EN ÇOK OKUNANLAR

İstanbul'da uyuşturucu operasyonu

43 yıl sonra ‘gazi' sayıldı

"Pandemi 'aşısızların pandemisi' posizyonuna evrildi"

Prof. Dr. Sarı: Müsilajdan hayır doğabilirdi, başaramadık

Engelli öğrenciye darp iddiasında kamera kayıtları ortaya çıktı

Türkiye'nin en çok yağış alan ilinde kuraklığa 'gölet' formülü

Spor

Şahika Ercümen'den dünya rekoru

Tolga YILDIRIM/BURDUR, (DHA) 26.10.2018 11:56

Serbest dalış dünya ve Türkiye rekortmeni, milli sporcu Şahika Ercümen, Salda Gölü'nde 'tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekoru'nu kırdı. Ercümen, 1 dakika 58 saniyede 65 metreye dalarak, dünya rekorunun sahibi oldu. Suda Türk bayrağı açıp, rekorun sevincini yaşayan Ercümen "Cumhuriyetimizin 95'inci yılına ithafen rekoru kırdım" dedi.

Milli sporcu Şahika Ercümen, 'tatlı suda dünya kadınlar serbest dalış rekoru'nu kırmak için Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde dalış yaptı. Göle botla açılan milli sporcu, sudaki hazırlıklarının ardından 184 metre derinliğiyle Türkiye'nin en derin 3'üncü gölü olan Salda'da, tek nefeste tüpsüz ve paletsiz daldı. Şahika Ercümen, 65 metre derinliğe 1 dakika 58 saniyede dalarak, dünya rekorunun sahibi oldu.

Milli sporcu, Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu hakemlerinin dalışı onaylayan beyaz kart göstermesiyle ekibindekiler ile büyük sevinç yaşadı. Suda Türk bayrağı açan Ercümen, rekorun sevincini yaşadı. Su içinde gazetecilere açıklama yapan Şahika Ercümen, "Dün fırtınadan sonra bugün rekoru kırdığım için mutluyum. Su çok soğuk, nefesimi tutamayacağımı sandım. Denizde 110 metre, antrenmanda daha fazla daldım; ama bu mesafe ona eşdeğerdi. Soğuk suda nefes tutmak zor. Türkiye'ye dünya rekorunu kazandırdığım için mutluyum. Cumhuriyetimizin 95'inci yılına ithafen rekoru kırdım" diye konuştu. 

'SUYUN ALTINDA AĞZIMI KAPALI TUTAMAYACAĞIMDAN KORKTUM'

Milli sporcu Şahika Ercümen, Salda Gölü'ndeki dünya rekorunun ardından basın toplantısı düzenledi. Dün hava şartları nedeniyle dalış yapamadığını hatırlatan Ercümen, "Başarılı, güzel bir dalış gerçekleştirdik. Ülkemize, yeni dünya rekoru armağan ettik. Salda Gölü çok güzel. Dünyaya tanıtırken korunmasını istedik. Altyapı yetersiz olursa gölümüzü kaybederiz. Salda, güzel ve eşsiz bir göl. Yaptığımız görüşmelerde, buranın korunmasının teminatını aldık" dedi.

Havanın güneşli olmasına rağmen göl suyunun soğukluğuna vurgu yapan Ercümen, "Hava şartları suyun soğukluğu dışında lehimizeydi. Dalış 2 dakikaya yakın sürdü. Normal dalışlardan çok hızlıydı, nedeni su soğukluğuydu sanırım. Bugün su 7 dereceydi. Dipleri kontrol bile edemedim. Uzun süre hazırlandığımız için kendimize güveniyorduk. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi bunu denk getirip cumhuriyete ithafen yapmak istedik. Tüm ülkemize hayırlı olsun" diye konuştu.

