EN ÇOK OKUNANLAR

İçişleri Bakanı Soylu: Çoğu gitti, azı kaldı

Kıskandığı eşine dehşeti yaşattı

Maltepe'de koronavirüs halayı! Kurallar hiçe sayıldı

Koronavirüsü yenen avukat anlattı... Temas ettiği kişilerden pes dedirten cevaplar

Önemli bulgu! Van'da ortaya çıktı

Affettiği eşi tarafından öldürülen Emine Demir'in oğlu: Kelimelerle tarif edilebilecek bir acı değil

Kültür&Sanat

İlçelerini tanıtmak için türkü söyleyip, klip çektiler

Selçuk BAŞAR- Aleyna KESKİN/DERNEKPAZARI (Trabzon), (DHA)- 04.01.2020 10:10
İlçelerini tanıtmak için türkü söyleyip, klip çektiler

Trabzon'un Dernekpazarı ilçesinde aralarında kaymakam ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın babası Araştırmacı- Yazar Sadık Albayrak'ın da yer aldığı grup tarafından ilçenin tanıtımı için 'Hayde Dernekpazarı' isimli türkü seslendirildi, klip çekildi. Sosyal medyada yayınlanan klip, ilgi gördü.

Dernekpazarı ilçesinde aralarında kaymakam, Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak'ın babası Araştırmacı- Yazar Sadık Albayrak ile işçi, memur, öğretmen, emekli ve iş insanlarının yer aldığı bir grup tarafından ilçenin tanıtımı için 'Hayde Dernekpazarı' isimli türkü seslendirildi, klip çekildi. Sosyal medyada yayınlanan klip, beğeni topladı. Klipte yazdığı şiiri seslendiren Araştırmacı-Yazar Sadık Albayrak, yörenin kültürünün anlatıldığı güzel bir çalışma ortaya konulduğunu söyledi. Klibin yönetmenliğini yapan Dernekpazarı Kaymakamı Murat Yıldız ise ilçenin tanıtımı için hazırlanan çalışmaya katkı sağlayanlara teşekkür etti.

'YEREL YAŞAM TARZI İNSANLARI MUTLU KILIYOR'

Klipte yazdığı şiiri seslendiren Araştırmacı- Yazar Sadık Albayrak, yörenin kültürünün anlatıldığı güzel bir çalışma ortaya konulduğunu söyledi. Albayrak, "Klipteki şiir bana ait. 'Parma’nın her tarafı koruluktur koruluk, E kız senin peşine gide gele yorulduk, Sabahın ezanında buluşalım Kıran’da, alır kaçarım seni gugalar bağıranda' eskiden çocukken yaylaya göç ettiğimiz zaman güneş doğmadan buradan tepelere çıkılır ve ezanda yukarda bir noktada buluşulurdu. Namaz kılındıktan sonra yola tekrar devam edilirdi. Belirli yerlerde mola verirlerdi. Orada yemek yerlerdi, erkekler kaval çalardı, horon tepilirdi. Sonra yine yola çıkılırdı. Kilometrelerce yol sırtlarda yükle gidilirdi kan ter içinde. Ama yine de türkü söylenir ve mutlu gidilirdi. O dönemlerimizin,  o yaşanmışlıkların bize verdiği bir kültür vardı. Bunları yansıtmaya çalıştık. Gelecek nesillerimize güzel bir miras oldu. Yerel yaşam tarzı çok önemli, insanları mutlu kılan da o zaten. Buralı olan ve ya olmayan klipi izleyip özlem duyan buraları merak eden herkese kapımız açık. Evimizi açar soframızı paylaşırız" dedi.

'60 YAŞINDAN SONRA ŞÖHRET OLDUM'

İlçede esnaflık yapan Mehmet Kadri Çıkrık da, "Kaymakam aradı, yaptıkları çalışmadan bahsetti. 'Türkü söyler misin?' dedi. Ben 40 yıllık esnafım. Dükkanım var. Burada kıyafet satarım yıllardır. Hayatımda hiç türkü söylemedim. Klipte yer aldım. Türkü söyledim. Farklı şehirlerden ilkokul arkadaşlarım, akrabalarım aradılar. Çok beğenmişler. Bir arkadaşım Muğla’da üniversitede rektör. Arayıp çok hoşuna gittiğini söyledi. 60 yaşından sonra şöhret oldum. Beni tanıyanlar gördüklerinde türkü söyletmek istiyor, düğünlere çağırıyor" diye konuştu.

Klipte türkü seslendiren ve yönetmenliğini yapan Dernekpazarı Kaymakamı Murat Yıldız ise ilçenin tanıtımı için yapılan çalışmaya destek verenlere teşekkür etti. 

 

1

İçişleri Bakanı Soylu: Çoğu gitti, azı kaldı

2

Kıskandığı eşine dehşeti yaşattı

3

Maltepe'de koronavirüs halayı! Kurallar hiçe sayıldı

4

Koronavirüsü yenen avukat anlattı... Temas ettiği kişilerden pes dedirten cevaplar

5

Önemli bulgu! Van'da ortaya çıktı

6

Affettiği eşi tarafından öldürülen Emine Demir'in oğlu: Kelimelerle tarif edilebilecek bir acı değil

7

DEAŞ'ın sözde istihbaratçısı, örgüt içi hesaplaşma nedeniyle işkenceyle öldürülmüş

8

Florya sahilinde bakımsız yaya ve bisiklet yolu isyanı 

EN YENİLER

Giresun'a yardım malzemeleri ulaştırılmaya devam ediyor
Aytemiz Alanyaspor gençleşiyor
Rihanna yüzündeki morluklarla hayranlarını korkuttu
KPSS maratonu başladı
Ezan sesi duyulmayınca çözüm böyle bulundu
Beşiktaş'ta sosyal mesafeli talk show
Başakşehir Sular Vadisi'nde gençlerden kaykay şov
Kırtasiye ürünlerine dikkat: Ergenlik dönemini bozup, kanseri tetikleyebilir
Türkiye ve İngiltere tekvando milli takımları ortak kampta