EN ÇOK OKUNANLAR

Belediye üniversitede prezervatif dağıttı... Meclis karıştı

Yemin töreninde kız arkadaşına evlilik teklif etti

Tavandan başına işçi düşmüştü... O anları anlattı

Dövülüp araçtan atıldı... Bursa'da akılalmaz olay

Şırınga çikolatada 10 kuruşluk ihmal

Vahşice öldürmüştü... Yeni gelişme

İstanbul

Peş peşe geliyorlar... Tarihi Yarımada'ya 9 katlı bir kruvaziyer daha yanaştı

Haber-Kamera: Özgür EREN-Serdal ALTINTEPE İSTANBUL (DHA) 13.11.2019 09:50

İstanbul'un yabancı turistlerin gözdesi haline gelmesiyle kruvaziyer turizmi canlandı. Tarihi yarımada peş peşe kruvaziyerler yanaşıyor.  Malta bayraklı 'Celestyal Crystal' adlı 9 katlı lüks gemi de 380 yolcusu ve 220 mürettebatıyla Sarayburnu Limanı'na geldi.

Kış aylarında da İstanbul'a turistlerin ilgisi yoğun. Son aylarda turistler kruvaziyer gemileri ile İstanbul'a geliyor. Peş peşe gelen gemilere bir yenisi eklendi. Malta bayraklı 'Celestyal Crystal' adlı 9 katlı lüks yolcu gemisi  380 yolcusu ve 220 mürettebatıyla dün akşam saatlerinde Sarayburnu Limanına yanaştı. Gemide bulunan turistler özellikle tarihi yarım adayı ve İstanbul Boğazını gezip alışveriş yapacaklar. Lüks yolcu gemilerinin İstanbul'a uğraması yerli turistlerin de kruvaziyer turizmine ilgi göstermesini sağladı. Yolcu gemisi İstanbul'dan Türklerin de aralarında olduğu 400 yolcu daha alıp bugün hareket edecek.

2020 YILINDA YOĞUN TALEP VAR

Kasım, Aralık ve Ocak aylarında İstanbul'a daha fazla kruvaziyer gemisi gelmesi bekleniyor.

Kruvaziyer  turizminin ülkeye ve İstanbul'a çok büyük katkısı olduğunu söyleyen Sarayburnu Liman Müdürü  Akın Demir, "Sarayburnu Liman işletmeleri olarak yurt dışından gelen turistlere en iyi hizmet veren bir devlet kurumuyuz. Şu an limanımızda bulunan gemi Yunanistan Pire'den kalktı. 6 gün 7 gece olan bir seferi var.  Gemi yerli ve yabancı turistlerinde katılımıyla buradan hareket edip önce Çanakkale daha sonra Yunan adalarını gezip Salı günü tekrar limanımıza gelecek. Bu geminin burada bulunması kış turizmine katkı sağlamakta. Geminin Kasım sonuna kadar iki seferi daha bulunmaktadır. Bu geminin diğer gemilerin gelmesine emsal teşkil ettiği gibi 2020 yılında inanılmaz talepler ile karşı karşıyayız. Ülkemizin gelir kaynağı açısından en büyük gelir kaynağı olan kruvaziyer yolcu gemileri bizim için olmazsa olmazımızdır. Çünkü İstanbul dünya başkentidir. Turistlerin İstanbul'u görmesi şarttır" dedi.

Demir, "İstanbul'u görmeyen bir turist dünyayı gezdim diyemez. Taleplerin yoğun olması ve İstanbul'un ön plana çıkması bizim için çok büyük bir kazanç. Ülkemizin şu günlerde dik duruşu ve belirgin şekilde yaptığı hamleler ülkemize geri dönüşleri çok iyi oldu. İstanbul bizim olduğu kadar tüm dünyanın gezip ziyaret etmesi gerek yerdir" dedi.

1

Belediye üniversitede prezervatif dağıttı... Meclis karıştı

2

Yemin töreninde kız arkadaşına evlilik teklif etti

3

Tavandan başına işçi düşmüştü... O anları anlattı

4

Dövülüp araçtan atıldı... Bursa'da akılalmaz olay

5

Şırınga çikolatada 10 kuruşluk ihmal

6

Vahşice öldürmüştü... Yeni gelişme

7

Tartıştığı oğlunu tüfekle öldürdü

8

Sahaya 'peluş' yağdı!

EN YENİLER

Fatih Terim: 90'dan sonra kaybettiğimiz çok şey var
70 bin doları çöpe attı, çöplükte saatlerce aradı!
Frutti Extra Bursaspor - Bahçeşehir Koleji: 79-78
Uzman erbaşlardan 'özlük hakkı' talebi
11'inci kattan düşen kadın hayatını kaybetti
Fatih Mert: 10 kişi ile buradan puan alabilmek büyük mutluluk
Erdoğan'dan Cezayir'e tebrik telefonu
‘Sarı Yelekliler' eylemleri 57'inci haftasında
Tuz Gölü suya kavuştu