EN ÇOK OKUNANLAR

Son Dakika

Çocuklar iyi tarım uygulamasını öğrenecek

Mehmet DOĞANER (DHA) 17.06.2019 16:45
Çocuklar iyi tarım uygulamasını öğrenecek

Çocuklar iyi tarım uygulamasını öğrenecek

Mehmet DOĞANER/ERDEMLİ(Mersin), (DHA) - MERSİN'de Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu desteği ile 'Tarımın Geleceği Emin Ellerde' Projesi kapsamında 10-14 yaş grubundaki çocuklara yönelik düzenlenen tarım kampında renkli görüntüler yaşanırken miniklere çevresel duyarlılık ve iyi tarım uygulamaları konusunda farkındalık yaratılması hedefleniyor.
Kamp, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası ile Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ortaklığında, hayata geçirilen projeye minikler katıldı. Kampa katılan 25 çocukta çevresel duyarlılık ve iyi tarım uygulamaları konusunda farkındalık yaratılması hedefleniyor. Kamp oyunca çocuklara çevre dostu üretim teknikleri ile ekimden hasada kadar yetiştiricilik konusunda bilgiler sunulacak. Uzmanlar sebze, meyve, süs bitkileri, turunçgil yetiştiriciliği, arıcılık ve bal üretimi konusunda çocuklara uygulamalı eğitim verecek.
Kampın ilk gününde öğrenciler, domates tohumunun toprakla buluşturulması, biber fidelerinin dikimi, narenciye bitkileri üzerine uygulamalı eğitim aldı.
MTSO Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır, projeyi hayata geçirmelerindeki asıl amacın çocukları tarım hakkında bilgilendirmek olduğunu belirterek, "Dünyada bilinçli ve ilaçsız tarım değer kazanmaya başladı. Bizim de Türkiye ve Mersin olarak bu değerde yerimizi almamız gerek. Bu proje, her grup için 5'er gün sürecek. Tarım kampında her dönem için 25'er öğrenci eğitim alacak. Talep geldiği sürece de uygulamayı aralıksız devam ettireceğiz" dedi.
Proje kapsamında öğrenciler uzmanlar eşliğinde domates tohumlarını toprakla buluştururken ilk kamp 21 Haziran Cuma günü sona erecek. 24-28 Haziran ve 1-5 Temmuz tarihlerinde devam edeceği bildirildi.

FOTOĞRAFLI

EN YENİLER

MSB: Kırmızı bültenle aranan El Kaide bağlantılı Saydalimov yakalandı
'Tabanca ile öldürdüm, daha sonra ormanı ateşe verdim'
İçişleri Bakanlığı: 4 terör örgütü mensubu hale getirildi
Erdoğan, İngiltere Başbakanı Johnson ile görüştü
Oktay, EBA'ya giremeyen Zümra'nın internet isteğini karşıladı
MSB: Irak'ın kuzeyinde 4 terörist etkisiz hale getirildi
Fren yerine gaza bastı, kafeye girdi: 2 yaralı
Mardin'e şehit ateşi düştü
Kademeli mesaiye rağmen ilk iş gününde trafik yoğunluğu değişmedi