EN ÇOK OKUNANLAR

Kartal'da hemşireyi öldüren şüpheli Bağcılar'da yakalandı; dehşet anları kamerada

Savcı: Ümitcan Uygun, Esra'yı öldürüp yataktaki pozisyonunu verdi

Ters kelepçeye 10 bin TL tazminat

Öğretmen çift, 8 öğrenciye 'işkence ve cinsel istismar'dan yargılanacak

Sultangazi'de otomobiline binen kadın silahla böyle vuruldu

Kaza ihbarına giden ekipler, sürücüyü başından vurulmuş buldu

DIŞ

Esma Çakır / Roma, (DHA) 05.05.2016 13:59

Nobel ödülü sahibi Yazar Orhan Pamuk, Türkiye’deki İslam yanlısı hükümetin daha fazla baskıcı olmaya ve otoriterleşmeye başladığını, ülkesi için korktuğunu dile getirdi.

Pamuk, insan hakları ihlalleri bakımından Avrupalı ülkelerin, Türkiye’ye karşı daha sert bir pozisyon almaları gerektiğini belirtti.

Dünyaca ünlü Yazar Orhan Pamuk, İtalyan La Repubblica gazetesine bir demeç verdi.

Gazetenin Türkiye haberleri uzmanı muhabiri Marco Ansaldo’nun gerçekleştirdiği mülakat, “Pamuk: İstanbul’u kurtarın, korku içinde yaşıyoruz” başlığı ve “Güç, muhalifleri korkuttu ve laik düşünceye darbe indirdi” cümlesiyle birinci sayfadan duyuruldu.

İç sayfadan, “Türkiye’de bir korku iklimi var. Güç, muhalifleri ve gazetecileri korkutuyor. Avrupa sesini duyurmalı” başlığıyla görülen mülakatın sunumunda, Pamuk’un genelde “Röportaj veririm, ama sadece edebiyat konusunda konuşalım” diyen bir tip olduğu, ancak bu sefer politikadan konuşmadan edemediği aktarıldı.

Taraf gazetesi yazarı arkadaşı Murat Belge’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret etmekten yargılandığı davanın duruşmasından hemen sonra gazeteye konuşan Pamuk, bu davanın, sadece siyasi muhalefeti susturmak ve ifade özgürlüğüne darbe vurmak amacını taşıdığını öne sürdü.

Pamuk, “Bu, insanları sindirmek ve ülkeye korku salmakla ilgili bir dava. Böylece kimse hükümeti eleştiremez” dedi.

“Kendim için korkmuyorum”

Kendisinin hiçbir şeyden korkmadığını dile getiren Orhan Pamuk, “Kendim için korkmuyorum. Ülkem için korkuyorum. Arkadaşlarım, laik Türkler, eğitimli insanlar, Avrupa yanlıları için korkuyorum” diye konuştu.

Türkiye’de basın özgürlüğü için çok endişeli olduğunu belirten Orhan Pamuk, “Korku, hükümeti eleştiren gazetecilere dokunuyor, onlar tehdit ediliyor, işlerinden kovuluyor, gazeteleri kapatılıyor. İslam yanlısı hükümetimiz, son yıllarda liberal yüzünü kaybetmeye başladı. Her geçen gün daha fazla otoriter ve baskıcı oluyor” diye sözlerini sürdürdü.

“Eskisinin devamı yeni Türkiye”

Artık adliyelere giderek, davalardan dolayı hem kendisi hem de arkadaşlarını savunmak zorunda kalmaktan sıkıldığını anlatan Pamuk, “Yeni Türkiye’den bahsediyorlar. Bu yeni Türkiye olmalı: eskisinin devamı! Üzerine gidilen yazarlarla…” diye eleştirisini dile getirdi.


Son dönemde 2000’e yakın kişinin cumhurbaşkanına hakaretten yargılandığı, Cengiz Çandar, Murat Belge ve Can Dündar gibi gazeteciler hakkında da davalar açıldığı hatırlatılan ve “Kimse bunun önüne geçmeyi başaramıyor. Sizce daha ne olabilir?” sorusu yöneltilen Pamuk, “Bakın, lütfen bana gelecekte ne olacağını sormayın. Hâlihazırda olanlar zaten yeterince iç karartıcı” diye karşılık verdi.

