CANLI YAYIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhuriyeti Kuran ve Yaşatan Kadınlar" programında konuşuyor


EN ÇOK OKUNANLAR

Van Gölü'nde ‘canavar' heyecanı

Şebnem Şirin'i boğazını keserek öldüren Furkan Zıbıncı'nın ifadesi ortaya çıktı

Ayrılmak isteyen kadın arkadaşını takside öldürdü, cesetle emniyete gidip teslim oldu

Dünyaca ünlü 'taksici' İstanbul'da taksi bulamadı

'Muz yeme' paylaşımlarıyla ilgili 11 kişi gözaltına alındı

Yolsuzluktan tutuklanan milli eğitim müdürü, 1 kilo altınla kaçarken yakalanmış

POLİTİKA

Ferit ASLAN-DİYARBAKIR/DHA 01.03.2015 11:47

ÇÖZÜM süreci konusunda dün Hükümet ile ortak açıklama yapan HDP heyetinde yer alan Grup Başkan vekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, hükümet ile yaptıkları görüşmede gündeme getirdikleri iç güvenlik paketinde bazı değişikliklerin yapılacağını ve parti olarak itiraz ettikleri haliyle paketin çıkmayacağını söyledi.

Buldan, "10 madde üzerinde bir mutabakat sağlanabilecek mi, bu 10 madde üzerinde mutabakat sağlanırsa PKK kongresini toplayacak ondan sonra belki yeni bir Türkiye'den bahsedebiliriz. Bu 10 madde üzerinde müzakere yürütülmesi konusunda bir mutabakat durumu var, olmasaydı o açıklama olmazdı"dedi.

Dün İstanbul'da çözüm süreci ile ilgili yapılan tarihi açıklama sırasında hazır bulunan HDP Grup Başkan vekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, çözüm süreci ve hükümet ile yaptıkları ortak açıklama ve bu açıklamadan sonra tartışılan iç güvenlik paketi ile ilgili DHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Buldan, dünkü ortak açıklama ile yeni bir yola girdiklerini, bunun yeni bir yol haritası olduğunu ifade ederek, "Çünkü, dün verilen ortak basın toplantısı görüntüsü, bence tarihi bir anlama sahip. İlk defa Hükümete temsilen yetkililerin, bakanların, Milletvekillerini temsilen Grup Başkan vekillerinin, Devleti temsilen kamu güvenliği müsteşarının aynı zamanda sayın Öcalan'ın metninin okunacağı ve onu temsiliyetinin sağlandığı bir HDP heyetinin ortak görüntü vermesinin anlamlı olduğunu düşünüyorum ben. Bununla birlikte yeni bir yol haritası diyebiliriz. Çünkü, bundan sonra yapılacak olanlar yeni bir Türkiye'yi görüp görmeyeceğimiz anlamına gelecektir"dedi.

"10 MADDE ÜZERİNDE MÜZAKERE İÇİN MATABAKAT SAĞLANMASA ORTAK AÇIKLAMA OLMAZDI"

HDP Grup Başkan vekili Pervin Buldan, "Bakalım verilen sözler tutulacak mı, adımlar atılacak mı, o 10 madde üzerinde bir mutabakat sağlanabilecek mi, Bu 10 madde üzerinde mutabakat sağlanırsa PKK kongresini toplayacak ondan sonra belki yeni bir Türkiye'den bahsedebiliriz. Bu 10 madde üzerinde müzakere yürütülmesi konusunda bir mutabakat durumu var, olmasaydı o açıklama olmazdı. Çünkü sonuçta ortak bir metin olarak okunda bu metin. Şu andan itibaren yapılması gereken şeyler, hızla izleme kurulu ve heyetimizin adaya giderek bu 10 madde üzerinde tartışmaları başlatması gerekir. Çünkü, sayın Öcalan, bakın belki hiç kimse dillendirmiyor ama bir niyet beyanından bahsediyor. Bu bir niyet beyanıdır diyor, eğer bu 10 madde üzerinde bir mutabakat sağlanırsa ben PKK'yi kongre toplamaya davet edeceğim, yada davet ediyorum diyor. Dolayısıyla asıl üzerinde tartışılması gereken ve üzerinde durulması gereken 10 madde burasıdır"diye konuştu.