Dalışta soğuk hava nedeniyle yaşadıklarını anlatan Ercümen, "Geçen yıl eylül ayında geldim, ılıman bir hava vardı. 1 hafta, 10 gün önce de ılık bir havaydı. Bu sabah uyandığımda telefonumda ekipten gelmiş fotoğraf göndüm. Ekipmanlarım buz tutmuştu. Suya girdiğimizde o soğukluğu fark ettik. Ben dalış öncesi son nefesi alırken gerçekten soğuktu. Suyun altında ağzımı kapalı tutamayacağımdan korktum. Çok soğuktu. Başarıyla dalışı gerçekleştirdik" dedi.

RAPOR 2 HAFTA İÇİNDE HAZIRLANACAK

Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) Teknik Kurul Başkanı Levent Ucuzal ise milli sporcunun rekorunun başarılı geçtiğini söyledi. Dalış süresinin 1 dakika 58 saniye, dalış mesafesinin 65,4 metre olduğuna değinen Ucuzal, rekorun 65 metre olarak kayıtlara geçtiğini kaydetti. Rekorun kayıtlara geçiş sürecini anlatan Ucuzal, "Şahika'nın suya dalmadan önce dakikada 84 kalp atışı vardı. Kalp atışı dibe vardığında 49'a düşmüştü. Bu geçici bir sonuç, bütün denemelerde böyledir. CMAS kurulu gözlemciler, 2 hafta içerisinde rapor hazırlar. Doping testinin ardından sonuçları hem sporcu hem kulübe hem federasyona bildirilir. Sonuçlarda sorun çıkmazsa Yönetim Kurulu tarafından onaylanır. Şahika'nın denemesinde şu anda herhangi bir sorun yok. Son derece başarılı denemedir" diye konuştu. 

Toplantı sonrası Şahika Ercümen, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'e ve rekor dalışına katkı sağlayanlara teşekkür plaketi verdi. Başkan Ercengiz de milli sporcuya başarı dileyerek, Salda Gölü'nün tanıtımına sağladığı katkı dolayısıyla teşekkür etti.

 

1

İstanbul'da uyuşturucu operasyonu

2

43 yıl sonra ‘gazi' sayıldı

3

"Pandemi 'aşısızların pandemisi' posizyonuna evrildi"

4

Prof. Dr. Sarı: Müsilajdan hayır doğabilirdi, başaramadık

5

Engelli öğrenciye darp iddiasında kamera kayıtları ortaya çıktı

6

Türkiye'nin en çok yağış alan ilinde kuraklığa 'gölet' formülü

7

Girit Adası açıklarında 5.7 büyüklüğünde deprem

8

Ordulu öğretmen, 'dünyanın en iyi 50'si' listesinde 

Bakan Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı'nda yolcu sayısı 100 milyonu aştı
Pınar Gültekin davasında kritik gün
Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün karıştığı silahlı kavgada 1 ölü, 1 yaralı
Çavuşoğlu: Adımlarımızı Azerbaycan'la birlikte planlar, birlikte atarız 
43 yıl sonra ‘gazi' sayıldı
'8 milyara yakın HES sorgusu yapıldı; 6,5 milyon riskli yolculuk engellendi'
Engelli öğrenciye darp iddiasında kamera kayıtları ortaya çıktı
Prof. Dr. Sarı: Müsilajdan hayır doğabilirdi, başaramadık
TIR şebekesi üyeleri, araçları ‘teker', hasar kaydını ‘çerez' olarak şifrelemiş
Onlarca canlının yaşam alanı sazlıklar, Beyşehir Gölü'nü koruma adına kesildi
"Pandemi 'aşısızların pandemisi' posizyonuna evrildi"
Okuduğu kitaplarla hayata tutunuyor
Türkiye'nin en çok yağış alan ilinde kuraklığa 'gölet' formülü
Koronavirüs tedavisi gören 3 çocuk annesi: Söylentilere inandık, yanlış yapmışız
İletişim Fakültesi'nin 56 yaşındaki Havva Ablası Gazetecilik Bölümü'nü birincilikle bitirdi