EN ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL

Ezgi ÇAPA İstanbulDHA 20.10.2015 16:25

CHP İstanbul milletvekili Gülay Yedekçi, 1 Kasım seçimleri öncesinde Mısır Çarşısı ve Kapalıçarşı'da esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Yedekçi, Kapalıçarşı'ya asma kat yapılarak yeni rant alanları oluşturulacağına dair duyumlar aldıklarını ifade etti.

Dünyanın en büyük ve en eski alışveriş merkezi olarak bilinen ve her yıl yaklaşık 91 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Kapalıçarşı'da dükkanları gezen Yedekçi, Mısır Çarşısı Derneği, Mahmutpaşa Esnaf ve İşadamları Derneği, Kapalıçarşı Esnaf Derneği'ni de ziyaret etti. CHP'li Meclis üyelerinin eşlik ettiği Yedekçi, ziyaretinin ardından basın açıklaması yaptı.

KAPALIÇARŞI'NIN YÖNETİMİ BURADA BULUNAN ESNAFLARA AİTTİR

Kapalıçarşı'nın yüzyıllardır çarşı esnafı tarafından yönetildiğini vurgulayan Yedekçi, Fatih Belediyesi'nin Kapalıçarşı için hazırladığı yeni yönetim planını eleştirdi. Esnafın yeni yönetimde saf dışı bırakıldığını savunan Yedekçi “Bu yönetim planında Büyükşehir ve Fatih Belediyesi'nden de insanların yönetime katılması istenmektedir. Buradaki esnaflar buradan dışlanmak istenmektedir. Yerel idare elbette ki denetleyici olarak gözlemci statüsünde bulunabilir ama bu hanın yönetimi, burada bulunan esnaflara aittir" diye konuştu.

“KAPALIÇARŞI'YA ASMA KAT YAPILACAĞINA İLİŞKİN DUYUMLAR ALDIK"

Kapalıçarşı'da tadilat ve restorasyon adı altında yeni dükkanların oluşturulacağı, asma kat yapılarak yeni mahallerin ortaya çıkarılacağına ilişkin duyumlar aldıklarını belirten Yedekçi, “Kapalıçarşı'da tadilat ve restorasyon adı altında yeni dükkanlar çıkarılmaya çalışılması, asma kat adı altında yeni mahallerin elde edilmeye çalışılması gibi projelendirme çalışmaları ile karşı karşıya olduğumuzu duyuyoruz. Şu iyi bilinmelidir ki Kapalıçarşı İstanbul'un kalbidir. Kapalıçarşı çok kıymetli bir yerdir. Biz bu mekanın talan edilmesine, başkalarına peşkeş çekilmesine karşıyız" dedi.

83 ESNAFIN TAHLİYE ETTİĞİ SANDAL BEDESTENİ 1 FİRMAYA VERİLDİ

Nisan ayında Kapalıçarşı'nın Sandal Bedesteni'nde 83 esnafın tahliye edilerek, bedestenin tek bir firmaya kiralandığını hatırlatan Yedekçi, “Sandal Bedesteni'nde bulunan 80 esnafın 2 milyon kira teklifine karşılık, 800 bin liraya bir kuruma verilmesi manidardır. Biz olduğumuz sürece Kapalıçarşı ayakta duracaktır. Kapalıçarşı'nın sahibi Kapalıçarşı esnafıdır" dedi.

ESNAF: ASMA KAT YAPILIP KAPALIÇARŞI'NIN ÜSTÜ DE PAZARLANACAKMIŞ

55 yıldır Kapalıçarşı'da esnaflık yapan Faruk Bektaş “Burada 500 yıldır bir yönetim var, o yönetim de gayet iyi bir şekilde devam etmekte. Başka yerlerden yönetime adam sokup kendi istedikleri kararları çıkartmak doğru değil" şeklinde konuştu. Çarşı esnafına uygun bir yönetim planı oluşturmak istediklerinin altını çizen Bektaş, “Restorasyon çalışması adı altında yeni mekanlar oluşturularak rant sağlanacak. Hatta çarşının üzerine asma kat yapılıp üstü de pazarlanacakmış. Böyle bir tarihi yere çekme kat yapmak çok yanlış, geleceğimize bırakılacak şeyler değil" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimizden bize güvenmesini ve sabırlı olmasını istiyorum
Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosunu paylaştı; 20 bin 874 yeni vaka, 192 can kaybı
İsmail Demir'den 'ASELSAN' açıklaması: Dezenformasyon, gerçekten şaşırıyoruz
Kıyafetleri kirli diye araçtan indirilmek istenmişti! Ders gibi sözlerle şoföre sahip çıktı
Cadde ortasında eski kocası tarafından bıçaklandı
Bebeğini öldüresiye döven babaya 20 yıla kadar hapis istemi
.
Hamile kadının bulunduğu araca saldıran baklavacıların davası yeniden görülmeye başlandı 
Beyoğlu'nda sokakta sıkışan minibüs ile içindekileri itfaiye kurtardı
Bakan Varank, eşinin doğum haberini TBMM'de bütçe görüşmesinde aldı
Yurttaki satırlı cinayetin şüphelisi, kontrollerini 4 aydır yaptırmamış
Tek suçu otomobilinin benzemesiydi: Yanlışlıkla kurşun yağmuruna tutmuşlar
İnternetten diş protezi sipariş verdi, kullanılmış plastik ürün geldi
Servis bekleyen öğrenciler, otomobilin altında kalmaktan kıl payı kurtuldu
Birlikte yaşadığı hamile Sezen'i öldüren sanığa 2 kez ağırlaştırılmış müebbet istemi