EN ÇOK OKUNANLAR

Kültür&Sanat

Yavuz Sultan Selîm vefatının 500’üncü yılında kapsamlı bir kitapla anılıyor

İSTANBUL, (DHA)- 02.10.2020 12:54
Yavuz Sultan Selîm vefatının 500’üncü yılında kapsamlı bir kitapla anılıyor

Mülkün ve sözün sultanı olarak anılan Yavuz Sultan Selîm Han’ı vefatının 500’üncü yıl dönümünde anmak ve tanıtmak amaçlarıyla hazırlanan Sâhib-Kırân-ı Zaman Yavuz Sultan Selîm Han kitabı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nihat Öztoprak’ın ortak editörlüğünde KOCAV Yayınları tarafından yayımlandı.

Prof. Dr. Nihat Öztoprak, Prof. Dr. Davut Hut, Doç. Dr. Uğur Demir ve Doç. Dr. Ümran Ay’ın ortak editörlüğünde, Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV) Akademi Kitapları dizisinden okuyucuyla buluşan Sâhib-Kırân-ı Zaman Yavuz Sultan Selîm Han kitabı, Yavuz Sultan Selîm’in şehzadelik döneminde başlayan mücadelesi, başarıları, devlet adamlığı ve şairliği üzerine yeni bilgilerle donatılmış on beş makaleden oluşuyor. Alanının değerli isimleri tarafından kaleme alınan makaleler, Yavuz Sultan Selîm’in hayatına ve döneminin bilinmeyenlerine ışık tutuyor.

HEM GÜÇLÜ BİR HÜKÜMDAR HEM İYİ BİR ŞAİR

Saltanatı boyunca ilkelere ve önemli uygulamalara imza atan Yavuz Sultan Selîm, Osmanlı sultanları arasında sahipkıran (güçlü, muzaffer hükümdar) unvanına en fazla layık görülen Sultanlardan biri oldu. 1512-1520 yılları arasındaki sekiz yıllık saltanatı süresince Safevî tehlikesini Çaldıran Zaferi’yle (1514) engellemiş, Memlükler’e son verip İslâm dünyasının fiili halifesi olmuştur.

Böylece ‘Hâdimü’l-Haremeyni’ş-Şerîfeyn’ unvanını kullanan ilk Osmanlı sultanı olarak tarihe geçen Yavuz Sultan Selîm, aynı zamanda iyi bir şairdi. Fethettiği toprakların halkının gönlünü de şiirleriyle fetheden Yavuz Sultan Selîm, Türkçe ve Farsça şiirleriyle sözün sultanı olarak da adlandırıldı.

İstanbul’da çıkan veba salgını nedeniyle 1519’da Edirne’ye giden Yavuz Sultan Selim, sırtında çıkan bir ur nedeniyle 22 Eylül 1520’de vefat etti.

Yardım etmeye giderken , tekme yedi
Rusya'da yürüyen merdivenlerde korkunç kaza
Dağlık Karabağ'da 27 yıl sonra ezan sesi
Tatar, mazbata öncesi babasının elini öpmeye gitti
Kanuni sondaj gemisi Haydarpaşa Limanı'nda
Ermenistan Terter'de fabrika vurdu, DHA ekibi patlamaya canlı yayında yakalandı
Avcılar'daki baltalı kavganın yeni görüntüleri ortaya çıktı
Eylem hazırlığındaki 4 terörist yakalandı
Bakan Dönmez: 2020'de dünyada denizlerdeki en büyük keşfi açıkladık
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan eğitim reformu mesajı
Tek gözlü köpekbalığı, görenleri şaşkına çevirdi
ABD Başkanı Trump seçimleri kazanması için kilisede kutsandı
13 saat boyunca iple kendini sarkıttı
Ermenistan'dan PKK taktiği
Kanser tedavisi için geldiği İstanbul'da kazada öldü