dinleme, kendi düşüncelerini ve fikirlerini savunma zemini hazırlanıyor ve öğrenciler sonuca değil sürece dayalı, gerçek yaşam deneyimleri ve becerilerini geliştirmeye yönelik bir eğitim anlayışı ile yetiştiriliyor.
Milli Eğitim müfredatı ile ilişkilendirilen proje kapsamında alternatif ulaşım araçlarının kullanımından, GDO’lu yiyeceklerin kullanılmamasına; okul bahçesinin yeniden düzenlenmesinden, çevremizdeki tarihi ağaçların araştırılmasına; sınıf abla-ağabeylik düzenlemelerinden, sivil inisiyatifin geliştirilmesine dek yapılan ve yapılması planlanan pek çok çalışma var. Bu çalışmalar öğrencilerin çok yönlü gelişimlerine katkıda bulunuyor.
1

AK Parti'nin sosyal medya hesaplarına '23 Nisan' logosu

2

Soylu: Faruk Fatih Özdemir'i tanımıyorum

3

Kısa Çalışma Ödeneği, Resmi Gazete'de yayımladı

4

Adana'da, tarlada kesilmiş 3 at bulundu

5

Fatih'te bir kişi denizde boğularak hayatını kaybetti

6

TEM Otoyolu'nda zincirleme kaza: 7 yaralı

7

Akdeniz'de can pazarı: 100 göçmen hayatını kaybetti

8

Sivilleri devlet görevlisi gibi gösterip, yurt dışına kaçıranlara operasyon: 2 tutuklama

Kısa Çalışma Ödeneği, Resmi Gazete'de yayımladı
TEM Otoyolu'nda zincirleme kaza: 7 yaralı
Akdeniz'de can pazarı: 100 göçmen hayatını kaybetti
Sözcü Kalın: İnsanlığın uyanması için daha kaç masum can kaybedilmeli
Koronavirüste son durum! Vaka sayısında düşüş
Bakan Koca: Çok yakında 'Sputnik V' aşısı da devreye girecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İklim değişikliğinde ülkeler eşit konumda değil
İş dünyasını sarsan cinayet! Ardında 6 sayfalık mektup bıraktı
İtfaiyeyi alarma geçiren ihbar! Gerçek çok farklı çıktı
Milli boksör Büşra Işıldar dünya şampiyonu oldu 
Kan donduran olay! Annesini öldürüp valize koydu, başında uyurken yakalandı
Adana'da korkunç cinayet! Babası ve ağabeyini bıçaklayarak öldürdü
AVM'de güvenlik ile vatandaş arasında tekme- tokat 'maske' kavgası
Akıncı TİHA ilk atış testini başarıyla tamamladı
Türk bilim insanlarından koronavirüs tedavisinde umut olacak ilaç