EN ÇOK OKUNANLAR

Hasan Dağı'nda mahsur kalan 2 kadın dağcı, askeri helikopterle kurtarıldı

3 buçuk yaşındaki Enes, su kuyusuna düşerek öldü

Selahattin Baki'den sert açıklamalar

Politika

Bakan Pekcan: Ülkeler ancak ortaklarıyla birlikte güçlü durabilir

Haluk KARAASLAN-Celal ATALAY/ANKARA, (DHA) 20.01.2021 13:40
Bakan Pekcan: Ülkeler ancak ortaklarıyla birlikte güçlü durabilir

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Salgın sürecinde bazı ürünlere erişimin zorlaştığına; bazı ülkelerin de sadece kendi çıkarlarını gözettiğine şahit olduk. Tek taraflılığın gelecekteki dünyanın düzeni olamayacağını anlamalıyız. Ülkeler ancak ortaklarıyla birlikte güçlü durabilir" dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, video konferans yöntemiyle '1'inci Asya İşbirliği Diyaloğu Üyesi Ülkeler Ticaret ve Sanayi Odaları Konferansı'na katıldı. Programa Bakan Pekcan'ın yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile çok sayıda Asya ülkesinin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı katıldı. Bakan Pekcan, Türkiye ekonomisinin, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 oranında büyümeyi başardığını belirterek, "Avrupa Birliği gibi büyük ihracat pazarlarımızdaki önemli ekonomik düşüşe rağmen; son çeyrekte gerçekleşen artış bizim için toparlanma ve gelecek açısından çok önemliydi. Yakın gelecekte Türkiye küresel değer zincirlerinde daha da önemli bir rol oynamak için tüm çabalarını ortaya koyacak. Teknoloji ve inovasyon odaklı sektörlerde daha fazla yatırım peşinde olacağız. Küresel arz ve değer zincirleri açısından stratejik diyalog ve ortaklığa açığız" diye  konuştu. 

'ASYA ÜLKELERİNİ STRATEJİK ORTAKLAR OLARAK GÖRMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Bakan Pekcan, Asya İşbirliği Diyaloğu (AİD) ülkelerinin 2019 yılı itibarıyla dünya Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının yüzde 37'si ve dünya ticaretinin yüzde 36'sını oluşturduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

"Türkiye'nin Asya ülkeleriyle ilişkileri son yıllarda önemli ölçüde derinliğe kavuştu. Türkiye'nin AİD ülkeleri ile olan ticaret hacmi 2020 yılında yaklaşık 100 milyar dolar olup, bu rakam Türkiye'nin toplam ticaret hacminin yüzde 26'sına karşılık geliyor. Ancak ekonomilerimizin potansiyelleri düşünüldüğünde bu seviyeleri yeterli görmüyoruz. Türkiye, ticaret ve yatırım açısından sağlam avantajlara sahip olmaya devam ediyor. Asya ve Avrupa arasında bir köprü oluşturan Türkiye, diğer Asya ülkeleriyle ortak projeler bağlamında teorik ayrıcalıklarını ekonomik faydalara dönüştürmeye her zaman hazır. Yakın gelecekte Türkiye dışındaki stratejik noktalarda  yatırımcılarımız için lojistik merkezleri kurmayı hedefliyoruz. Bu şekilde, küresel tedarik ve dağıtım kanallarına erişimimizi kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Pek çok Asya ülkesini stratejik ortaklar olarak görmeye devam edeceğiz. Özel sektörün ortak yatırım ve ticari iş birliğinin derinleştirilmesinin, daha katma değerli ve teknoloji ile üretim yapma hedeflerimize katkı sağlayacağını düşünüyorum."

'ÜLKELER ANCAK ORTAKLIKLARIYLA BİRLİKTE GÜÇLÜ DURABİLİR'

Daha sonra koronavirüs salgınına değinen Pekcan, küresel sorunların üstesinden gelmek için ülkeler arasındaki iş birliğinin zorunlu olduğuna vurgu yaparak, "Bu süreçte bazı ürünlere erişimin zorlaştığına; bazı ülkelerin de sadece kendi çıkarlarını gözettiğine şahit olduk. Tek taraflılığın gelecekteki dünyanın düzeni olamayacağını anlamalıyız. Ülkeler ancak ortaklarıyla birlikte güçlü durabilir. İnsanlık tarihi, afetlerden ekonomik krize kadar birçok olayı içeriyor. Bundan sonra ne olacağını tahmin edemeyiz. Bu anlamda, beklenmedik şoklar durumunda diyalog kanallarımızı açık tutmalı ve birbirimizi destekleyecek uygun iş birliği çerçevelerini hazırlamalıyız. AİD'ye, Asya ülkelerinin iş birliğini artırmak için bir araya getiren kapsamlı bir platform olarak büyük önem veriyoruz. Mevcut AİD dönemi başkanı olarak Türkiye, ortak hedeflerimizi desteklemek için mümkün olan her şekilde katkıda bulunmaya ve liderlik etmeye hazırdır" diye konuştu.

