EN ÇOK OKUNANLAR

Yolcu otobüsüyle çarpışan motosikletli öldü 

Davul yerine vosvoslarla sahura kaldırdılar

Zeytinburnu'nda ayaklarına misina dolanan martıyı kurtardılar

Koronavirüse 'kırmızı soğan' etkisi: Virüsün akciğer tutulumunu engelliyor

Deniz Çakır'ın elektrikli bisikletini çalan erkek hemşirenin 10 yıla kadar hapsi istendi

‘Bu kadar duygu yalan olabilir mi'

Politika

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu TBMM’de kabul edildi

Besti KARALAR/ANKARA, (DHA) 07.04.2021 23:21
Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu TBMM’de kabul edildi

Kamuya ilk kez alınacaklara yönelik 'Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi', TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Arşiv araştırması, statüsü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın ilk kez veya yeniden memuriyete ya da kamu görevine atanacaklar hakkında yapılacak. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı (MİT), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve mahalli mülki idare amirliklerince yapılacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi'nin görüşmeleri tamamlanarak kabul edildi. AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile kabul edilen kanunla; kamuya ilk kez alınacaklara ilişkin güvenlik soruşturması kriterleri belirleniyor. Buna göre; güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılmasına ve elde edilecek verilerin kullanılmasına ilişkin temel ilkelerin, kimler hakkında yapılacağı, araştırma konusu edilecek bilgi ve belgelerin neler olduğu, bu bilgilerin ne şekilde kullanılacağı, hangi mercilerin soruşturma ve araştırma yapacağı, veri güvenliği ile verilerin saklanma ve silinme süreleri yeniden düzenleniyor.

GÜVENLİK VE ARŞİV SORUŞTURMASI BİRLİKTE YAPILACAKLAR

Teklifte, 'güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar' da şöyle sıralandı:

"Kurum ve kuruluşlarda, yetkili olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları halinde devlet güvenliğinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün, iç ve dış menfaatlerin zarar görebileceği veya tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu gizlilik dereceli birimler, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak kamu personeli, ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak personel, üst kademe kamu yöneticileri, özel kanunları uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulan kişiler, milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birim, proje, tesis, hizmetlerde statüsü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın istihdam edilenler."

ÖĞRETMENLER DE DAHİL OLACAK

Düzenleme ile güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar kapsamına, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak öğretmenler de dahil edildi.

Teklifle, arşiv araştırmasının kapsamı ile güvenlik soruşturması kapsamında bakılacak konular da yeniden düzenleniyor. Arşiv araştırması; kişinin adli sicil kaydının, kişinin kolluk kuvvetlerince halen aranıp aranmadığının, kişi hakkında herhangi bir tahdit bulunup bulunmadığının, kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararları ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ilgili hükümleri kapsamında alınan kararlar ile kişi hakkında devam eden veya sonuçlanmış olan soruşturma ya da kovuşturmalar kapsamındaki olguların, hakkında kamu görevinden çıkarılma ya da kesinleşmiş memurluktan çıkarma cezası olup olmadığının mevcut kayıtlardan tespit edilmesini kapsayacak.

Güvenlik soruşturması ise arşiv araştırmasındaki konulara ilave olarak kişinin; görevin gerektirdiği niteliklerle ilgili kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerindeki olgusal verilerinin, yabancı devlet kurumları ve yabancılarla ilişiğinin, terör örgütleri veya suç işlemek amacıyla kurulan örgütlerle eylem birliği, irtibat ve iltisak içinde olup olmadığının, mevcut kayıtlardan ve kişinin görevine yansıyacak hususların denetime elverişli olacak yöntemlerle yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesini içerecek.

SORUŞTURMAYI MİT VE KOLLUK KUVVETLERİ YAPACAK

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması MİT, EGM ve mahalli mülki idare amirliklerince yapılacak. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevli birimler, kendilerine iletilen taleple sınırlı olarak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kapsamında bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları arşivlerinden, elektronik bilgi işlem merkezlerinden gerekli bilgi ve belgeleri, kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararlarını, Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında alınan kararlar ile kişi hakkında devam eden veya sonuçlanmış soruşturma ya da kovuşturmalar kapsamındaki olguları almaya yetkili olacak.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevli birimlerde yetkilendirilmiş personel, hukuka aykırı olarak elektronik ortamda veya bilgisayar loglarında kişisel verilerle ilgili sorgulama yapamayacak, log kayıtlarını değiştiremeyecek veya silemeyecek. Bu şekilde elde edilen bilgileri paylaşamayacak veya yayın yoluyla duyuramayacak. Görevi gereği öğrendiği veya edindiği kişisel bilgi veya belgeleri yetkisiz kişilerle paylaşamayacak ya da basın ve yayın kuruluşlarına veya diğer iletişim kanallarına veremeyecek. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevli birimler tarafından bu konulara ilişkin gerekli tedbirler alınacak.

1

Yolcu otobüsüyle çarpışan motosikletli öldü 

2

Davul yerine vosvoslarla sahura kaldırdılar

3

Zeytinburnu'nda ayaklarına misina dolanan martıyı kurtardılar

4

Koronavirüse 'kırmızı soğan' etkisi: Virüsün akciğer tutulumunu engelliyor

5

Deniz Çakır'ın elektrikli bisikletini çalan erkek hemşirenin 10 yıla kadar hapsi istendi

6

‘Bu kadar duygu yalan olabilir mi'

7

Esenyurt'ta taciz iddiasına mahalleliden dayak 

8

Rus savaş gemileri peş peşe Boğaz'dan geçti

3 yaşındaki Ata Kemal, Dünya Ses Günü'nde sesine kavuştu
Yoğun bakımdan çıktı, ilk sözü 'Aşı yaptırın' oldu
Bakan Soylu: Buna müsaade etmeyeceğiz
21 haftalık hamile İBB çalışanı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
Adana'daki tren kazasının güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Özal'ın 28. vefat yıldönümü nedeniyle mesaj
DSÖ açıklamıştı...Diyabetliler ve obez hastalar koronavirüsü daha ağır geçiriyor
Belgrad Ormanı'nda define avı... Devasa çukur şaşkına çevirdi
‘Bu kadar duygu yalan olabilir mi'
Sağlıkçıların toplam vaka sayısı içindeki oranı, aşıdan sonra 4 kat azaldı
İETT otobüsü sürücülerinin pandemi ve yolcu ile mücadelesi
Koronavirüse 'kırmızı soğan' etkisi: Virüsün akciğer tutulumunu engelliyor
Esenyurt'ta taciz iddiasına mahalleliden dayak 
Zeytinburnu'nda ayaklarına misina dolanan martıyı kurtardılar
81 ilde 'kumar, tombala ve oyun makineleri' uygulaması