EN ÇOK OKUNANLAR

Kızını 'yasak ilişkisini söylemesin' diye öldürmüş

Müzisyen bıçaklı saldırıda hayatını kaybetti! Katilin kimliği şoke etti

Cep telefonu dükkanındaki kar maskeli soygun girişimi kamerada

Beşiktaş Sportif Direktörü Ceyhun Kazancı'dan DHA'ya özel açıklamalar

Arnavutköy'deki otel fırsatçılığı iddiası... Geceyi camilerde geçirdiler

İki Bakan İstanbul'a gidiyor

Sağlık-Yaşam

Prof. Dr. Akova'ya İtalya Devlet Nişanı

Nursima ÖZONUR- Oğuzhan DEMİR/ ANKARA, (DHA)- 03.12.2021 12:11
Prof. Dr. Akova'ya İtalya Devlet Nişanı

Türkiye'nin en büyük aşı faz çalışması olan Sinovac Faz-3 çalışmasının koordinatörlüğünü yürüten, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova, Türkiye ile İtalya arasında bilimsel iş birliğinin geliştirilmesine sağladığı katkı nedeniyle İtalya Devlet Nişanı ile ödüllendirildi. 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova'ya, Türkiye ile İtalya arasında bilimsel iş birliğinin geliştirilmesi ve Covid-19 hastalığı konusundaki araştırmaları nedeniyle İtalya Devlet Nişanı verildi. Prof. Dr. Akova'ya, İtalya Devlet Nişanı'nı, İtalya'nın Türkiye Büyükelçisi Massimo Gaiani verdi.

Prof. Dr. Akova, İtalya Devlet Nişanı'nın Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen nişan olduğunu belirterek, "Bana bu nişanın verilmesinin nedeni Covid-19 enfeksiyon hastalığı ve Covid-19 ile ilgili diğer durumların önemi arttığı için bu konuda yaptığım araştırmalar ile bununla birlikte İtalyan bilim camiasıyla olan ilişkiler nedeniyle verildi. 15 yıllık bir süre içerisinde İtalyan infeksiyon hastalıkları ve onunla ilişkili çeşitli derneklerle birlikte araştırma yapmak gibi faaliyetlerde bulunmuştum. Ödülü alırken büyük mutluluk duyuyorsunuz. Çünkü bilim insanı olarak bizim aslında bütün yaptıklarımızın sonunda beklediğimiz en önemli şey takdir edilmek. Takdir edilme duygusu son derece hoş bir duygu" dedi.

'BİR YANDAN HÜZÜN BİR YANDAN SEVİNCİ YAŞADIM'

Prof. Dr. Akova, İtalya'daki bilimsel araştırmalarında kendisine yön veren iki bilim insanının hayatını kaybettiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

"Nişanı alırken bir yandan sevinç yaşarken bir yandan da onları anıp hüzün duydum. Onlar da benimle birlikte olsalar büyük mutluluk duyarlardı. Covid son 2 yıl içinde bilimsel araştırmalar açısından zamanımızı aldı. Belki de tamamını aldı. Covid infeksiyon hastalıkları alanında başlı başına bir hastalık olmasının ötesinde bizim günlük yaşamda takip ettiğimiz hastalıkların da seyrini etkiledi. Şu anda yaptığımız araştırmaların önemli bir kısmında yer tutuyor. Aşı çalışmaları bunların içerisinde var. Daha evvel yayınladığımız çalışmalarda aşı çalışmalarını takip ediyoruz. Bir yandan Covid nedeniyle ihmal edilen birtakım projeler vardı onları da sürdürüyoruz. Kanserli hastalar ve onlarda görülen infeksiyonlar, bir taraftan da antibiyotik direnci var; günlük yaşamda şiddetli şekilde problem olarak sürüyorlar. O konuda da çalışmalarımız sürüyor."

‘ULUSLARARASI İLİŞKİLER BİLİM İNSANLARI AÇISINDAN ÖNEMLİ’

Prof. Dr. Akova, uluslararası ilişkilerin bilim insanları açısından çok önemli olduğunu da söyleyerek, "Takdir edilme duygusu hoş bir şey. Uluslararası ilişkiler bilim insanları açısından son derece önemli. Çünkü global bir dünyada yaşıyoruz. Bilimsel araştırmaları artık günümüzde tek başına yapabilmek mümkün değil. Uluslararası ilişkiler bu bağlamda son derece önemli. İtalya nezdinde verilmiş bir ödül. Gerisinde o ülkedeki araştırmacılarla yatan ilişkiler yatıyor. Ama aynı ilişkileri dünyanın değişik ülkelerindeki araştırmacılar arasında sürdürmek çok önemli. Akademik anlamda gelecek vaat eden genç meslektaşlarıma seslenmek istiyorum; Uluslararası ilişkiler Türkiye’nin dünyadaki bilim camiası içinde daha ileri düzeylerde yer alabilmesi bağlamında çok önemli ve hepimize düşen sorumluluk. Bu bağlamda kendi üzerime düşeni yerine getirebildiysem ne mutlu bana" dedi. 

1

Kızını 'yasak ilişkisini söylemesin' diye öldürmüş

2

Müzisyen bıçaklı saldırıda hayatını kaybetti! Katilin kimliği şoke etti

3

Cep telefonu dükkanındaki kar maskeli soygun girişimi kamerada

4

Beşiktaş Sportif Direktörü Ceyhun Kazancı'dan DHA'ya özel açıklamalar

5

Arnavutköy'deki otel fırsatçılığı iddiası... Geceyi camilerde geçirdiler

6

İki Bakan İstanbul'a gidiyor

7

Öğretmen eşini öldüren mühendise ağırlaştırılmış müebbet

8

Sarar çiftini soyan hizmetçi ve sevgilisinin kaçtığı motosikletleri, minibüsü ile getirmiş

Otogarda mahsur kalanlar geceyi yazıhane ve mescitlerde geçiriyor
Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 76 bin 341 oldu
Aşısız genç anne koronavirüse yenik düştü, Melek bebek annesiz büyüyecek
Yolu karla kaplı köyde mahsur kalan hasta, kepçeyle ambulansa taşındı
Sigara içerken uyuyakalınca çıkan yangında hayatını kaybetti
Ablasını boğarak öldüren genç ifadesinde, 'Hayatımı mahvetmişti' dedi
Van'da arızaya giden 4 elektrik şirketi çalışanı donmak üzereyken kurtarıldı
Rumen şarkıcı Inna'nın uçağı hava muhalefeti nedeniyle İstanbul'a inemedi
Kızını 'yasak ilişkisini söylemesin' diye öldürmüş
Başakşehir'de otomobil yangınına giden ekibin zor anları
Gülistan Doku soruşturmasında yeni gelişme: Şüphelinin annesi CİMER'e dilekçe yazdı
Avcılar'da bir mahalleden diğerine kayakla gitti
Ölümü şüpheli bulunan Gamze'nin anne ve babası gözaltına alındı
Görevli memura kafa atıp, hastanelik etti
Küreğini alan otoyol kenarına bıraktığı aracını çıkarmaya geldi