EN ÇOK OKUNANLAR

Mustafa Cengiz: 17 rakibimize de saygılarımı iletiyorum

Otomobil Kahta Çayına yuvarlandı: 3 yaralı

Gaziantep'te Galatasaray taraftarları şampiyonluğu kutladı

Erdoğan'dan İrem Yaman'a tebrik

İzmit'te 19 Mayıs coşkusu

MHP Lideri Bahçeli: Hiç kimse İstanbul üzerinde senaryo yazmaya kalkışmasın

Kültür&Sanat

Maltepe Üniversitesi Oda Orkestrası'ndan ilk konser

İSTANBUL, (DHA) - 01.12.2018 10:28

MALTEPE Üniversitesi Konservatuvarı ve Nuri İyicil Uluslararası Klasik Müzik Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği Oda Orkestrası Açılış Konseri büyük beğeni topladı. Konservatuvarın Kurucu Müdürü Çiğdem İycil, "Burayı bir müzik vahası haline getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Maltepe Üniversitesi bünyesinde yaklaşık 8 ay önce kurulan konservatuvarda eğitimler başladı. Lisans eğitiminin yanı sıra sertifika eğitimleri de düzenleyen konservatuvarın Oda Orkestrası tarafından düzenlenen ilk konser dün akşam gerçekleştirildi. Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı Kurucu Müdürü Çiğdem İyicil, "Heyecanla çalışmalarımıza başladık. İlk olmasının keyfi olduğu kadar sorumluluğu da çok büyük. Lisans eğitimimize başladığımız andan itibaren yarı zamanlı sertifika programına da başladık. Bununla birlikte alt yapı oluşturmak istedik. Çünkü, Türkiye'de özel kurumlarda alt yapı yok. Müzikte parlak bir geleceğin bu çocuklardan geçtiğini düşünüyoruz. Yetiştirdiğimiz gençler dışarıda çeşitli platformlarda bizi temsil ediyorlar. Türkiye bu anlamda inanılmaz verimli topraklara sahip bir ülke. Bunun kıymetini bilmek gerekiyor ve bu konuda bize ciddi iş düşüyor" diye konuştu.

"ULUSLARARASI YARIŞMALAR YAPACAĞIZ"

2005 yılında Prof. Dr. Reşit Nuri İycil tarafından kurulan orkestranın Maltepe Üniversitesi'nde ilk konserini verdiğine dikkat çeken İycil, "Hepimiz eğitim idealine hizmet ediyoruz. Burada bir ton ve anlayış birliği her şeyden evvel bir sevgi hakim. Biz de bunu nesilden nesile aktarabilmek istiyoruz. Maltepe Üniversitesi çatısı altında uluslararası oda müziği yarışması yapacağız. Ardından bir gitar yarışması düzenleyeceğiz. Burayı bir müzik vahası haline getirmeyi hedefliyoruz. Öğrenciler, öğretim üyeleri ve klasik müzik severler açısından iyi bir müzik ziyafeti olacak" ifadelerini kullandı.

Klasik müzik severlere eşsiz bir müzik ziyafeti sunan orkestra, Mozart'ın Divertimento, Bach'ın İki Piyano İçin Konçerto eserlerine hayat verdi. Orkestra salonu dolduran kalabalıktan tam not aldı. Konser sonunda Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, İyicil'e teşekkür plaketi takdim etti.

 

1

Mustafa Cengiz: 17 rakibimize de saygılarımı iletiyorum

2

Otomobil Kahta Çayına yuvarlandı: 3 yaralı

3

Gaziantep'te Galatasaray taraftarları şampiyonluğu kutladı

4

Erdoğan'dan İrem Yaman'a tebrik

5

İzmit'te 19 Mayıs coşkusu

6

MHP Lideri Bahçeli: Hiç kimse İstanbul üzerinde senaryo yazmaya kalkışmasın

7

Kahramanmaraş'ta kaza: 2'si ağır 7 yaralı

8

Otomobilin çarptığı yaya öldü, araç hurdaya döndü

EN YENİLER

Ödemiş'te bayrağını alan fener alayına koştu
3 haftalık asker, kalp krizi sonucu hayatını kaybetti
Gaziantep'te dolunay güzelliği
Denizli'de şampiyon iki tamının taraftarları kavga etti, polis TOMA'yla müdahale etti
Kahramanmaraş'ta kaza: 2'si ağır 7 yaralı
Körfez'de 3 araç çarpıştı: 5 yaralı
Bakan Kasapoğlu'ndan Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko'ya tebrik
Çanakkale'de Manga rüzgarı esti
Edis, Adanalıları coşturdu