EN ÇOK OKUNANLAR

NASA, 10 bin katrilyon dolar değerindeki asteroidin üzerinde çalışma yaptı

Politika

Çavuşoğlu: Yunanistan diyaloğa hazır değil

Belçika, (DHA) 10.09.2020 21:37
Çavuşoğlu: Yunanistan diyaloğa hazır değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüntülü konferans yöntemiyle Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’ne hitap etti. Bakan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki gerilime ilişkin yaptığı açıklamada, “Yunanistan diyaloğa hazır değil. Biz önkoşul olmadan diyaloğa hazırız. Yunanistan inat ediyorsa, biz de o zaman kendi önkoşullarımızda ısrar ediyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrika’da yaptığı resmi ziyaretler kapsamında geldiği Senegal’de, görüntülü konferans yoluyla Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’ne hitap etti. Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın diyaloğa hazır olmadığını ifade ederek, “Türkiye ve Yunan liderlerinin politika danışmanları da birçok toplantı yaptılar. Ve neticede biz askeriyelerimiz ordularımız arasında güven artırıcı önlemler alabilmek adına da bir karar aldık. Ortak bir beyanat da verecektik 7 Ağustos'ta. Ama bundan kısa bir süre önce maalesef Yunanistan, Mısır ile yapılan anlaşmayı onayladı ve bizimle bir anlaşmaya girme konusunda bir adım attı. Dolayısıyla Yunanistan Türkiye ile diyaloğa girmeye hazır değildir” dedi.

“YUNANİSTAN TARAFI DİYALOG GİRİŞİMLERİNİ REDDETTİ”

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ile Yunanistan’ın diyalog girişimlerinin reddettiğini ifade ederek, “Ben Malta'daydım, 18 Mart'ta göçle alakalı bir deklarasyon da yapmıştık orada. Sayın Merkel'in danışmanları da oradaydı. Bunları öğrendikten sonra hayal kırıklığına uğradılar. Yunanistan güvenilirliğini kaybettikten sonra biz çalışmalarımıza başladık. Batı Trakya'daki Türk azınlığı da taciz etmeye başladılar. Bu insanlar masum insanlar. Biz Almanya'nın arabuluculuk faaliyetlerini destekledik. Ben de Yunanistan Dışişleri Bakanı ile bir araya gelmeyi kabul ettim. Ama Yunan tarafı reddetti” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN POZİSYONU ULUSLARARASI HUKUKA UYGUNDUR”

Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in açıklamalarından sonra Yunanistan’ın diyalog konusunda geri adım attığının altını çizerek, “3 Eylül'de NATO genel sekreterinin yaptığı açıklamaya olumlu yanıt verdik. Yunanistan baştan evet dedi ama sayın genel sekreter bunu açıkladıktan sonra hayır dediler. Biz önkoşul olmadan diyaloğa hazırız. Yunanistan inat ediyorsa, biz de o zaman kendi önkoşullarımızda ısrar ediyoruz. Kıymetli Avrupa Parlamentosu üyeleri ve kıymetli dostlarım; Türkiye'nin pozisyonu uluslararası hukuka uygundur” ifadelerini kullandı.

“YUNANİSTAN’IN MAKSİMALİST İDDİALARI VAR”

Bakan Çavuşoğlu, Yunanistan’ın deniz yetki alanları konusunda maksimalist iddiaları olduğunu vurgulayarak, “Ülkelerin deniz yetki alanlarıyla da kesinlikle bir anlaşma yapılması gerekmektedir. Yunan adalarına orta hattın yanlış tarafında kalan, bizim tarafımızda kalan adalara bu noktada ekonomik münhasır alan izni verilmemelidir. Bu noktada sınır tanımamak veya hak sahibi olmak birbirinden farklı kavramlardır. Yunanistan'ın bu noktada maksimalist iddiaları var. Yunanistan 10 kilometrekarelik bir adayı bile kullanıyor. Ki bu ada bizim kıyılarımızın 2 kilometre uzağında. Yunanistan'ın ana karasına 550-600 kilometre uzaklıkta” dedi.

“KOŞULSUZ DİYALOĞA HAZIRIZ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin iyi ilişkiler konusunda koşulsuz diyaloğa hazır olduğunu ifade ederek, “Bizim AB ile ilişkilerimiz inişli çıkışlı ama biz her zaman için diyaloğu devam ettirmek istiyoruz. Biz AB'nin aklıselim ve rasyonellik eksenine oturmasını istiyoruz. Bizim kendi egemenlik haklarımızın karşısında AB'nin caydırıcı adımlar atmasını istemiyoruz. Burada Sevilla haritasıyla ilgili de birçok şey söylendi. Yunanistan ve Kıbrıslı Rumların bu noktadaki amaçlarının sadece ve sadece dayanışma adına desteklendiğini görüyoruz. Biz Yunanistan ve AB ile daha iyi ilişkiler konusunda koşulsuz diyaloğa hazırız” diye konuştu.

 

1

NASA, 10 bin katrilyon dolar değerindeki asteroidin üzerinde çalışma yaptı

Erdoğan: Evleri yıkılan vatandaşlarımız için en kısa zamanda yenileri yapılacak
Sarıyer'de ailesiyle tartışıp denize atlayan genç boğuldu
Ataşehir'de çöp konteynerinde patlama
Erbek Apartmanı'nın enkazından 26 saat sonra yaralı olarak kurtarıldı
Depremin ateşi Bursa'nın Orhangazi ilçesine de düştü
Vatandaş enkaz altında çocuk gördüğünü söyledi, ekipler o noktada çalışma başlattı
Anne ve ikiz kızları sağ kurtarıldı, bir çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
Yılmaz Erbek Apartmanı'nın enkazından arama köpeğinin bulduğu kedi, kurtarıldı
İzmir'deki 6.6 büyüklüğündeki depremin ürkütücü sesi ortaya çıktı
Prof. Dr. Kutoğlu: Bunlar daha büyük depremlerin ayak sesleri
AFAD'dan önemli duyuru
Doç. Dr. Özmen: İzmir depremi beklenen bir depremdi
İzmir'de eğitime bir hafta ara verildi
Prof. Dr. Ercan'dan İzmir depremiyle ilgili iki kritik uyarı
Sığacık'ta tsunami ile sürüklenen balıklar kafe bahçelerine kadar girdi