EN ÇOK OKUNANLAR

Paravan şirket kurup paraları aklamışlar! 'Bugs Bunny' operasyonunda çok sayıda tutuklama

Yurt dışından getirilen telefonları 100 liraya kayıt ediyorlar! İşte o yöntem...

Bakanlıktan 4 yıl 9 ay hapse, 500 Euro teklifi

Denizli'de akılalmaz olay! Beline yapışan mıknatısla ortaya çıktı

Yaşlı adamın feci ölümü! Yardım çığlıkları gözyaşlarına boğdu...

Meteoroloji Genel Müdürdüğü'nde panik anları! 13 kişi hastaneye kaldırıldı

Spor

Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın: 2020 Tokyo'ya geniş katılımla gideceğiz

Ercan ATA-Nesrin AYDIN /ANKARA, (DHA) 19.06.2019 09:48
Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın: 2020 Tokyo'ya geniş katılımla gideceğiz

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın, Japonya'nın başkenti Tokyo'da 24 Temmuz-9 Ağustos 2020 tarihlerinde düzenlenecek Olimpiyat Oyunları'na 400 gün kala kota beklentisini Demirören Haber Ajansı'na (DHA) değerlendirerek, "Yüzme zor bir spor. İyi bir altyapı kurduk ve meyvelerini alacağız kimsenin kuşkusu olmasın" dedi. 

2016 Rio'ya 2 sporcu ile katıldıklarını ifade eden Erkan Yalçın, "2020 Tokyo'da ülkemize yakışan şekilde en kalabalık kadroyla gitmeyi hedefliyoruz. Biliyorsunuz 1 buçuk sene öncesinden tarihimizde ilkleri yaşayarak olimpiyat kotası aldık. Berkay Emir Öğretir'in hem hocasını hem kendisini tebrik ediyorum. Biz göreve geldiğimizde yüzmeyi hem ihya hem inşaa edeceğiz demiştik. Altyapı ve ilkler anlamında ihya ve inşaasını devam ettiriyoruz ve devam ettireceğiz" diye konuştu. 

"BU SENE TARİHİMİZDE İLKLERİ YAŞADIK"

Geçen 3 senenin yüzme için iyi bir sezon olduğunu belirten Yalçın, "Avrupa Gençler Şampiyonası'nda kızlarımızla ilk defa madalyalar aldık, ülkemize bu gururu yaşattık. Yine aynı şampiyonada altın madalya aldık. Tarihimizde ilkleri yaşayarak bu sene Multinations Şampiyonası'nda hem gençlerde hem de yıldızlarda birinci olduk, kupayı kaldırdık. Akdeniz Oyunları'nda da 8 madalya ile döndük. Tabii bunlar geleceğimizin göstergesi. Her zaman şunu söyledik 2024 ve 2028 Türkiye'nin. Çünkü öyle bir altyapı kurduk onun meyvelerini yiyeceğiz. Yüzme zor bir spor, tahminler üzerinden gidemiyoruz. Bir havuza giriyor ve havuzda saliselerle mücadele ediyor" ifadelerini kullandı. 

"YARIŞMA SAYILARIMIZ ARTTI"

Erkan Yalçın, çalışmaların yoğun bir şekilde geçtiğini belirterek, "Daha önce yurtiçinde 12 yarışımız varken bugün yurtiçinde yaklaşık 20 yarışımız var. Daha önce yurtdışı yarışları 8 yarışken bugün 39 yarış var ve dikkatinizi çekiyorum kamplar hariç. Kampları eklediğimiz zaman yaklaşık 65 yarış oluyor. Bunun meyvelerini alacağız. Biz her zaman yerli ve milli olduğumuzu söyledik. Kendi insanımıza güvenip, onlara imkanı sağladığımız zaman inanın başarının önünde durulmuyor. Kendi antrenörümüzü kendi çocuklarımıza güvenim tam. İnşallah hep beraber bayrağımızı göndere çekip, marşımızı dinleteceğiz. Sizin gönlünüz rahat olsun yüzme emin ellerde ve iyi bir noktaya gidiyoruz, dualarınızı bekliyoruz" diye konuştu. 

