EN ÇOK OKUNANLAR

İstanbul

Karar sonrası Ayasofya önünde vatandaşların bekleyişi sürüyor

Semih ÇALIŞKAN-Buğra BENLİOĞLU-Mertcan ÖZTÜRK-İbrahim MAŞE/İSTANBUL,(DHA) 10.07.2020 17:07

Danıştay'ın, 1934'teki Bakanlar Kurulu'nun camiden müzeye dönüştürülmesi kararını iptal etmesinin ardından Ayasofya önünde toplanan vatandaşların bekleyişi devam ediyor. Ayasofya önüne gelenlerin sayısı artarken kararı sevinçle karşılayan vatandaşlar tekbir getiriyor. 

Ayasofya önüne ellerinde Türk bayrağı ile gelenler dua etti. Ayşe Alkan, "Ayasofya bizim, Ayasofya İslam'ın, Ayasofya kıl hakkı. Şu anda heyecandan titriyorum. İnanılmaz yoğun duygular içindeyim. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Sadece ağlamak istiyorum, hüngür hüngür ağlamak istiyorum. Yargının böyle bir karar vereceğini bekliyorduk, umuyorduk. Ellerini vicdanlarına koyarak böyle bir karar vereceklerini biliyorduk. Hazırlıklı gelmiştik. Evde duramadım, 'muhakkak burada olmalıyım' dedim. Bu ana şahit olmalıyım. Rabbim de nasip etti" dedi. 

VATANDAŞLARIN BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR 

Danıştay'ın, 1934'teki Bakanlar Kurulu'nun camiden müzeye dönüştürülmesi kararını iptal etmesinin ardından Ayasofya önünde toplanan vatandaşların bekleyişi devam ediyor. Türk bayraklarıyla Ayasofya önüne gelen ve kararı sevinçle karşıladıklarını belirten vatandaşlar tekbir getiriyor. Polis ekipleri ise Ayasofya çevresinde güvenlik önlemlerini artırdı. Güvenlik güçleri belirli aralıklarla drone ile Ayasofya önündeki vatandaşlara sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

"ŞU AN İSTANBUL'UN MANEVİ FETHİ"

Karar sonrası Ayasofya önüne gelen bir vatandaş, "İstanbul'u fiziki olarak 1453'te, manevi olarak 2020'de fethettik. Şu an İstanbul'un manevi fethi. Bütün İslam alemine hayırlı olsun. Zafer Allah'a el açanların. Zafer başını secdeye koyanların" diye konuştu. Ayasofya önüne gelen Halil İbrahim Gündüz adlı vatandaş, "Fatih Sultan Mehmet şu an rahat uyuyabilir" dedi.  

EN YENİLER

Türk ekiplerin Beyrut'taki arama- kurtarma faaliyetleri sürüyor
Acil servis önüne korku dolu anlar
MSB: TurAz Kartalı Tatbikatı, başarıyla devam ediyor
Ali Koç: Bir oyun oynanıyor, nereye gidecek göreceğiz
Basketbol Federasyonu, liglerin başlangıç tarihini açıkladı
KKTC'den Kapalı Maraş açıklaması: Yakında açılıyor, ekonomi ayağa kalkacak
MSB: Irak'ın kuzeyinde 7 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
THY çalışanları: Sendika bu dönemde aidat almasın
Beyrut'taki patlamanın en net görüntüleri yayınlandı