EN ÇOK OKUNANLAR

Eşinin eve dönmesini isteyip hastanenin çatısına çıktı, operasyonla indirildi

Kocaeli'de kaçak içki imalathanesine baskın

İstanbul

Meslek liselerinde dijital dönüşüm projesi; sanal ortamda ürün tasarlayıp üretim yapılacak

İSTANBUL, (DHA)- 28.09.2020 17:26
Meslek liselerinde dijital dönüşüm projesi; sanal ortamda ürün tasarlayıp üretim yapılacak

Çeşitli kurum ve kuruluşlarla eğitim ve teknoloji odaklı projeler gerçekleştiren Siemens Türkiye, Mesleki Eğitimde Dijital Dönüşüm Projesi’ni ilk kez Türkiye’de uygulayacağını duyurdu. Dijitalleşen dünyada nitelikli işgücünün yetiştirilmesini hedefleyen projeyle öğrenciler, sanal ortamda ürün tasarlayıp üretim yapabilecek.

Siemens Türkiye, farklı ülkelerde mesleki liselerde uygulanan Mesleki Eğitimde Dijital Dönüşüm Projesi’ni Türkiye’ye taşıdı. Dijitalleşen dünyanın gerektirdiği bilgi seviyesine sahip, yüksek profilli ve globalde rekabetçi nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı sağlanmak hedefiyle başlatılan proje, ilk kez pilot okul olarak seçilen ve Ar-Ge merkezi statüsünde bulunan Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde uygulanacak.

Bu kapsamda şirket, ihtiyaç duyulan yazılımların kurulumunu yapacak ve eğitimci eğitimlerini sağlayacak. Bu sayede öğrenciler, sanal ortamda hedefledikleri ürünleri tasarlayabilecek ve tasarımlarının parça programlarını yapabilecek. Ayrıca SINUMERIK CNC kontrolcüsünün dijital ikizini kullanarak sanal ortamda parça işleme yapabilecekler ve tezgâhı kumanda edebilecekler. Böylece öğrenciler, dijitalleşen dünyada ihtiyaç duydukları yeni becerilerin kazanılması noktasında deneyim yaşayacak.  

SANAL TEZGÂH İLE HIZLI VE VERİMLİ ÜRETİM

Dijitalleşmenin sadece üretim süreçlerinde değil, özellikle eğitim alanında da gerçekleştirilmesini desteklediklerini belirten Siemens Türkiye Dijital Fabrikalar Divizyon Yöneticisi Kerim Oal, “Bu proje ile mesleki okulların CNC Tezgâhları üzerinde eğitim yapma zorunluluğu bir opsiyon haline gelecek. Sanal Tezgâh kullanımı ile verimli, esnek ve daha hızlı bir üretim süreci deneyimi öğrencilerle buluşacak. Bir sonraki aşamada ise, robotik ve katmanlı imalat uygulamaları ile bu projenin devamı öngörülüyor. Dünyada birçok meslek lisesinde uygulanan Mesleki Eğitimde Dijital Dönüşüm Projesi’ni Türkiye’ye getirerek, dijitalleşen dünyanın ihtiyaçlarına cevap veren nitelikli işgücünün yetiştirilmesine katkı sunmayı hedefliyoruz. Projemizin ilk pilot uygulamasını, Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi bu konuya önem veren bir eğitim kurumumuzla başlatmaktan mutluluk duyuyoruz. Projenin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için çalışmalarımız ise devam edecek” dedi.

1

Eşinin eve dönmesini isteyip hastanenin çatısına çıktı, operasyonla indirildi

2

Kocaeli'de kaçak içki imalathanesine baskın

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'den ortak bildiri
Buğra Kavuncu hakkında soruşturma başlatıldı
Pakdemirli, Mersin-Anamur yangını kontrol altına alındı
Selçuk Bayraktar'dan iddialara cevap
Muharrem İnce: Hepsi yeni isim, bir iki gün içinde açıklayacağız
Bilim Kurulu Üyesi Kara açıkladı! 'Yarınki toplantıda yeni önlemler alınabilir'
Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü
Koronavirüs sonrası ten rengi değişen Çinli doktor normale döndü
Otobüsteki iğrenç olayla ilgili flaş gelişme
İstanbul Valiliği'nden Kılıçdaroğlu'nun iddialarına açıklama
İstanbul barajları kritik seviyede; Alibeyköy Barajı'nda eski elektrik direkleri ortaya çıktı
Bodrum sahte içkiden zehirlenen Yelda, hayatını kaybetti
Karşıyaka'da sahil, 'deniz marulu' yosunlarla doldu
Çatıya çıkan çocuk yürekleri ağza getirdi
Otoyolda uyuşturucu nakli