Teknoloji

AMD'den dünyanın ilk 7 nm CPU ve GPU'su

07.11.2018 12:42
AMD'den dünyanın ilk 7 nm CPU ve GPU'su

AMD, San Francisco’da düzenlediği Next Horizon etkinliğinde, dünyanın 7 nm teknolojisiyle üretilen ilk x86 işlemci tasarımını ve 7 nm GPU’sunu tanıttı.

AMD, etkinlikte sıradaki “Zen 2” işlemci çekirdek mimarisiyle ilgili yeni özellikleri paylaşırken, devrimsel chiplet tabanlı x86 işlemci tasarımının detaylarını da sundu. Aynı zamanda 7 nm AMD Radeon Instinct MI60 grafik hızlandırıcının da piyasaya sunulduğu etkinlikte, “Rome” kod adlı, yeni nesil 7 nm EPYC sunucusunun da canlı olarak tanıtımı yapıldı. Dünyanın en kapsamlı ve büyük oranda kullanılan bulut platform şirketi olan Amazon Web Services (AWS) de, etkinlikte AMD EPYC işlemci ile güçlendirilen Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) üzerindeki popüler oluşum ailelerinden üçünün satışa sunulacağını da duyurmuş oldu. 

Etkinlikte konuşan AMD başkanı ve CEO’su Dr. Lisa Su, şu açıklamalarda bulundu: “Veri merkezi donanım ve yazılım yol haritalarımıza, yıllardır yaptığımız yatırımlar, bulut, kurumsal ve HPC müşterilerimiz üzerinde işlemci ve GPU’larımızın kullanım oranını giderek artırıyor. İçerisinde endüstri lideri 7 nm üretim teknolojisini de barındıran endüstrinin en yaygın ve en güçlü veri merkezi işlemci ve GPU’larıyla, önümüzdeki çeyreklik dilimlerde momentumumuzu hızlandırmak için iyi konumlanmış durumdayız.” 

AMD ilk defa bu etkinlikte, devrimsel modüler tasarım metodolojisinin bir sonucu olan, sıradaki “Zen 2” yüksek performanslı x86 CPU işlemci çekirdeğini detaylandırdı. Bu modüler sistem tasarımı, ayrık silikon parçalarını (“chiplet”) birbirine tek bir işlemci paketinde bağlayan AMD Infinity Fabric’in gelişmiş bir sürümünü kullanıyor. Çoklu yongalı işlemci, “Zen 2” CPU çekirdekleri için gelişmiş 7 nm üretim teknolojisini kullanırken, yonganın giriş/çıkış kısmı için de artık olgunlaşmış olan 14nm üretim teknolojisini kullanıyor. Sonuç olarak çok daha yüksek performans sağlanmış oluyor – aynı güçte daha fazla CPU çekirdeği, geleneksel tek parça yonga tasarımlarından daha az maliyetli üretim tekniği. 

Bu yenilikçi tasarım metodolojsini, TSMC’nin son teknoloji 7 nm üretim teknolojisiyle birleştiren “Zen 2”, veri merkezleri için işletim maliyeti, karbon ayak izi ve soğutma gereksinimlerini azaltmaya yardımcı olacak şekilde gözle görülür performans artışı, güç tüketimi ve yoğunluk geliştirmeleri sağlıyor. Ödüllü “Zen” çekirdeğinin diğer önemli ilerlemeleri ise şöyle: 

-Gelişmiş bir işlem veri hattı, bilgi-işlem motorlarını daha verimli şekilde besliyor.

-Ön uç gelişimleri – gelişmiş dal tahmini, daha iyi komut getirme, yeniden iyileştirilmiş komut arabelleği ve daha geniş çalışma arabelleği.

-Kayan noktalı sayı iyileştirmeleri – kayan noktalı sayı genişliğini 256 bit’e çıkarırken, yükleme/depolama bant genişliğini de iki katına çıkarıyor, artırılmış dispatch/retire bant genişliği ve tüm modlar için yüksek akış.

-Gelişmiş güvenlik özellikleri – Donanımsal olarak iyileştirilmiş Spectre önlemleri, bellek şifrelemede artırılmış esneklik.


EN ÇOK OKUNANLAR

Bakan Albayrak duyurmuştu... Resmen yürürlüğe girdi

Büyük operasyon! 114 kişi hakkında gözaltı kararı

Dolar kurunda son durum

Senagalli yolcuya söyledikleri tepki çekmişti... Meslektaşları bu hale getirdi

Beylikdüzü'nde korku dolu anlar

Edirne'de bulundu! Tam 4 bin yıllık...

EN YENİLER

Arçelik'ten dev satın alma
Evinde ölü bulunan kadının katili 14 yıl sonra yakalandı
Kuzenlerin tartışmasında kan döküldü
'Üzerimde döviz var, bana Türk Lirası lazım' diye binlerce lira dolandırdı
Çarptığı bisiklet sürücüsünü kanlar içinde bırakıp kaçtı
Emirhan Döner liderliğindeki suç örgütünden 12 kişi tutuklandı
 İmamoğlu: Partizanlığı bitireceğim
Gazeteci Ayşenur Arslan'ın ifadesine başvuruldu
Arnavutluk - Türkiye maçının ilk 11'leri belli oldu
1

Bakan Albayrak duyurmuştu... Resmen yürürlüğe girdi

2

Büyük operasyon! 114 kişi hakkında gözaltı kararı

3

Dolar kurunda son durum

4

Senagalli yolcuya söyledikleri tepki çekmişti... Meslektaşları bu hale getirdi

5

Beylikdüzü'nde korku dolu anlar

6

Edirne'de bulundu! Tam 4 bin yıllık...

7

Göztepe Başkanı Sepil: Ekonomiyi doğru yönetirsek yabancı sorunu kalmaz

8

Denizli beşik gibi sallandı