Ayda Ortalama 6000 Haber, 3000 Görüntülü Haber, 11000 Fotoğraf


Kurumsal Bilgi

Demirören Haber Ajansı (DHA), 1999’un son aylarında Hürriyet Haber Ajansı (HHA) ile Milliyet Haber Ajansı’nın (MİLHA) birleşmesiyle kuruldu. Türkiye’nin en güçlü haber ağına sahip kuruluşlardan biri olan DHA, Demirören Medya Grubu’na bağlı gazeteler, televizyon kanalları, radyolar, WEB siteleri ile grup dışında çok sayıda basın yayın kuruluşuna haber, fotoğraf ve görüntülü haber servisi yapmaktadır.

urt içinde 34 büroya sahip olan DHA 81 ilde en küçük ilçelere kadar örgütlüdür. Uzman muhabirleri aracılığıyla komşu ülkeler Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan ve Bulgaristan’daki gelişmeleri yakından izleme yeteneğine sahiptir. Yurtdışında ABD’nin Washington, New York, Los Angeles ve Orlando kentleri, İngiltere, İspanya, İtalya, İsveç, İsviçre, Norveç, Belçika, Hollanda, Danimarka, Almanya, Fransa, Rusya, Makedonya, Kosova, Çin, Avustralya, Mısır, Kıbrıs, Körfez ülkeleri ve Arjantin’den haber, fotoğraf ve görüntülü haber servisi vermektedir. Bürolar tarafından İstanbul’daki DHA merkezine bilgisayar ortamında ayda ortalama 6.000 haber, 3.000 görüntülü haber ve 11.000 adet fotoğraf servisi yapılmaktadır. Uluslararası haber ve fotoğraf ajanslarından Associated Press, Reuters, EPA ve Sipa Press, DHA’nın önemli fotoğraflarını dünyadaki abonelerine ulaştırmaktadır.

BAĞDAT’A DÜŞEN BOMBALARIN İLK GÖRÜNTÜSÜNÜ DÜNYAYA DHA GEÇTİ

Televizyon kanallarına yapılan aylık görüntülü haber servisi 3000 dolayındadır. Türkiye’nin gündemini ekranlara taşıyan DHA, henüz iki aylıkken Türkiye Radyo Televizyon Gazeteciler Derneği’nin görüntülü haber ödülünü kazanmıştır. Sahip olduğu gelişmiş transmisyon sistemleriyle Amerika’nın Afganistan Operasyonu’nu dünyada ilk olarak Türk seyircilerine duyuran DHA, “Taliban esirler” fotoğrafıyla da Foto Muhabirleri Derneği’nin yılın haber fotoğrafı ödülünü aldı. DHA’nın “Taliban esirler” fotoğrafı Afganistan Operasyonu’nun simgesi haline gelerek, birçok uluslararası derginin kapağında yer aldı. DHA, Irak operasyonunda da uluslararası başarısını tekrarladı. Operasyonun başladığı dakikalarda Bağdat’a düşen bombalar DHA tarafından görüntülendi ve Reuters aracılığıyla dünyaya geçildi. Bu başarı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından televizyon haberi dalında birincilikle ödüllendirildi. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden DHA, Türkiye’de Videofonu kullanan ilk ajans oldu. DHA Videofonu sayesinde Kerkük’ün düştüğü saatlerde kentten canlı yayın yapan tek televizyon kanalı CNN TÜRK idi. Bu yayında kaydedilen görüntüler yine Reuters aracılığıyla dünyaya duyuruldu.

GALAXY TEKNİK’LE CANLI YAYIN İŞBİRLİĞİ

DHA, uluslararası haber ve spor yayınlarında Demirören Medya Grubu’na ait Galaxy Teknik ekibinden destek almaktadır. DHA’nın profesyonel servisleri arasında Galaxy Teknik işbirliği ile gerçekleştirdiği operasyonlar arasında İstanbul’daki terör olayları, Kıbrıs Referandumu, Eurovision Yarışması, Olimpiyat Oyunları, Brüksel Zirvesi, Pakistan, Phuket ve Bande Açe’den Güney Asya’yı sarsan ve insanlık dramını gözler önüne seren deprem, Gürcistan, Lübnan ve Gazze çatışmaları, Kırgızistan’daki devrimin tüm dünya televizyonlarına canlı yayında servis edilmesi bulunmaktadır.

SON TEKNOLOJİ KESİNTİSİZ HİZMET

Geleceğe dönük orta ve uzun vadeli teknolojik yatırım planları yapan DHA, Türkiye’nin 20 önemli kentinde, haber hizmeti için dizayn edilmiş özel otomobil ve jeepleri devreye sokmuştur. Uydu telefonları ve dijital fotoğraf makineleri ve kameralar ile donatılan bu araçlar, en zor coğrafi şartlara sahip bölgelerde bile habere ulaşmanın önündeki engelleri aşabilmektedir. Türkiye’de 100 noktadan Data link hatlarıyla görüntü transferi gerçekleştirebilen DHA, New York, Washington, Los Angeles, Londra, Paris, Madrid, Milano, Roma, Stockholm, Köln, Berlin, Hannover, Hamburg, Brüksel, Amsterdam, Kopenhag, Bakü, Lefkoşa, Priştine, Pekin, Sydney, Kerkük, Bağdat ve Kahire’deki haber görüntülerini de Datalink ile abonelerine ulaştırma imkanına sahiptir. DHA, ayrıca Hürriyet gazetesinin yurtdışı bürolarıyla yakın ilişki içinde görüntülü haber yapıp grup televizyonlarına haber hizmeti vermektedir. DHA fotoğraf ve görüntü teknolojisini tamamen dijital sisteme dönüştürmüştür.

Kurumsal İletişim

Adres: Demirören TV Center Bağcılar 34204 İstanbul
Telefon : +90 212 413 55 55
Faks : +90 212 413 55 98

Haber Merkezi İrtibat Telefonları
İstanbul Haberleri
+90 212 4135319
[email protected]
Spor Haberleri
+90 212 4135516
[email protected]
Dış Haberler
+90 212 4135253
[email protected]
Yurt Haberler
+90 212 4135246
[email protected]YUKARI