EN ÇOK OKUNANLAR

2 kardeş karnelerini aldıktan sonra kayboldu... Kamera görüntüleri ortaya çıktı

Palayla dükkan bastı, ortalık karıştı..Saldırgan hakkında çok ilginç detaylar

Tokat'ta kahreden olay... Anaokulu öğretmeni önce oğlunu öldürdü

Aç kalan kurtlar parçalayarak öldürdü

Gülistan olduğu kesinleşti

Kaybolan kardeşler bulundu

Sağlık-Yaşam

Cerrahın kuklalı organ nakli filmi

İlknur SARGUT- Özgür KUMANOVALI/İSTANBUL, (DHA)- 09.11.2018 11:23

Organ nakli konusunda farkındalığı artırmayı amaçlayan Doç. Dr. V. Melih Kara, yaptığı kuklalarla bir film çekti. Cesur ve Güzel'in aşk hikayesi üzerinden böbrek naklinin anlatıldığı 7 dakikalık film, izleyenleri hem duygulandırdı hem de düşündürdü.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Böbrek Nakli Sorumlu Hekimi Doç. Dr. V. Melih Kara, organ nakli konusunda alışılmışın dışında bir girişimde bulundu. Çocukluğundan bu yana görsel sanatlara ilgisi olduğunu anlatan Doç. Dr. V. Melih Kara, çocuk hastalar için kuklalar hazırlamaya başladı. Pazardan aldığı kumaşları hastanedeki görevinden vakit buldukça tasarlayan Doç. Dr. V. Melih Kara, son olarak oluşturduğu karakterlerle ilgili bir film yazdı. "Cesur ve Güzel" adını verdiği kuklaların aşk hikayesi üzerinden böbrek naklini anlatan Doç. Dr. Kara'ya çekimlerde organ nakli merkezinde görevli 20 personel destek oldu.

ÇOCUKLARIN İLGİSİ ARTINCA ORTAYA FİLM ÇIKTI

İlk zamanlarda çocukların ilgisini çekmeyi amaçladığını belirten Doç. Dr. V. Melih Kara, "Pazardan aldığım kumaşları kendim dikip ortaya çıkardığım kuklalarla sabahları vizit yaptım. Çocuklara bu kuklalara ilgi duymaya başladı. Beyaz önlüklü bir doktoru görünce haliyle korkuyorlardı. Kuklayla gidince onlar için de bir bağ oluştu. Zamanla kukla sayımız artmaya başladı, keyifler arttı. Ardından bunun animasyon haline gelmesine karar verdik. Bir aşk hikayesi videosu çektim. İlk başta kişisel Facebook sayfamda paylaştım. İlgi artınca 'organ bağışını kuklalarla canlandıralım' diye düşündük" dedi.

VİDEOYU OKULLARDA KULLANMAK İSTİYORLAR

Organ bağışıyla ilgili çok sayıda video ve filmin olduğunu ifade eden Doç. Dr. Kara, bu filmle organ bağışı bilincini çocuk yaşlarda kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. Doç. Dr. Kara, "Benim esas kaynağım evdeki iki çocuğum. Beraber bir şeyleri paylaştıkça kızımın eğitiminin, bilgisi ve farkındalığının arttığını gördüm. 3 dakikalık bir paylaşım bile etkili oldu. Bunun 3 yaşındaki çocuktan 80 yaşındaki kişiye kadar herkesin dikkatini çekeceğini düşündüm. Bir yandan gülümseyecek diğer yandan hüzünlenecekler bir yandan da dikkatlerini çekecek. İnsan dikkati de 7 dakikayı fazla geçmez. O nedenle bunu 7 dakikaya sığdırdık. Yayınlandığından bu yana da ciddi olumlu sonuçlar geliyor. Okullardan da bu videoyu kullanmak için teklifler geliyor. Esas kitleye ulaştığımızı düşünüyorum" diye düşündü.

CESUR VE GÜZEL'İN DUYGULANDIRAN AŞKI

Filmin aşk hikayesiyle başladığını söyleyen Doç. Dr. Kara, organ bağışıyla ilgili farkındalığı artırmak adına yaptıkları bu filmi şu sözlerle anlattı:

"Cesur, bizim organ nakli bölümünde cerrahi asistan olarak çalışıyor. Bir kafede gördüğü Güzel'e aşık oluyor ve bir evlilik kararı veriyorlar. Evlendikten sonra ilk tanıştıkları yere gittiklerinde Güzel rahatsızlanıyor ve yapılan tetkiklerde 'böbrek yetmezliği' teşhisi konuyor. Sahneye ben çıkıp organ nakli kararı veriyorum. Cesur eşi Güzel'e böbreğini bağışlıyor. Ameliyathane sahnemiz de var. Cesur'dan aldığımız böbreği naklediyoruz ve çift iyileşiyor. Mutlu son diye bitiriyoruz. Film, hastanemiz çalışanlarıyla birlikte çok güzel kurgulandı. Biz çekimde çok keyif aldık eminim seyredenler de çok keyif almıştır. Organ bağışı farkındalığını ciddi derecede artırdığımızı düşünüyorum."

"KADAVRADAN NAKİLLER HER GEÇEN GÜN DÜŞÜYOR"

Kadavradan bağışların ciddi oranlarda azaldığını hatırlatan Kara, "Eskiden bu oran yüzde 20'lerdeydi şimdilerde yüzde 10'lara düştü, gittikçe kötüye gidiyor. Gençleri, çocukları yeniden yetiştirme anlamında dikkatlerini çekmeliyiz. Biz küçüklerden başladık. Bu bilinç küçük yaşlarda oturuyor. Doğru bilgilerle sevgiyi ve paylaşmayı artırmamız lazım. Toplum olarak kaybımız burada. Bağıştan ziyade birbirimizin üzüntüsünü paylaşmamız lazım" dedi.

1

2 kardeş karnelerini aldıktan sonra kayboldu... Kamera görüntüleri ortaya çıktı

2

Palayla dükkan bastı, ortalık karıştı..Saldırgan hakkında çok ilginç detaylar

3

Tokat'ta kahreden olay... Anaokulu öğretmeni önce oğlunu öldürdü

4

Aç kalan kurtlar parçalayarak öldürdü

5

Gülistan olduğu kesinleşti

6

Kaybolan kardeşler bulundu

7

Görenler hayrete düştü!

8

Kadıköy'de dehşet!

EN YENİLER

Nepal'deki çocuklar için yola çıkan gezgin Sakarya'ya ulaştı
Gaziantep FK - Fenerbahçe maçının ardından
Yüksekova'da hasta kurtarma operasyonu
Burdur'da otomobille cip çarpıştı: 5 yaralı
Denizli'de fuhuş çetesine yönelik operasyon: 71 gözaltı
Görenler hayrete düştü!
Antalyaspor'un prensipte anlaştığı Podolski, şehre geliyor
İkna edilen 5 terörist teslim oldu
Gaziantep FK - Fenerbahçe: 0-2