EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya'da korkunç olay! Canlı yayında hamile kız arkadaşını öldürdü

Gaz şikayetiyle gittiği hastanede karnından 9 kilo tümör çıkarıldı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını yaptı

Çalışmalarda sona gelindi! Yeni yılda 81 ilde uygulanacak

İzmir ve çevresinde hissedilen deprem

Piyasa değeri 7 milyon 900 bin lira... Türkiye'ye içki şişelerinin içinde sokmaya çalıştılar

Sağlık-Yaşam

'Öğretmenlerin sık sık teste tabi tutulması gerekiyor'

Gizem KARADAĞ- Fatih ERDOĞAN/ANKARA, (DHA) 07.08.2020 09:27
'Öğretmenlerin sık sık teste tabi tutulması gerekiyor'

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, 31 Ağustos'ta açılması planlanan okullara ilişkin, "Az sayıda öğrencinin yer alacağı sınıf ortamlarının oluşturulması, sıkça el hijyenin öğrencilere hatırlatılması ve öğretmenlerin de mümkün olduğunca sık sık teste tabi tutulması gerekmektedir" dedi.

Mikrobiyoloji Uzmanı Taşkınoğlu, DHA'ya yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının başladığı andan itibaren çocukların hastalığı geçirmediklerinin düşünüldüğünü söyledi. Taşkınoğlu, özellikle İtalya'da salgın başladığı zaman çocukların hastalığı ciddi geçirdiğini belirterek, "Çocuklar Covid-19 hastalığını geçiriyor fakat hastalığı taşıyorlar mı, ondan emin değiliz. Yapılan bir araştırmada, çocuğun indeks vaka olmadığını, hastalığın çocuğa bir yetişkinden geçtiği söyleniyor. Ayrıca araştırmada, çocuktan çocuğa bulaş ya da çocuktan yetişkine bulaşın nadir gözüktüğü ifade edilmiş" dedi.

'AZ SAYIDA ÇOCUKLA EĞİTİME DEVAM EDİLSİN'

Taşkınoğlu, Covid-19 ile ilgili yapılan araştırmada yer alan konu başlıklarına da değinerek, "Okulda bir araya gelen çocuk sayısını kısıtlı tutun, aynı saatlerde teneffüse çıkmamalarını sağlayın. Aynı tip ve aynı özellikte çocukların bir arada olmasını ve az sayıda olmasını sağlayın. Teneffüse çıktıklarında da aynı grup bir araya gelsin ve hiçbir grup birbirleri ile karışmasın. Mümkün olduğunca havalandırabilir sınıflarda ve az sayıda çocukla eğitim yapmaya devam edilsin. Öğretmenlere mümkün olduğunca sık test yapılsın ve taşıyıcı olup olmadıklarından emin olun. Öğrencilerle birlikte aktivite yapılmasın. Örneğin; şarkı söylemek, spor faaliyetinde bulunmak gibi etkinlikler yapılmamalı. Özellikle şu ifadelere yer veriliyor; 10 yaş altı grubun indeks vaka olmadığını dile getiriyorlar. O yüzden 10 yaş altındaki çocukları söylenen şartlar kapsamında bir araya getirilebileceği yer alıyor. Fakat 10 yaş üstündeki çocukların yetişkin olarak kabul edilmesi ve onlara yetişkin gibi davranılması gerektiği söyleniyor" diye konuştu. 

ÖĞRETMENLERE SIK SIK TEST ÖNERİSİ

Covid-19 ile ilgili yapılan başka araştırmada ise enfeksiyonu geçiren çocuklardan, ergenlerden ve erişkinlerden numune alındığını belirten Taşkınoğlu, şöyle konuştu:

"Hangi yaş grubunda daha fazla virüs olduğuna bakılmış ve çocukların PCR testinde daha yüksek viral yüke sahip olduğu görülmüş. Çocuklarda pozitif sonuçların daha fazla olduğu görülmüş. Test sonuçlarının pozitif olması hastalığı taşıdıkları anlamında gelmiyor. PCR testinde tespit edilen virüsün RNA'sının varlığıdır. 'O RNA taşıyıcı mıdır, virüsün bulaştırıcılığı devam ediyor mu, virüs canlı mı' bunlara karar verilmesini sağlamıyor. Bu araştırma çalışmasının soru işareti de budur. Dünyada hala virüs ile ilgili yapılan araştırmalarda çocuklar konusunda eksiklikler devam ediyor."

