EN ÇOK OKUNANLAR

Kayseri'de 4.9 büyüklüğünde deprem

YURT

Hasan KIRMIZITAŞ- Ali LEYLAK- Bayram BULUT - Ömer PINAR- Ömer ŞULUL/ŞANLIURFA, (DHA) 16.06.2012 23:21

Tamamen yanıp tanınmaz hale geldiler

Şanlıurfa E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi'nde, adli tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu C-15 koğuşunda çarşaf ve yataklar ateşe verildi. Çıkan yangında koğuşta bulunan 18 kişiden 13'ü öldü, tuvalete sığınan 5'i yaralandı.

Olayın duyulmasının ardından KCK tutuklusu BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın da bulunduğu cezaevi önüne akın eden tutuklu ve hükümlü yakınları saatlerce haber alabilmek için bekledi.

Zaman zaman polis ile tutuklu ve hükümlü yakınları arasında gerginliğin yaşandığı cezaevi çevresinde gergin bekleyiş halen devam ediyor.

264 kişinin kalmasına yönelik yapılan ve aşırı yoğunluk şikayetleri üzerine yapılan düzenleme ile kapasitesi 350 civarına çıkarılan, ancak 1057 kişinin kaldığı Şanlıurfa Cezaevi'nin C-15 koğuşunda, gece saat 22.45 sıralarında yangın çıktı. Yangına müdahale etmeye giden görevliler içeriye giremeyince, itfaiye ekipleri ve güvenlik güçlerinden yardım istedi. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen askerler ve itfaiye erleri yangına müdahale etti. Yaklaşık yarım saat sonra kontrol altına alınan yangının ardından koğuşa girenler, tamamen yanmış ve tanınamaz hale gelen cesetlerle karşılaştı. Koğuşun tuvalet bölümüne girildiğinde ise dumandan etkilenen ve kısmen yanık izleri bulunan 5 kişi ile karşılaşıldı. Yaralılar ambulanslar ile Şanlıurfa'daki çeşitli hastanelere sevk edildi.

ÖLEN 13 KİŞİNİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Cezaevinde çıkan olaylarda hayatını kaybeden 13 kişinin kimlikleri belirlendi. Ölenlerin isimleri şöyle: "Fuat Yıldız, Sinan Özalp, Suphi Köksal, Yunus Eşkili, Mehmet Emin Gerçek, Hüseyin Kıskaç, Mehmet Satış, Şükrü Ülden, İbrahim Halil Kaya, Mustafa Kemal Kılıç, Tamer Şimşek, İmam Bakır Tek ve Mehmet Aslantay."

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ YAKINLARI CEZAEVİNE AKIN ETTİ

Haberin duyulmasının ardından yüzlerce tutuklu ve hükümlü yakınları Eyyübiye semtinde bulunan cezaevi önüne akın etti. Yakınlarından haber almak isteyenlerin yoğunluğu üzerine, bölgeye çok sayıda polis ve zırhlı araçta sevk edildi. Polisler zırhlı araçlar ile cezaevi çevresinde güvenlik şeridi oluşturarak, öfkeli kalabalığın yaklaşmasını engelledi.

VALİ İNCELEME YAPTI

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç'te, beraberinde Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın, İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun, Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ve yetkililer ile birlikte cezaevine gelerek inceleme yaptı. Saat 01.00 sıralarında cezaevinden çıkan Vali Güvenç, olayın siyasi tutuklularla ilgisi bulunmadığını ve adli tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu C-15 koğuşunda meydana geldiğini belirterek, "Koğuş ateşe verilmiş ve içerideki 18 kişiden 13'ü maalesef yaşamını yitirmiştir. Hastaneye götürülen 5 kişiden 4'ü tedavilerinin ardından taburcu edildi, 1 kişi ise müşahade altında tutuluyor" dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Vali Güvenç, olayın neden meydana geldiği veya müdahale noktasında eksikler bulunup bulunmadığına ilişkin yorum yapmanın erken olduğunu vurgulayarak, "Bu konuda titiz bir inceleme yapıyoruz. Hem biz, hem savcılarımız olayın yaşandığı koğuşa kadar girerek inceleme yaptık. Ancak, burada ihmali olan varsa, kusuru olan varsa bu da Adalet Bakanlığı müfettişlerinin incelemesinin ardından ortaya çıkacak" dedi.

POLİS İLE VATANDAŞLAR ARASINDA ÇATIŞMA ÇIKTI

Bu sırada, açıklamalardan tatmin olmayan ve cezaevindeki yakınlarından haber almak isteyenlerin bekleyişi zaman zaman gerginliğe yol açtı. Cezaevine gitmek isteyen vatandaşlar ile kendilerine engel olan polisler arasında arbede çıktı. Öfkeli bazı vatandaşlar ise zaman zaman, polislere bölgede yapımı devam eden kaldırım taşlarını atarak saldırdı. Polisler, bu saldırıya biber gazı ve basınçlı su ile karşılık verdi. Gerginlik sırasında polise direnen ve taş atan bazı kişiler gözaltına alındı.

