EN ÇOK OKUNANLAR

İçki içtikleri kadınları darp ettiler 

Sağlık-Yaşam

"Meme kanserinin görülme sıklığı son 20 yılda 2 kat arttı"

İSTANBUL, (DHA) 23.02.2021 16:37

Kadınlar arasında en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Ara, "Dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon yeni kanser olgusu ortaya çıkıyor. Kanser ölümlerin yaklaşık yüzde 12’si meme kanseri. Son 20 yılda meme kanseri sıklığı 2 kat arttı" dedi.

Her 8-9 kadından birinde meme kanserinin görüldüğünü anlatan Medicana International İstanbul Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Ara, "Kadınlarda ölüme neden olan kanserler arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkta meme kanseri gelir. 40 yaşından sonra sıklığı giderek artar. Aile öyküsü BRCA-1 ve BRCA-2 ve P53 geninde mutasyon riski artırır. Anne ve kardeşte meme kanseri varsa yüzde 2 ila 5 ikisinde de varsa yüzde 8 risk artar” diye konuştu.

Beyaz ırkta meme kanseri riskinin yüksek olduğunu anlatan Prof. Dr. Cengiz Ara, “Erken adet görmek ve geç menopoza girmek riski artırır. Doğum yapmamak veya geç doğum yapmak riski artırır. Alkol ve sigara alanlarda risk yüzde 41 artar. Yağlı diyet ve obezite riski artırır. Çocukluk döneminde ve 30 yaş altında radyasyona maruz kalanlarda daha sık görülür" değerlendirmesinde bulundu.

"EGZERSİZ RİSKİ YÜZDE 35-40 AZALTIR"

Meme kanseri belirtilerine dikkat çeken Prof. Dr. Ara, “Kitle, ağrı, meme başında akıntı, memenin dik ve yukarıda görünmesi (forgue belirtisi), meme üzerindeki deride ödem, portakal kabuğu görünümü, deride ülserasyon ve ödem, meme başında retraksiyon (geri çekilme), meme kanserinde ölüm oranını düşürmek ve kaliteli yaşam elde etmenin en iyi yolu erken tanı ve tedavi” diye konuştu.

Ara, emzirme, ilk çocuğun 30 yaş öncesinde doğması, haftada 3 kez egzersiz yapmanın riski yüzde 35-40 azaltacağını anlattı.

"CERRAHİ OPERASYON TEDAVİSİ SONRASI YAPILMALI"

Tümörün büyüklüğüne göre tedaviye karar verildiğini anlatan Prof. Dr. Cengiz Ara, “Modifiye Radikal Mastektomi, Meme Koruyucu Cerrahi, Sentinel Lenf Nodunun sonucuna göre eğer sonuç pozitif ise Axiller disseksiyon yapılmaktadır. Kemoterapi, radyoterapi ve hormon tedavisi yapılmaktadır. Gecikmiş vakalarda ise neoadjuvant kemoterapi (tümörün çapını küçültmek için) ve radyoterapi (ışın tedavisi) tedavisi sonrası cerrahi operasyon yapılmaktadır” dedi.

1

İçki içtikleri kadınları darp ettiler 

Bakan Koca: Risk haritası 15 günde bir yayınlanacak
Takla atan otomobildeki karı- kocayı ölüm ayırdı
Bakan Koca: Sinovac aşısının genel etkinliği yüzde 83,5, hastaneye yatışları yüzde 100 engelliyor
Suriyeli kadınlara kürtaj yapan sahte doktor gözaltına alındı
Sevgilisinin oğlunu döverek öldüren Harun Sezer'e, kızını istismardan 15 yıl hapis
Çeşme'de deniz çekildi, tekneler karaya oturdu
İçişleri'nden 'Dinamik Denetim Süreci' genelgesi
Manavgat'ta silahlı kavga kamerada
Magandalar, köy tabelasını hedef tahtası haline getirmiş
Prof. Dr. Hasan Sözbilir: Yunanistan depremi İzmir faylarını tetikleyebilir
İngiltere'de kadının aldığı imitasyon saat "altın" çıktı
Van'da 1 kişinin öldüğü kaza sonrası TIR'dan balık istifi 114 kaçak göçmen çıktı
Sinop'ta yaşlı kadın, 200 kişiye virüs bulaştırmış
Evlilik vaadiyle kandırılıp fuhşa zorlanan Seda'nın ölüm tehdidi aldığı iddiası
Tarihi İskender kebabı, 7 milyon lira dolandıran 12 çalışanın yargılanmasına başlandı