HDP İmralı heyeti üyesi ve Grup Başkan vekili Pervin Buldan, hükümet ve kendilerinin el birliği ile bu konuda bir an önce çalışma başlatmaları gerektiğini belirterek, "Hükümet, komisyonlarını kurmalı, adaya göndermeli, adada bunlar taahaüt altına alınmalı yani bunların artık bir belgeye dönüşmesi lazım. Sonuçta bir seçim sürecine giriyoruz ve seçim sürecinde belki genel kurul kapanmadan paketler çıkarmak mümkün olmayabilir. Dolayısıyla bir çok şey seçim sonrasına kalacak ama seçimden önce yapılması gereken çok şey var. Bütün bu 10 madde üzerinde belgeler ve imzalar olmalı. Sayın Öcalan'da bunun altını önemli çiziyor ve seçimden önce bu 10 maddenin mutlaka tartışılıp belgelere kavuşması gerektiğini ifade ediyor. Bununla ilgili adımlar atılırsa o zaman yeni Türkiye'den bahsedebiliriz"dedi.

Ortak açıklamadan sonra gündeme gelen İç güvenlik paketinin de hükümet ile yapılan görüşmede konuşulduğunu söyleyen Buldan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İÇ GÜVENLİK PAKETİNDE BAZI DEĞİŞİKLİKLER YAPILACAKTIR"

"İç güvenlik paketi ile ilgili bazı değişiklikler yapılacaktır. Bizim hukuk komisyonumuz dün itibariyle hızla çalışmaya başladı. Özellikle bizim itiraz ettiğimiz ve karşı çıktığımız bazı maddeler var biliyorsunuz. Bununla ilgili öneriler hazırlıyorlar ve biz bu önerilere AKP'ye vereceğiz. Yasa görüşülmeye devam edecek fakat, geçen maddeler tekrar ele alınıp tekrar değiştirilebilinecek. Böyle bir şeyi biz dün konuştuk hükümet ile. Bu konuda bir yumuşama olacak. Yasa bu haliyle çıkmayacak. Bizim itiraz ettiğimiz haliyle çıkmayacak. Arkadaşlarımız şu anda çalışmalarını başlattılar, yeni önergeler, yeni öneriler yapacağız ve bunu tekrar genel kurulda değiştirme yöntemiyle değiştireceğiz."

Buldan, şu anda Kandil'e gitme konusunda net bir program olmadığını, ancak geciktirilmeden İmralı adasına gitmeleri gerektiğini söyledi. Adaya gitmeden Kamu Güvenliği Müsteşarı ile de bir görüşme yapabileceklerini söyleyen Pervin Buldan, "Sonuçta izleme kurulu ile ilgili de bir tartışma yürütmemiz gerekiyor. Bütün bunları tamamlayıp hızla Adaya gidilmesi gerekiyor ama şu anda tarih yok önümüzde"diye konuştu.
1

Van Gölü'nde ‘canavar' heyecanı

2

Şebnem Şirin'i boğazını keserek öldüren Furkan Zıbıncı'nın ifadesi ortaya çıktı

3

Ayrılmak isteyen kadın arkadaşını takside öldürdü, cesetle emniyete gidip teslim oldu

4

Dünyaca ünlü 'taksici' İstanbul'da taksi bulamadı

5

'Muz yeme' paylaşımlarıyla ilgili 11 kişi gözaltına alındı

6

Yolsuzluktan tutuklanan milli eğitim müdürü, 1 kilo altınla kaçarken yakalanmış

7

132 saat kaldığı enkazdan kurtarılmıştı, balkondan düşüp hayatını kaybetti

8

15 yaşındaki kızı darbedip çıplak görüntülerini yayınlayan sanığın 36 yıl hapsi istendi

Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı! 25 bin 528 yeni vaka, 229 can kaybı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 29 Ekim mesajı
TFF tarih verdi! Statlarda seyirci kısıtlaması kaldırılıyor
Erkek arkadaşı tarafından öldürülen Şebnem'in teyzesinden yürekleri dağlayan paylaşım
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 18,4'e yükselttik
BM Genel Kurulu'nda ‘dinozordan' dünya liderlerine mesaj
'Muz yeme' paylaşımlarıyla ilgili 11 kişi gözaltına alındı
Tahliye olan orkestra üyelerinden Bülent Ersoy'a suçlama: Bize yardım etmedi
İkranur cinayetinde amcaya 11, halaya 4 yıl hapis
Utandıran görüntü! Kentin önemli su kaynağı atıklarla çöpe döndü
Dünyaca ünlü 'taksici' İstanbul'da taksi bulamadı
Van Gölü'nde ‘canavar' heyecanı
Tıp fakültesini kazanan Necati'nin öldüğü kazanın bilirkişi raporu tamamlandı
Sosyal medya o işçiyi konuşuyor! Budanan dallar otomobile zarar vermesin diye...
Sahte PCR testi çetesine istenen ceza belli oldu