EN ÇOK OKUNANLAR

Belediye üniversitede prezervatif dağıttı... Meclis karıştı

Tavandan başına işçi düşmüştü... O anları anlattı

Dövülüp araçtan atıldı... Bursa'da akılalmaz olay

Tartıştığı oğlunu tüfekle öldürdü

Şırınga çikolatada 10 kuruşluk ihmal

Erdoğan açıklamıştı... Detaylar belli oldu

Kültür&Sanat

Sakarya Meydan Muharebesi’ni anlatan belgeselin galası yapıldı

İSTANBUL, (DHA) 01.09.2018 09:35

SAKARYA Meydan Muharebesi’nin anlatan “Gordion’un Düğümü Sakarya Meydan Muharebesi” belgeselinin gala gösterimi gerçekleştirildi.

Eyüpsultan Belediyesi, Sakarya Meydan Muharebesi’ni unutmadı. Sakarya Meydan Muharebesi’nin önemini ve zafer hakkındaki bilgileri genç nesillere aktarmak amacıyla, Avrasya Gazete Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği’nin, İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı desteği ile yaptığı proje sonucu ortaya çıkan “Gordion’un Düğümü Sakarya Meydan Muharebesi” belgeselinin gala gösterimi, Eyüpsultan Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gösterim öncesi katılımcılar, kurulan sergi ile de zafer hakkındaki birçok belge ve fotoğrafları inceleme şansı buldu. Ayrıca etkinlikte Kur’an-ı Kerim tilaveti de yapıldı.

“BU HAREKETLİ COĞRAFYADA YAŞAMANIN BİR BEDELİ VAR”

Gerçekleşen etkinlikte açıklamalarda bulunan Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Birçok medeniyetlerin beşiği, birçok medeniyetin yaşam noktası olmuş bir coğrafya. Dolayısıyla bu sebeplerden ötürü oldukça dinamik bir coğrafya olmuş. Bu dinamizm çatışmaları, çekişmeleri de beraberinde getiriyor. Bu hareketli coğrafyada yaşamanın bir bedeli var. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz. Dolayısıyla iç ve dış birliğimizi bozmaya yönelik çok tehditlerle karşı karşıya geldik tarihimizde. Elhamdülillah bu badireleri milletimizin birliği, beraberliğiyle kahramanlığıyla, tarih şuuruyla aştık” dedi.

“ÖNEMLİ BİR ESER”

Bu belgesel film, Sakarya Meydan Muharebesini anlatan, öncesini sonrasını ortaya koyan ve bunun sonuçlarını anlatan ve bundan yola çıkarak başka sonuçlara ulaşmamızı sağlayan bir bilgilendirme. Bir sanat yapımından öte, milletimizi millet yapan millet şuurunu ve ortak bir paydayı paylaşan insanların oluşumunu sağlayan; bu şuuru diri tutmaya sağlayan araçlardan bir tanesi. Bunları önemsiyoruz ve önemsemeye devam edeceğiz. Önemli bir eser. 15 Temmuz’ların olmaması adına, çok büyük katkı sağlayacağına inandığım bir çalışma. Emeği geçen herkesi tebrik ediyor, kutluyorum”

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, belgeselde emeği geçenlere teşekkür ederek, plaket verdi. Daha sonra katılımcılar, Türk tarihi için önemli olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin belgeselini izledi.

1

Belediye üniversitede prezervatif dağıttı... Meclis karıştı

2

Tavandan başına işçi düşmüştü... O anları anlattı

3

Dövülüp araçtan atıldı... Bursa'da akılalmaz olay

4

Tartıştığı oğlunu tüfekle öldürdü

5

Şırınga çikolatada 10 kuruşluk ihmal

6

Erdoğan açıklamıştı... Detaylar belli oldu

7

Vahşice öldürmüştü... Yeni gelişme

8

Kız kaçırma iddiasında mahalle savaş alanına döndü

EN YENİLER

Aşırı yükü taşıyamayan elektrik iletim kablosu yandı
KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Taçoy: Rum yönetimi haydutluktan vazgeçsin
KKTC Dışişleri Bakanı'ndan İHA ve SİHA açıklaması
Metrobüste büyük yoğunluk!
İBB'den Roman çalıştayı
Kazadan 7 ay sonra ölen Süleyman, toprağa verildi
Orta Doğu ülkelerinin uzaydaki gelişimi için adım atıldı
Uludağ Polis Evi'ni hükümlüler temizledi
Kocasının kazma sapıyla döverek öldürdüğü Aslı, toprağa verildi