EN ÇOK OKUNANLAR

Çocuğunu işkence ederek öldürdüğü iddia edilen anne tutuklandı 

İlk iş gününde asansör boşluğuna düşerek can verdi

Avukat Alkurt: Duygu Delen'in balkondan atıldığı netlik kazandı

Kazada ikiye ayrılan yüzü, 10 saatlik ameliyatla birleştirildi

Yıkamaya verilen halıların içinden altın da çıkıyor silah da

Üsküdar'da otomobilini doludan korumak isterken böyle düştü

Sağlık-Yaşam

Psikiyatristten gençlere ‘rol model’ uyarısı

İSTANBUL, (DHA)- 16.09.2020 15:08
 Psikiyatristten gençlere ‘rol model’ uyarısı

Gençlere rol model uyarısında bulunan Psikiyatrist Dr. Onur Okan Demirci, “Rol model olarak alınan kişi, onu rol model olarak alan kişi tarafından yaşam şeklinden tutun, yeme düzenine kadar taklit edilmektedir” dedi.

Özellikle Güney Kore kökenli "K-Pop" olarak adlandırılan müzik gruplarının imaj ve yaşam tarzlarının oluşturduğu akımın fenomenlerinin genç nüfus tarafından idol olarak kabul edildiğini ve sembolleştirildiğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Psikiyatrist Dr. Onur Okan Demirci, “Farklı müzik kültürleri ile karşılaşıyor olmak elbette yaşamlarımızı renklendiriyor olmakla birlikte bu kültürlerin alt yapısında yer alan dünyalar da bizleri, özellikle genç nüfusu etkileyebiliyor. Günümüz dünyasında davranışlar, konuşma biçimleri, saç modelleri, kıyafet tasarımları, ilişkiler ve iletişim şekilleri, popüler hale gelen bu kültürlere göre şekilleniyor” dedi. 

“YEME DÜZENİNE KADAR TAKLİT EDİLEBİLİR” 

 

Bu kültüre ait modellerin yaşam şekillerinin, beden imajlarının da taklit edilmeye çalışıldığını ifade eden Demirci, “Psikoloji de rol model olarak isimlendirdiğimiz durumun dinamikleri taklit edilme yolu ile gerçekleşmektedir. Rol model olarak alınan kişi, onu rol model olarak alan kişi tarafından yaşam şeklinden tutun, yeme düzenine kadar taklit edilmektedir. Örneğin, bugün yaptığı sağlıksız diyeti paylaşan bir fenomen rol model ertesi gün bu diyeti dünya geneline yayabilme gücüne sahip olabiliyor” şeklinde konuştu. 

 

“UÇ SEVİYELERDE TATMİN DURUMLARI ARAYACAKLAR” 


Fenomen modellerin sahne egosu olarak adlandırabilen bir durumu yaşadığını ifade eden Psikiyatrist Dr. Onur Okan Demirci, “Tüm insanlığın tanıdığı, peşinden koşulmasına neden olan, milyonlarca takipçi ve alkış ile beslenen ego ruhu kişideki tatmin düzeylerini en üst seviyeye çekecektir. Böylece bu kişiler sıradan yaşamın zevklerinden tatmin olamayarak kendilerine uç seviyelerde tatmin durumları arayacaklardır. Tüm bu öykülere şahit olan toplum ise rol model olarak aldıkları bu kişilerin yaşamlarına özenebilir ve aslında kendilerine ait olmayan, aidiyet hissedemedikleri bir yaşamı yaşama arzusu içinde yok olabilir” diye konuştu. 

 

“YAŞAMIN TÜM KEYFİNİ KAÇIRABİLİR” 

 

Kişinin kendi zorlukları ile mücadele ederken başkasının zorluklarına özenmeye başlamasının taşıyamayacağı ağır yükler almasına sebep olacağını belirten Demirci şunları söyledi: “Bu yüklerin üstesinden gelemediğimizde ise yaşamın tüm keyfini kaçırabilir, yaşamımızı sonlandırmaya kadar varabilen davranışlara doğru itilebiliriz. Farklı kültürleri tanıyabilmek, kolaylıkla onlara ulaşabilmek harika bir duygu fakat ipin ucu kaçtığında kendimizi ait hissedemediğimiz bir dünyada bulabiliriz”  

1

Çocuğunu işkence ederek öldürdüğü iddia edilen anne tutuklandı 

2

İlk iş gününde asansör boşluğuna düşerek can verdi

3

Avukat Alkurt: Duygu Delen'in balkondan atıldığı netlik kazandı

4

Kazada ikiye ayrılan yüzü, 10 saatlik ameliyatla birleştirildi

5

Yıkamaya verilen halıların içinden altın da çıkıyor silah da

6

Üsküdar'da otomobilini doludan korumak isterken böyle düştü

7

Çocuğu doğduğu gün kazada hayatını kaybetti

8

TIR'ın çarptığı otomobil demir yığınına döndü: 2 ölü

EN YENİLER

Azeri ordusu Ermeni mevzilerine bomba yağdırıyor
Bakan Karaismailoğlu: Dış hat uçuşlarımızı 127 ülkede 329 noktaya ulaştırdık
Koronavirüs riskini azaltan D vitamininin fazlası, kireçlenme nedeni
İstanbul'da 2 suç örgütüne operasyon: 31 gözaltı
Galatasaray, Rangers maçı için Glasgow'a gitti
Covid-19 geçiren erkeklerde kısırlık riski
Balıkçı teknesi alabora oldu: Baba öldü, oğlu kurtarıldı
MSB: 2 terörist etkisiz hale getirildi
Türk şirket dijital dönüşümde 'model şirket' oldu