VALİ GÜVENÇ KALABALIĞI SAKİNLEŞTİRDİ

Gece boyu cezaevinde kalan ve zaman zaman dışarı çıkan Vali Celalettin Güvenç gelişmelere ilişkin olarak basın mensuplarını bilgilendirirken, tedirgin bekleyişini sürdüren kalabalığı da sakinleştirdi. Gruplar halinde bekleyen kalabalığın yanına giden Vali Güvenç bu kişilere olayı anlattı ve yakını C-15 koğuşunda olmayanların evlerine dönmesini istedi. Vali Güvenç, daha sonra yakınlarına ilişkin bilgi almak isteyenleri yanına çağırdı ve söylenen isimleri, ölü ve yaralı tutuklu ve hükümlülerin listesinde karşılaştırdı. Vatandaşları dinleyen Vali Güvenç, sakinleştirdiği vatandaşların büyük bölümünün evlerine dönmesini sağladı.

CEZAEVİ KAPISINI YUMRUKLADILAR

Öte yandan açıklamalarla yetinmeyen ve yakınlarından haber almak isteyen bazı kişiler cezaevi önüne gitti. Burada cezaevine girmek isteyen bazı vatandaşlar kapıyı yumrukladı, kadınlar ise ağıt yakıp gözyaşı döktü. Öfkeli vatandaşlar, uzun uğraşların ardından cezaevi giriş kapısından uzaklaştırıldı.

1 GÜN ÖNCE DE KAVGA ETTİLER İDDİASI

Olayın meydana geldiği c-15 koğuşunda; gasp, hırsızlık ve yaralama gibi suçlardan tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu öğrenildi. Cezaevi İdaresi'ne 3 koridor uzaklıkta olduğu öğrenilen koğuşta kalan kişiler arasında bir gün önce çıkan tartışmada tutuklu ve hükümlülerin kavga ettiği ileri sürüldü. Koğuşta kalan 18 kişinin, gece ise ikinci kez yaptığı tartışma sonrası önce koğuş kapısının arkasına ranza ve diğer eşyaları koyarak girişi engelledikleri ardından çarşaf ve yatakları ateşe verdiği iddia edildi. 13 kişinin öldüğü yangından yaralı olarak kurtulan 5 kişinin ise tuvalete sığındığı ortaya çıktı.

'8 KİŞİLİK KOĞUŞTU 18 KİŞİ KALIYOR' İDDİASI

Olayın meydana geldiği koğuşun normalde 8 kişilik olduğu, ancak yoğunluk nedeniyle 18 kişinin birarada kaldığı iddia edildi. Kapasitesinin 3 katı tutuklu ve hükümlünün bulunduğu ve sık sık koğuşta yatak nedeniyle kavga ve tartışmalar çıktığı ileri sürüldü. Yataklarda yer olmadığı gerekçesiyle bazı tutuklu ve hükümlülerin yerde yattığı iddia edildi.

BDP'Lİ VEKİLİN YAKINLARI DA GELDİ

Cezaevinin siyasi tutuklular koğuşunda bulunan ve 20 ay önce KCK soruşturması kapsamında tutuklanan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın eşi, avukatları ve yakınları da cezaevine akın etti. Burada olaya ilişkin bilgi alan ve daha sonra Ayhan ile görüşen avukatlarından Bekir Benek cezaevi çıkışında gazetecilere açıklama yaptı. Meydana gelen olayın hizmet kusuru olduğunu savunan Bekir Benek, cezaevi kapasitesine ilişkin şikayetlerin daha önce bir çok kez gündeme gelmesine rağmen çözülmediğini söyledi.

BARO BAŞKANI: KAPASİTENİN ÜZERİNDE TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ VAR

Şanlıurfa Barosu Başkanı Avukat İrfan Güven de, Şanlıurfa Cezaevi'nin yapılan iyileştirmelere rağmen yetersiz olduğunu ve kapasitesinin çok üzerinde tutuklu ve hükümlünün barınmak zorunda bırakıldığını belirterek, "Bu olaya ilişkin soruşturmalar yapılacak ve nedenleri ortaya çıkacak. Ancak, daha önce defalarca gündeme getirdiğimiz kapasite sorunu bugün istenmeyen şekilde gün yüzüne çıkmıştır" diye konuştu.

CESETLER GAZİANTEP'E GÖNDERİLDİ

Koğuşta çıkan yangında yaşamını yitiren 13 kişinin cesedi otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Cezaevinde savcılar tarafından ön otopsisi yapılan, çoğunluğu tanınamayacak haldeki 13 ceset işlemlerin tamamlanmasının ardından cenaze araçları ile Gaziantep Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi. Cesetlerin burada yapılacak otopsi ve bazılarının yakınlarından alınacak örnekler doğrultusunda yapılacak DNA testi sonrası Şanlıurfa'ya geri gönderileceği bildirildi.

