EN ÇOK OKUNANLAR

Çay ocağında silahlı çatışma! 1'i ağır, 2 yaralı

Araçlar artık yeni yönetmeliğe göre çekiliyor... İşte detaylar

Çakarın yeri değişti, çilesi tekrar başladı

İkiz plaka mağduru kapıcıyı sevindiren karar

Eski mankenin evindeki korkunç olayda yeni gelişme

Ankara'da feci kaza!

Sağlık-Yaşam

Yaralanmaların yüzde 60’ının nedeni spordaki yanlış hareket

Gökçe KARAKÖSE, Hüseyin ÇAKMAK / İSTANBUL, (DHA) 07.12.2019 11:43
Yaralanmaların yüzde 60’ının nedeni spordaki yanlış hareket

Sağlıklı yaşamanın temelini oluşturan spor, kontrollü yapılmadığı zaman birçok sakatlığı beraberinde getiriyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Nuran, aşırı zorlanmaya bağlı sakatlıkların çok sık görüldüğünü ve bunun genel sakatlıkların yüzde 60’ını içerdiğini söyledi.

İnsanı sadece fiziksel değil, ruhsal sağlığa da kavuşturan sporun kışın daha çok salonlarda yapıldığına vurgu yapan Medical Park Fatih Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Nuran, spor salonlarında yarışmacı zihniyet ortamının artış gösterdiğini vurguladı. Nuran, “Spor yaralanmalarını en çok ağırlık kaldırmaya dayalı egzersizler oluşturmaktadır. Profesyonel sporcuların bile sakatlık yaşadığı salonlarda, amatörler kendi fizyolojilerinden çok çevredeki yarışmacı zihniyete kendilerini kaptırıyorlar. Bu yüzden de sakatlıklar daha fazla görülüyor” ifadelerini kullandı.

“HER 40 KİŞİDEN 1’İ DOKTORA BAŞVURUYOR”

Spor salonunda 1 saat spor yapan 40 kişiden birinin mutlaka bir şikayeti olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Nuran, “Bu rakam 400 olduğu zaman her 400 kişiden 1’i mutlaka ertesi gün doktora başvuruyor diyebiliriz. Genel sakatlıkların başında ise aşırı zorlama geliyor. Bu daha çok kas yaralanmaları, tendon kemik bileşkesinde görülen sakatlıklar gibi minör sakatlık grubu olabiliyor. Bu sakatlık ilerlerse, kronik hal alırsa işin tedavi safhası uzayabiliyor” diye konuştu. 

Nuran, spor salonunda görülen kazaların veya yaralanmaların genel anlamda yüzde 60’ının aşırı zorlanma ve aşırı yüklenmeye bağlı sakatlıklardan meydana geldiğine dikkat çekti.

 MEKANİK EKİPMANLARA DİKKAT!

Spor salonuna giden insanların vücut fizyolojilerinden bağımsız da hareket edebildiklerini belirten Nuran, ekipman seçiminin önemine vurgu yaparak, “Alanda bulunan ağırlıkların düşmesiyle çevredeki kişilere zarar veren sakatlıklar da olabiliyor. Koşu bantları, bisiklet gibi mekanik ekipmanlardan da tecrübesiz kullanıcıların düşmesi sonucu oluşan sakatlıklar mevcut” diye konuştu.

SPOR SALONU SEÇERKEN BU KRİTERLERE BAKIN

Spor yaralanmalarının önüne geçmek için spor salonu seçiminin de oldukça önemli olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Nuran, “Spor salonunu seçmek için iki önemli kriter var. Birincisi spor salonundaki hijyen, ikincisi ise spor salonundaki güvenlik tedbirleridir. Bu alet ve ekipmanların etrafında güvenlik tedbiri yeterince sağlanmış mı buna bakılmalıdır. Spor salonunun zemini, genişliği çok önemlidir. Mutlaka bir eğitmen gözetiminde çalışılmalıdır. Mevcut spor salonlarında şu anda profesyonel anlamda bir eğitmen var. Kendilerini yarışmacı zihniyete kaptırmasınlar. Oraya gitmelerindeki amaç hayat kalitelerini artırmaktır. Daha fazla, daha yüksek, daha ağır spor yapmak için değil, hayat kalitelerini artırmak için spor yapılmalıdır. Vücut sınırlarının iyi bilinmesi gerekir” dedi.

PARK VE SAHİLDEKİ ALETLERE TALİMAT GETİRİLMELİ

Spor salonları haricinde genellikle park ve sahillerde bulunan spor aletleriyle de spor yapan birçok insanın bulunduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Nuran, bu grubun daha tehlikeli olduğunu belirtti.

Yürüyüş ya da koşunun bir sakıncası olmadığını belirten Nuran, şunları söyledi:

“Bunun dışında sahilde ya da parkların içinde gördüğümüz bireysel aletler var. Birçok insan tamamen meraktan bu aleti kullanabiliyor. En tehlikeli gruplardan biri de onlar. Ne yapılacağını bilmiyor, işin tekniğini bilmiyor. Uygun teknik olmadan ve bilmeden yapılan egzersizlerde daha sık ve daha riskli sakatlıklar oluşmaktadır. Mutlaka bu parklarda aletlerin başına bir talimat, neler yapılması gerektiğine ait birkaç şekil, dikkat edilmesi gereken püf noktalar gibi talimatlar olması gerekmektedir."

1

Çay ocağında silahlı çatışma! 1'i ağır, 2 yaralı

2

Araçlar artık yeni yönetmeliğe göre çekiliyor... İşte detaylar

3

Çakarın yeri değişti, çilesi tekrar başladı

4

İkiz plaka mağduru kapıcıyı sevindiren karar

5

Eski mankenin evindeki korkunç olayda yeni gelişme

6

Ankara'da feci kaza!

7

Bakan Albayrak'ın avukatından açıklama: İtham ve yorumlar kesinlikle yalan

8

Meteoroloji uyardı! İstanbul'da karla karışık yağmur bekleniyor

EN YENİLER

Yaşam koçu üzerindeki kötü enerjileri temizleme vaadiyle 6 bin dolarını aldı, gözünü hastanede açtı
TFF 2'nci Lig maçında tarihe geçen penaltılar
Ümit Milli Buz Hokeyi Takımı, U20 Dünya Şampiyonası'nda bronz madalya kazandı
Ceren Özdemir davasında karar! 'Deli olmam için ne yapmam gerek'
Bakan Ersoy 'Turist Dostu Taksici' eğitim programında konuştu
Bursasporlu futbolcuların galibiyet sevinci
Kütahya'da 11 fabrika işçisi hastanelik oldu
Okul başarısının sırrı kahvaltıda
Seleznov'dan Galatasaray itirafı: 'Akhisarspor beni göndermedi'