TOOB BAŞKANI: TÜRKİYE, DOĞU İLE BATI ARASINDA BİR KÖPRÜDÜR

Programda konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise Asya kıtasının üretim merkezi haline geldiğini ve gücün batıdan doğuya kaydığını söyledi. Asya kıtasının dünya ekonomisinin geleceğini temsil ettiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "İhtiyacımız olan şey daha fazla bağlantı, daha fazla ticaret ve daha fazla kişiler arası temas. Bu platformun iş dünyasıyla irtibata geçmiş olması hayırlı bir iş. Türkiye iki kıtayı birbirine bağlar; doğu ve batı arasında bir köprüdür. Türkiye yıllardır batı kurumlarına üyedir. Türkiye Avrupa Konseyi'nin kurucu üyesidir; Avrupa Birliği için aday bir ülke. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği ve 22 ülke ile Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmaları bulunmaktadır. Türkiye aynı zamanda 60 yılı aşkın bir süredir NATO üyesidir. Yani Türkiye'nin batılı kurumlarla iyi bağlantıları var. Aynı zamanda Türkiye Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlar; doğu ile batı arasında bir köprüdür. Ülkemiz Asya ile ilişkilerini birçok boyutta daha da geliştirmek istiyor. Türkiye'nin en büyük ticaret açığı bölgeden geliyor. Bölge ile ticaret hacmimiz yaklaşık 50 milyar ABD doları. 40 milyarlık ithalat yapıyoruz ve sadece 10 milyar ihracat yapıyoruz. Bu yüzden ticaret hacmimizi ve karşılıklı yatırımlarımızı daha da artırmamız gerekiyor" dedi.    

JETCO İMZA TÖRENİNE KATILDI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 'Türkiye-Belçika 2'nci Dönem Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu Toplantısı (JETCO) İmza Töreni'ne katıldı. Programda konuşan Pekcan, 2020 yılında pandemiye rağmen Belçika ile ikili ticarette artış yaşadıklarını, ikili ticaret hacminin 6.6 milyar dolardan 7.3 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Pekcan, "Pandemiye rağmen sağlanan bu artış esasen iki ülke arasındaki mevcut ticari potansiyellerin önemli bir göstergedir. Biz de, bu gerçekten hareketle; karşılıklı işbirliği fırsatlarını en iyi şekilde kullanarak, ikili ticaret hacmimizi en kısa zamanda 10 milyar dolar ve üzerine çıkarmayı umuyoruz" diye konuştu.

'GÜMRÜK BİRLİĞİNİN GÜNCELLEME ZAMANI GELMİŞTİR'

Pekcan, Türkiye-AB arasındaki Gümrük Birliğinin 25'inci yılına girildiğini hatırlatarak, Gümrük Birliğinin bugüne kadar her iki tarafa da önemli faydalar sağladığını belirtti. Gelişen küresel ekonomi çerçevesinde Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliğini güncellemenin zamanının geldiğini söyleyen Pekcan, "Halihazırda Gümrük Birliği kapsamında olmayan yatırımlar ve hizmetler gibi alanları da Gümrük birliğine dahil etmenin zamanı gelmiştir.  AB iş dünyasının genel olarak Gümrük Birliğinin güncellenmesi fikrine olumlu yaklaştığını biliyoruz. Bugünkü toplantımız çerçevesinde bu hususu bir kez daha dile getirdik. Belçika’nın sürece pozitif katkı sunmasından duyacağımız memnuniyeti dostlarımıza ifade ettik. Belçika’nın ve genel olarak AB ülkelerinin iş insanlarımıza ve Türk şoförlerine yönelik vize uygulamalarında daha esnek davranması gerektiği yönündeki beklentimizi de bu toplantımız vesilesiyle hatırlatmış olduk" ifadesini kullandı.

'GELİR KAYBI ÖDEMELERİ BUGÜN İTİBARİYLE BAŞLADI'

Program sonunda basın mensuplarının esnaf ve sanatkarlara verilecek gelir kaybı destekleriyle alakalı sorusunu cevaplayan Bakan Pekcan, "Bugün itibariyle esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik gelir kaybı desteklerini ödemeye başlamış bulunuyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Ocak ayını ödemeye başladık. Bundan sonra da üç ay boyunca bunları ödemeye devam edeceğiz" dedi. Toplantı sonrası Türkiye-Belçika 2'nci Dönem Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu Toplantısı (JETCO) anlaşma metni imzalandı. 
 

 

 

1

Hasan Dağı'nda mahsur kalan 2 kadın dağcı, askeri helikopterle kurtarıldı

2

3 buçuk yaşındaki Enes, su kuyusuna düşerek öldü

3

Selahattin Baki'den sert açıklamalar

Rasim Öztekin, hayatını kaybetti
FETÖ firarisi, elbise dolabındaki gizli bölmede yakalandı
MSB'den helikopter kazasına ilişkin açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Meclis'te yeni bir komisyon oluşturuyoruz
10 yaşındaki çocuğunu boğarak öldürdü, polisi arayıp 'Birini öldürdüm' dedi
Türk asıllı kayıp subay Arda'nın cansız bedeni Stockholm'da bulundu
Samsun'da sokak ortasında dehşet saçan eski koca, daha önce babasının aracını çalmış
Kısıtlamaya uymayan kişiler bekçileri darbetti
Ivanka Trump'ın dünyaya tanıttığı midibüs şoförü Pelin, 8 Mart'ı direksiyon başında geçirdi
Samsun'da kızının gözü önünde eşini darbetmişti... Daha önce de 1 liralık kolye için dövmüş
Vaka sayısı en fazla azalan Trabzon'a 'Kalabalıklar yeniden vaka artışına neden olacak' uyarısı
'Kazı Kazan Para Yağmuru'nda Aydınlı gence 2 milyon liralık büyük ikramiye
Tasarımcı Yılmaztürk, son yolculuğuna uğurlandı
Mervenur'un cesedini folyoya sarıp kuryeyle göndermiş
Kucağında çocuğu olan kadına yol ortasında yumruk attı