• BIST 91738
  • DOLAR 5.3876
  • EURO 6.1348
  • ALTIN 216.10
  • İstanbul

CANLI YAYIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan Konuşuyor

Sağlık-Yaşam

KKTC’de HIV salgını bulunmuyor

LEFKOŞA, (DHA) 01.12.2018 09:29
KKTC’de HIV salgını bulunmuyor

1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle Yakın Doğu Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) şu anda HIV salgını bulunmadığı bildirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (DESAM) tarafından, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle yapılan açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde HIV/AIDS'in durumunu ve konumunu belirlemek, olası salgının tehdit büyüklüğünü ortaya çıkarmak amacıyla yapılan matematik modelleme çalışmaları sonucunda KKTC’de şu anda HIV salgını bulunmadığı bildirildi.

KKTC’de HIV/AIDS’in yıllar içindeki dinamiğini ortaya çıkarmak amacıyla, DESAM’a bağlı mikrobiyoloji uzmanları Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Prof. Dr. Murat Sayan, Arş. Gör. Nazife Sultanoğlu, enfeksiyon hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Kaya Süer ve matematikçiler Prof. Dr. Evren Hıncal, Dr. Faruk Sa’ad, Dr. Bilgen Kaymakamzade, Dr. İsa Baba tarafından, işlevsel bir matematik modelleme ortaya konulduğu belirtildi. Buna göre, ülkede şu anda HIV salgınının görülmediği ancak 2031 ve 2055 yılları arasında önlem alınmadığı takdirde HIV ile enfekte bireylerde dramatik bir artış olabileceği tanımlandı.

Bu durumda, ilgili makamların önümüzdeki yıllarda bu artışı önlemek için gerekli önlemleri alması ve ilgili politikaları uygulaması gerektiğinin önemine dikkat çekildi.

BUGÜNE KADAR 129 HIV POZİTİF KİŞİ SAPTANDI

Yürütülen çalışmalar kapsamında KKTC Sağlık Bakanlığı’ndan alınan HIV istatistiklerine göre, 1997’den - Mayıs 2018’e kadar saptanmış tüm HIV pozitif olgu sayısının 129 olduğu açıklandı. Bunların 63’ünün KKTC vatandaşı, 20’sinin gazinolarda çalışan kadın, 13’ünün Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşı ve 33’ünün diğer ülke vatandaşı olduğu kaydedildi.

DÜNYADA 37 MİLYON KİŞİ HIV İLE YAŞIYOR

DESAM tarafından verilen bilgide, kronik HIV enfeksiyonu ve AIDS’in küresel bir sağlık problemi olarak ciddiyetini koruduğu belirtildi. Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Programı (UNAIDS) 2017 yılı küresel veri raporuna göre günümüzde toplam 36,9 milyon HIV’le yaşayan insan bulunduğu, bu rakamın 1,8 milyonunu 15 yaşından küçük çocukların oluşturduğu kaydedildi. Dünyada her gün 1,8 milyon yeni olgu saptandığı ve 940 bin AIDS ile ilişkili hastalıklardan ölüm gerçekleştiği ifade edildi.

TEDAVİDE KULLANILAN İLAÇLAR YÜKSEK BAŞARI GÖSTERİYOR

Diğer yandan dünyada HIV’le yaşayan toplam insan sayısının sadece yüzde 75’i statüsünü bildiği ve test edilmesi gereken 9 milyonun üzerinde kişinin olduğu tahmin ediliyor. Halk sağlığının önemli bir göstergesi olan anitretroviral ilaçlara erişim, UNAIDS’in 2017 yılı sonu verilerine göre 21,7 milyon kişi için gerçekleştirildi. Bu veriler HIV’in küresel olarak durumunu yansıtırken aynı zamanda dinamiğinin sürekli izlendiğini gösteriyor. Ayrıca HIV/AIDS, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2016 yılında ölümcül hastalıklar listesinden çıkartılıp kronik hastalıklar listesine alındı. Bu değişimin en önemli nedeninin ise HIV/AIDS tedavisinde kullanılan antiretroviral ilaçlara erişimin ve yüksek tedavi başarısı olduğu belirtildi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Ankara'da Yüksek Hızlı Tren kazası

Baraj kapağı koptu! Valilikten çok önemli uyarı

Tarlasını süren çiftçi buldu! İnanamadılar

29 ilde büyük operasyon! Youtuber kardeşler gözaltında

Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı, otomobilinde ölü bulundu

Et restoranında müşteriye meze şoku

EN YENİLER

Trabzonspor, Beşiktaş maçı hazırlıklarını sürdürdü
THY, dünyaca ünlü kulüple sponsorluk anlaşması yapacak
Geleceğin gazetecileri yetişiyor
Edebiyatın kalbi Kadıköy'de atıyor
Günlerdir aranıyordu... Haber geldi
AB'den Brexit süreci boyunca “her düzeyde hazır ol" çağrısı
BB. Erzurumspor, kar altında çalıştı
Asus'tan oyun tutkunlarına yeni yıl kampanyası         
Yağmur Aşık: Evliliğimiz eşimin ailesi ve 3'üncü kişi yıktı
1

Ankara'da Yüksek Hızlı Tren kazası

2

Baraj kapağı koptu! Valilikten çok önemli uyarı

3

Tarlasını süren çiftçi buldu! İnanamadılar

4

29 ilde büyük operasyon! Youtuber kardeşler gözaltında

5

Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı, otomobilinde ölü bulundu

6

Et restoranında müşteriye meze şoku

7

Ankara'da okullar tatil edildi

8

Kimya mühendisi eski müsteşardan yağ uyarısı: Bu bir cinayettir