“Avrupalılar, Türkler ve Kürtleri de etraflarında görmek istemiyor”

Türkiye’nin, Avrupa Birliği (AB) ile çok önemli bir vize serbestisi anlaşmasına vardığı hatırlatılan Pamuk, bundan dolayı mutlu olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

“Ancak öte yandan, her geçen gün daha baskıcı olan bir Türk hükümeti ile Avrupa Birliği arasında anlaşmazlıklara yol açma ihtimali olması bakımından beni öfkelendiriyor. Avrupalılar, etraflarında sadece Suriyeliler ve Asyalıları görmek istemiyormuş gibi değil, şimdi Kürtleri ve Türkleri de görmek istemiyorlarmış gibi. Ve bu iyi bir his değil!”

“Avrupalılar daha sert pozisyon almalı”

Orhan Pamuk, “Avrupalı ülkeler ne yapmalı?” sorusuna ise, “Bu arada, insan hakları ihlalleri bakımından Türkiye’ye karşı daha sert bir pozisyon alabilirler” yanıtını verdi.

Avrupalı liderlerin, Türklerle el sıkışırken ifade özgürlüğünü hatırlamalarını dileyen Pamuk, “Şansölye Merkel ve diğer Avrupalı yöneticiler, sadece Türkiye’deki göçmen ve sığınmacı meselesine konsantre olmamalı, hükümetimizle demokrasi sorununu da ele almalı” diye konuştu.


“Türkiye övgüyü hak ediyor”


Sığınmacılar konusunda duvarlar ören Avrupa’nın, kendi değerlerine zarar verdiğini ifade eden Pamuk, bu konuda Türk hükümetini ise suçlayamayacağını belirterek, “Hükümetimize bir suç yükleyemem. Milyonlarca sığınmacıyı ağırlayan ve onlara yardım eden Türkiye, uzun süre yalnız bırakıldı. Türkiye bu konudaki tutumuyla tüm övgüleri hak ediyor” diye görüşünü açıkladı.
1

Kartal'da hemşireyi öldüren şüpheli Bağcılar'da yakalandı; dehşet anları kamerada

2

Savcı: Ümitcan Uygun, Esra'yı öldürüp yataktaki pozisyonunu verdi

3

Ters kelepçeye 10 bin TL tazminat

4

Öğretmen çift, 8 öğrenciye 'işkence ve cinsel istismar'dan yargılanacak

5

Sultangazi'de otomobiline binen kadın silahla böyle vuruldu

6

Kaza ihbarına giden ekipler, sürücüyü başından vurulmuş buldu

7

Çaldıkları paralarla eğlendiler, içki ile ellerini yıkadılar

8

Vahşet itirafı canlı yayında gelmişti! Kan donduran cinayette yeni gelişme

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Temennimiz Putin ile Zelenski'yi bir araya getirebilmek 
Galatasaray, Torrent'le çıktığı ikinci maçında da mağlup oldu
Bakan Soylu, 'Bu yılın ilk güzel haberi' diyerek duyurdu; Evlat Nöbeti'nde 34'üncü buluşma
Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 71 bin 843 oldu
İstanbul'da kuvvetli yağış uyarısı! İzlanda kışı geliyor
Kartal'da hemşireyi öldüren şüpheli Bağcılar'da yakalandı; dehşet anları kamerada
Bilecik'te rüşvet alırken yakalanan belediye başkanı danışmanı tutuklandı
Vahşet itirafı canlı yayında gelmişti! Kan donduran cinayette yeni gelişme
Eşini öldürdü, mahkemede tepki gösteren kayınvalidesine 'kader' dedi
Ayşegül, apartta ölü bulundu; savcılık soruşturma başlattı 
Merkez Bankası, faiz oranını değiştirmedi
Öğrenci dövdüğü için öğretmenlikten alınmıştı; memur olacak
Tren kazasında ayağını kaybeden Eren'in hedefi, Ampute Milli Takımı
Bakan Koca: BioNTech üzerine Turkovac çalışmasını başlatacağız
Sinop'ta kar yağışı; 'Zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayın' uyarısı