Politika

Fuat Oktay:  Biz bu hedefi yakalamak zorundayız

Tansu Edip GÖKBUDAK/ Onur MERİÇ /İSTANBUL (DHA) 08.12.2018 15:19
Fuat Oktay:  Biz bu hedefi yakalamak zorundayız

İstanbul Üniversitesi'nin 2014 yılında restorasyonuna başlanan Siyasal Bilgiler Fakültesi törenle hizmete tekrar açıldı. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Üniversitesi'nin tarihsel anlamda ve günümüzde kilit bir rol üstlendiğini söyleyerek, "Şu anda 200'ü aşan üniversitemiz var ama gelecekle ilgili 5-10 yıllık sürede nitelikte de dünyanın en önde gelen üniversiteleri arasında olma hedefimiz var. Ne pahasına olursa olsun biz bu hedefi yakalamak zorundayız" dedi.

İstanbul Üniversitesi'nin 4 yıl önce restorasyonuna başlanan Siyasal Bilgiler Fakültesi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve fakültenin eski mezunu olan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati ile çok sayıda davetlinin katılımıyla açıldı. Yüz yılı aşkın süredir ayakta duran fakülte binası aslına uygun olarak restore edildi. Özgün yapının bozulmamasına özen gösterildi.

YENİLİKÇİLİK VE İLERLEMENİN MERKEZİ VURGUSU

Türkiye'nin 2053 ve 2071 vizyonu doğrultusunda üniversitelerin yenilikçilik ve ilerlemenin merkezi haline gelmesinin önemli olduğunu kaydeden Oktay, "Bir millet sürekli biçimde yükselmek istiyorsa bunun yolu kadim birikimleri ve dinamizmini gençliğine aktarmasıdır. İstanbul Üniversitesi'nin, tarihi ve üniversitenin bir kurum olarak zaman içinde nasıl köklü bir yapıya dönüştüğünü gösteren bir örnek. Burası bilginin hem içeri hem dışarı doğru aktığı yerdir. Üniversite gençlerin tarihi kendilerinin şekillendirmesinin gerektiği yeri öğrendiği yerdir. Bunun da en kuvvetli hissedildiği yer İstanbul Üniversitesi'dir" diye konuştu. 

NEBATİ: OKULUN ADI SİYASAL BİLİMLER FAKÜLTESİ OLSUN

Okulun mezunlarından Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati ise okulun adının İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi değil İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi olması gerektiğini söyledi. ebati, "Bu okulun adı İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi. Dekanımız bu konuda heyecanla bekliyor. Bu okul ismine uygun tek müstesna   özel okul. Bu okul örnek bir okul olma vasfını daha da artırıyor" diye konuştu.

"SİYASİ TARİHİMİZDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR"

Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin Türkiye'nin ve Osmanlı'nın geçmişinde önemli bir yer edindiğini söyleyen Prof. Dr. Yekta Saraç da, "Her bir fakültesi darülfünundan bu yana yetiştirdikleri eserler ürettikleri eserler geçmişimizin görkemli bir resminin parçasıdır. Bu noktada bugün Siyasal Bilgiler Fakültesi kimliğiyle özdeşleşmiş olan bu binanın tahsis edildiği fakülteye uygun olarak siyasi tarihimizde önemli bir rol oynadığı hatırlamak gerekir" diye konuştu.

ÖĞRENCİLERLER SOHBET ETTİ

Açılışın ardından dışarı çıktığında sigara içen öğrencileri gören Fuat Oktay, öğrencilerle kısa bir süre sohbet etti. Oktay, öğrencilere sigaranın zararlı olduğunu söyledi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Günlük cirolarının 400 bin lira olduğu ortaya çıktı

Türkiye'yi dehşeti düşüren Palu ailesi: Öldürmeden önce kredi çektirdi

Mersin'de feci kaza: Çok sayıda ölü ve yaralı

Adım adım takip: Kozmik Yasemin yakalandı

'Gerçek bir ajan olmak sizin elinizde' sloganıyla satıyorlardı... İstanbul'da ele geçirildi

Düğünde gelini tahttan düşürdüler

EN YENİLER

CHP Ödemiş İlçe Başkanı'ndan liste istifası
Akhisarspor'a Vural geliyor
Dicle Elektrik yöneticileri Sur ilçesindeki muhtarları dinledi
Malatyaspor'da Ertaç ve Ömer, Rizespor'a karşı galibiyet bekliyor
Burhanettin Kocamaz'ın adaylığı için ikinci formül gündemde
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nda görev değişiklikleri
Kan donduran detaylar ortaya çıktı!
Samet Aybaba: Medipol Başakşehir bulunduğu yeri hak ediyor
Uluslararası Avrasya Kitap Festivali başlıyor
1

Günlük cirolarının 400 bin lira olduğu ortaya çıktı

2

Türkiye'yi dehşeti düşüren Palu ailesi: Öldürmeden önce kredi çektirdi

3

Mersin'de feci kaza: Çok sayıda ölü ve yaralı

4

Adım adım takip: Kozmik Yasemin yakalandı

5

'Gerçek bir ajan olmak sizin elinizde' sloganıyla satıyorlardı... İstanbul'da ele geçirildi

6

Düğünde gelini tahttan düşürdüler

7

Müzik sesinden rahatsız oldu, oğlunu pompalı tüfekle öldürdü 

8

Okulda ortalığı karıştıran şaka