EN ÇOK OKUNANLAR

Mesut Yılmaz hayatını kaybetti

Sunucu Dilay Kemer hayatını kaybetti

Bursa'da, taksi dolmuşun kediyi ezme anı kamerada

Boşanma aşamasındaki kocasının otomobiline 'doğum günü hediyesi' diyerek uyuşturucu koydu

İlk ameliyatı olup iyileşti, sıradaki operasyonları bekliyor

Sınıf öğretmeni, eşinin ölümüne dayanamayıp intihar etti

İstanbul

“Yapay zeka mimarların yerini alamaz”

İSTANBUL, (DHA)- 29.09.2020 12:36
 “Yapay zeka mimarların yerini alamaz”

Mimar Şerif Soğukbulak, mimarlık uygulamalarında yaygınlaşan yapay zekanın artıları ve eksilerini anlattı. Soğukbulak, yapay zekanın yardımcı bir el olabileceğini ancak mimarların yerini alamayacağını söyledi.

Artstyle Mimarlık kurucusu mimar Şerif Soğukbulak, yapay zeka ve mimarlık uygulamalarının gelişimini değerlendirdi. “Yapay zeka hiçbir zaman mimarların yerini alamaz” diyen Soğukbulak, “Yapay zeka, iç mimar ile müşteri arasındaki bir köprü vazifesi görebilir. Her iki tarafa fikir verebilir. Yapay zeka ile müşterinin görmek istediği tasarımı görselleştirebilirsiniz. Ama bu gelecekte mimarların yerini yapay zeka alacak demek değildir” ifadelerini kullandı.


YAPAY ZEKA İÇ MİMARA REHBERLİK EDİYOR

Yapay zekanın iç mimaride kullanımı ve akıllı ev tasarımları hakkında değerlendirmeler yapan Soğukbulak, “Makinelerin zekası olarak bilinen yapay zeka, yaşamın her alanına girmeye başladı. İç mimarlık ve mimari tasarım da yapay zekadan faydalanmaya başladı. Araştırmalar, 2025 yılına kadar yapay zekanın iç mimaride çok daha etkin olacağını ortaya koyuyor. Yapay zeka, iç mimarı tasarımın daha da gelişmesi için büyük bir potansiyel barındırıyor. Müşteriden gelen bilgileri değerlendirerek iç mimara rehberlik ediyor. Bu sayede müşterinin talepleri ile tasarımcının görselleştirmesini bir araya getirmek mümkün. Müşteri ve tasarımcı arasında bir sinerji oluşturmak için eşsiz fırsatlar sunuyor ve iki taraf arasındaki boşlukları dolduruyor” diye konuştu.

“DEKORASYON DETAYLARINI YAPAY ZEKA İLE KURGULAYABİLİRSİNİZ”

İç mimarların trend renkler, desenler ve stiller konusunda yapay zekadan faydalanabildiğini kaydeden Soğukbulak, “Tasarım kurallarını ve tekniklerini en iyi bilen kişiler profesyonel tasarımcılardır. Ama yapay zeka ve sanal gerçeklik veya bunların entegre edildiği uygulamalar farklı şeyler söylüyor. Her seviyedeki iç mimara destek olan bu uygulamalar, iç mimarlara yeni bir vizyon katıyor. Mesela bize gelen bir müşteri ile istediği tasarımlar konusunda defalarca değerlendirmeler yapıyoruz. Tasarım tamamlanıncaya kadar tekrar tekrar buluşup, fikirlerimizi ortaya koyuyoruz. Bu nedenle süreç uzayabiliyor. Ayrıca manuel tasarım uygulamaları ve yanlış iletişim nedeniyle hatalar ortaya çıkabiliyor. Ancak yapay zeka ile müşterinizin gereksinimlerini ideal bir şekilde kurgulamak mümkün. Modellemelerde aydınlatmadan mobilyaların dekoruna kadar dekorasyonda birçok detayı yapay zeka ile kurgulayabiliyorsunuz. Yapay zekayı ve artırılmış gerçeklik tekniklerinin birleştirilmesi ile iç mekanların en uygun 3D modelini çıkarmak mümkün” dedi.