DAHA ÖNCE DE İSYANLAR ÇIKTI

Kapasitesinin üzerinde tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Şanlıurfa Cezaevi'nde, geçmiş yıllarda zaman zaman isyanlar çıktı. Çoğunluğu siyasi tutukluların çıkardığı isyanlarda, tutuklu ve hükümlüler yatacak yer bulamadıklarından ve cezaevi koşullarından şikayet edip koğuşları ateşe vermişti. Hafif yaralanmalara yol açan isyanlar, güvenlik güçlerinin müdahalesi ile bastırıldı. Öte yandan 2010 yılının Temmuz ayında ise PKK üyesi olmak suçundan cezaevinde bulunan Erkan Gümüştaş isimli hükümlü kendisini ateşe vermiş, ağır yaralı olarak götürüldüğü hastanede kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti.

BAKANLAR İNCELEMEYE GELİYOR

Olayın duyulmasının ardından Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç'in bilgilendirdiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in kente geleceği öğrenildi. Sabah erken saatlerde Şanlıurfa'ya gelecek olan 3 bakanın, cezaevinde inceleme yapacakları öğrenildi.

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERE AÇIK GÖRÜŞ YAPTIRILACAK

Öte yandan meydana gelen ve 13 kişinin ölümü ile sonuçlanan yangın sonrası Şanlıurfa Cezaevi'nde bulunan tutuklu ve hükümlülerin yakınları ile hem telefon hem de açık görüş yöntemiyle görüştürüleceği bildirildi. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve Başsavcı Mustafa Yalçın'ın, yapılacak düzenleme ile tutuklu ve hükümlülerin öncelikle takviye telefonlar ile aileleriyle görüştürüleceği öğrenildi. Telefon görüşmesinin ardından ise tutuklu ve hükümlülerin 20 günü kapsayacak şekilde yakınlarıyla açık görüş yapmalarına yönelik çalışma başlatıldığı da kaydedildi.

CEZAEVİ ÇEVRESİ ARAÇ VE TAŞLARDAN TEMİZLENDİ

Gerginliğin yaşandığı cezaevi çevresinde bakanların gelişi öncesi temizlik çalışması başlatıldı. Polisler, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte cezaevi çevresindeki araçları tek tek yoldan kaldırırken, belediye ekipleri ise kaldırım çalışması nedeniyle caddelere boşaltılan kilit taşlarını olası gerginlik durumunda kullanılmasını önlemek için kamyonlara yükleyerek bölgeden uzaklaştırdı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: "İNCELEME İSTEYECEĞİM"

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meksika gezisi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, cezaevinde çıkan olaylarla ilgili olarak inceleme başlatacağını belirterek şunları söyledi:

"Şanlıurfa Cezaevi'nde istenmeyen bir olayla, çıkarılan yangınla 13 vatandaşımız öldü. Kendilerine rahmet diliyorum. Konuyla ilgili Olarak Gerek Adalet Bakanım, Şanlıurfa Millletvekilim ve aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımla, Şanlıurfa Valimiz ile de görüştüm. Valimiz zaten şu anda cezaevinin odluğu bölgede ve yangının çıktığı koğuşu gezmiş incelemiş. Kendisinden detaylı bilgiler aldım. Fakat asıl bizim detay bilgiler bu konu ile ilgili yapılacak teftişten sonra ortaya çıkacak. Bunu içinde ciddi bir teftişin yapılmasını istedik. Yalnız sağ kalanlardan bir tanesi ile valimizin yaptığı bir görüşme var. Valimizin yaptığı görüşmeye göre; "Önce arkadaşla arasında bir kavga çıktı ve kavgayı müteakiben ateşe verdiler. Ben kendimi dışarıya atarak, kurtardımö diyor. Ama 13 kişi maalesef bu yangın neticesinde öldü. Birde tabi ki koğuşun 18 kişiye uygun olmadığına dair Vali Bey'in söylemi var. Bunların hepsinin incelenmesi adalet bakanımızdan isteyeceğim."
1

Kayseri'de 4.9 büyüklüğünde deprem

Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 64 bin 935 oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan: FETÖ, faaliyet gösterdiği her ülkeye tehdit oluşturuyor
Ekonomiye ilişkin yasa teklifi komisyonda kabul edildi
İstanbul'da vaka sayısında 2 kat artış
Boşanma aşamasındaki 2 çocuk annesi eşini sokak ortasında bıçaklayarak öldürdü
Mustafa hemşireye darp soruşturmasında 3 tutuklama
Mehmet Ali Birand mezarı başında anıldı
15 gündür kayıp Rohat, son görüldüğü sahilde arandı
Evine giren hırsızı bıçakladıktan sonra ambulansa taşımış
Taksici denetiminde itiraz eden edene
Rezidansta ölen Sedanur Şen'in annesi: 'Kızınız bana emanet' dedi bir daha kızımı görmedim
İstanbul Havalimanı'nda kaçak ilaç operasyonu: 1 milyon dolarlık ilaç ele geçirildi
Doktor, ilaçla uyuttuğu hastaya cinsel saldırı iddiasıyla tutuklandı 
Uludağ'da kayak pistlerinde selfie, kızak, poşet tehlikesi
Tıp tarihine geçen çiftçi, artık zeytin çırpma makinesi kullanıyor