Taşkınoğlu, 31 Ağustos'ta açılması planlanan okullara ilişkin ise "Az sayıda öğrencinin yer alacağı sınıf ortamlarının oluşturulması, mümkün olduğunca sınıf ortamının havalandırılması, aktivitelerin mümkün olduğunca kısıtlanması, bir araya geldiklerinde de birbirlerine yaklaşmalarının önlenmesi ve mutlaka maskenin takılması gerekmektedir. Sıkça el hijyenin öğrencilere hatırlatılması ve öğretmenlerinde mümkün olduğunca sık sık teste tabi tutulması gerekmektedir" diye konuştu.

'ÇOCUKLARDA OBEZİTE ARTTI'

Koronavirüs salgını ortaya çıktığı andan itibaren ilk korumaya alınan bireylerin çocuklar olduğunu hatırlatan Taşkınoğlu, "Bu yüzden çocuklarla ilgili önümüzde bir bilinmez var. Çocuklar bir araya getirilmediği için ne yaşayacaklarından çok da emin olamıyoruz. Bu süreçte çocukların evde kalması aktivitelerinin azalmasıyla spor yapmamaları ve hareketsiz kalmalarından dolayı obeziteleri arttı. Obezitenin zaten koronavirüs için risk faktörü olarak kabul edildiğini biliyoruz. Çocuklar obez ise bu süreçte çok da korunamayabilirler. Biz okulların açılmasını istiyoruz, çocuğun yüz yüze eğitimi çok önemli. Anne ve babalar olarak okullar açılırsa eğer çocukların daha iyi eğitileceğinden eminiz" dedi. 


 

1

Rusya'da korkunç olay! Canlı yayında hamile kız arkadaşını öldürdü

2

Gaz şikayetiyle gittiği hastanede karnından 9 kilo tümör çıkarıldı

3

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını yaptı

4

Çalışmalarda sona gelindi! Yeni yılda 81 ilde uygulanacak

5

İzmir ve çevresinde hissedilen deprem

6

Piyasa değeri 7 milyon 900 bin lira... Türkiye'ye içki şişelerinin içinde sokmaya çalıştılar

7

İzmir'de dehşet! Eski eşini, beraberindeki kişiyi vurup kaçırdı

8

Amerika'dan gelen çift, Kaz Dağları eteklerinde köy yaşamı sürüyor

56 Saatlik sokağa çıkma yasağı başladı
 İHA AR-GE Merkezini görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Aşı olma konusunda herhangi bir sıkıntım söz konusu değil
İnce: CHP yönetimi militan bir anlayış içerisinde
Bahçeli: Orduya 'satılmış' diyen sapkınlığın faili, satılmışlığın figüranıdır
Hint tasarımcının elmas yüzüğü dünya rekoru kırdı
İngiltere Kraliyet Koleksiyonu'nda yer alan tablolar ilk kez görücüye çıktı
Fransa'da 300'den fazla çocuğa cinsel istismarda bulunan cerraha 15 yıl hapis
ABD'de 300 metrelik fabrika bacası 10 saniyede yıkıldı
İstanbullular hafta sonu kısıtlaması öncesi alışveriş kuyruğunda
 İstanbul'da kısıtlama öncesinde trafik yoğunluğu yüzde 80 
KKTC'ye karantinasız 3 günlük girişler durduruldu
Pentagon 3 yıllık hipersonik silah planı açıklandı
CHP Ümraniye Gençlik Kolları Eski Başkanına cinsel saldırıdan 5 yıla kadar hapis istemi
İzmir'de dehşet! Eski eşini, beraberindeki kişiyi vurup kaçırdı