“MÜŞTERİYİ GÖRMEK VE ANLAMAK YAPAY ZEKANIN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY DEĞİL”


“İç mimari, müşteri ile iletişim ve etkileşimle doğrudan bağlantılıdır. Müşteriyi görmek ve anlamak sadece yapay zekanın yapabileceği bir şey değildir. Bunu sadece bir iç mimar ya da tasarımcı yapabilir. Bu nedenle yapay zeka hiçbir zaman mimarların yerini alamaz; ancak sektör için kesinlikle yardımcı bir el olabilir” diyen genç mimar Soğukbulak, “Manuel araçlarla iç tasarım, asli bir beceridir. Bu beceriyi yapay zeka ile geliştirebilirsiniz. Yapay zeka, iç mimar ile müşteri arasındaki bir köprü vazifesi görebilir. Her iki tarafa fikir verebilir. Yapay zeka ile müşterinin görmek istediği tasarımı görselleştirebilirsiniz. Ama bu gelecekte mimarların yerini yapay zeka alacak demek değildir” ifadelerini kullandı.

“AKILLI EV TASARIMLARI KONFORU ARTIRACAK”

Şerif Soğukbulak, akıllı ev tasarımlarında da yapay zekanın giderek daha fazla kullanıldığını belirterek, “Yapay zeka uygulamaları, akıllı ev tasarımlarında müşteri profiline ve zevkine uygun sistemler geliştirebiliyor. Müşteri için en ideal sistemi hesaplayan algoritmalarla akıllı ev tasarımları daha da gelişiyor. Geleceğin iç mimari tasarımlarında yapay zeka tabanlı akıllı ev sistemlerini göreceğiz. İç tasarıma yönelik akıllı çözümler, iç mekanlardaki konforu daha da artıracak. Televizyonun yerleştirilmesinden yatak odasındaki aydınlatmaya kadar bir iç mekandaki her detay, insanın ihtiyaçlarına uygun olarak akıllı sistemler veya yapay zeka algoritmaları tarafından geliştirilecek. Bu sebeple yapay zeka ve akıllı ev tasarımları iç mimarlar için önemli fırsatlar sunuyor” dedi.

1

Mesut Yılmaz hayatını kaybetti

2

Sunucu Dilay Kemer hayatını kaybetti

3

Bursa'da, taksi dolmuşun kediyi ezme anı kamerada

4

Boşanma aşamasındaki kocasının otomobiline 'doğum günü hediyesi' diyerek uyuşturucu koydu

5

İlk ameliyatı olup iyileşti, sıradaki operasyonları bekliyor

6

Sınıf öğretmeni, eşinin ölümüne dayanamayıp intihar etti

7

Yağda kızartılan balık, proteinini kaybediyor

8

Cinayeti mezar başında itiraf etti

Eski Başbakan Yılmaz'ın hayatı mücadelelerle geçti
Mesut Yılmaz hayatını kaybetti
8 yıl sonra yakalanan Hatice'nin katiline, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası
Hollandalı bilim insanları insan vücudunda ilaç taşıyacak dünyanın en küçük teknesini üretti
Boşanma aşamasındaki kocasının otomobiline 'doğum günü hediyesi' diyerek uyuşturucu koydu
Cinayeti mezar başında itiraf etti
Sunucu Dilay Kemer hayatını kaybetti
Otel odasında taciz şoku yaşayan mühendis: Umarım emsal karar olur
Yerlere atılan maskeler tehlike saçıyor... Uzmanından "Bulaş riskini tetikliyor" uyarısı
Prof. Dr. Ceyhan: Koronavirüsün toz bulutu ile kilometrelerce taşınması mümkün değil
Yağda kızartılan balık, proteinini kaybediyor
Barış Kartalı HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayii ile sağlanacak
Bronz Çağı'ndan beri yaşayan porsuk ağacı, 4 bin yıl daha yaşayabilir
Karadeniz'de iklim değişikliği uyarısı: Sel ve heyelanlar artacak
Çocuğa cinsel istismar iddiası, Narman ilçesini karıştırdı