"SPORU SEVEN BİR CUMHURBAŞKANI İLE ÇALIŞIYORUZ"

Her türlü desteği gördüklerini söyleyen Yalçın, "Bu ülkede sporu çok seven bir Cumhurbaşkanı ile çalışıyoruz. Bakanlığımızdan her türlü desteği alıyoruz. Eksik var mıdır? Elbette vardır. Tesis anlamında çok rahatız ama zaman zaman bazı bölgelerde tesis bulamıyoruz. Bunlar da zamanla tamamlanacak. 2021'de Türkiye'de Avrupa Yüzme Birliği'nin kongresini yapacağız. Yine 2021'de Avrupa Gençler Şampiyonası düzenleyeceğiz. En iyisini yaparak bunlara ev sahipliği yapacağız. Avrupa Yüzme Birliği'nin kongresinde ülkeler bizim için nasıl bu hale geldiniz diyorlar. Devletimiz, bakanlığımız ve milletimiz bize bu imkanı veriyor" dedi.

"İYİ BİR ALTYAPI OLUŞTURDUK"

Sadece 2020 Tokyo Olimpiyatları'na değil, 2024 ve 2028 olimpiyatlarına da geniş katılım sağlamak için şimdiden çalıştıklarını belirten Erkan Yalçın şöyle konuştu: "Yüzme olarak olimpiyatlara geniş bir katılım sağlamak istiyoruz, bütün hedefimiz o. Biz çocuklarımızı en iyi şekilde motive ediyoruz. Biz malzeme, yarış, teknik destek hepsini sağlamakla mükellefiz. Onlara en iyi eğitimi verdirmekle mükellefiz. Biz bunları yapıyoruz ve geriye dönüp baktığımız zaman diyoruz ki bizim yaptığımız eksik bir şey var mı?  Hayır. Bunun neticesinde diyoruz ki bu takım inşallah iyi bir noktada olacak. Biz de ülkemiz adına bu hazzı beraber yaşayacağız. En geniş katılımla olimpiyatlara gitmek hedefimiz ve en geniş katılımla gideceğiz bundan hiç şüpheniz olmasın. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilklerle başladık, ilklerle devam ediyoruz ve ilkleri göreceksiniz. Geleceğimize bakın, biz 2024 ve 2028'de bu konuşmaları hiç yapmadan olimpiyatta madalya durumumuz nedir diye konuşacağız. Çünkü öyle bir altyapının tohumunu attık. O tohum büyüyor inşallah 2024 ve 2028'de madalyaları konuşur olacağız."

1

Paravan şirket kurup paraları aklamışlar! 'Bugs Bunny' operasyonunda çok sayıda tutuklama

2

Yurt dışından getirilen telefonları 100 liraya kayıt ediyorlar! İşte o yöntem...

3

Bakanlıktan 4 yıl 9 ay hapse, 500 Euro teklifi

4

Denizli'de akılalmaz olay! Beline yapışan mıknatısla ortaya çıktı

5

Yaşlı adamın feci ölümü! Yardım çığlıkları gözyaşlarına boğdu...

6

Meteoroloji Genel Müdürdüğü'nde panik anları! 13 kişi hastaneye kaldırıldı

7

Bakan Çavuşoğlu: Trump yaptırım uygulamak istemiyor

8

Eşini öldüren kocanın yalanını 'otobüs kartı' ortaya çıkardı

EN YENİLER

Talihsiz kaza! Bahçesine girmek isterken hayatını kaybetti
Araştırma: Çalışanların yüzde 83'ü "esnek çalışma" istiyor
Şehir merkezine giren biçerdöver, trafiği birbirine kattı
Bursa'da uyuşturucu ticaretine 2 tutuklama
Bursa'da taksi ve dolmuş şoförlerine "iletişim" eğitimi
Uyku apnesini tedavide yeni dönem başlıyor
Demir bahçe kapısının altında kalan çiftçi öldü
Çukurova Belediyesi ibadethaneleri temizliyor
Bayburt'ta UNESCO listesindeki 'Dede Korkut' şöleni heyecanı