EN ÇOK OKUNANLAR

Klima diye sattığı kutunun içinden çıkan şoke etti! Piyasa değeri 1 milyon 400 bin lira

Oyuncu Orhan Aydın serbest bırakıldı

Kabus sürüyor... 20 günde 14 ölüm

Milli Piyango'dan 70 milyon liralık talihliye ilişkin açıklama

Alanya'da bıçaklı kavga: 1 ölü, 2 yaralı

Babadan mahrem imama dayak

Teknoloji

AMD'den dünyanın ilk 7 nm CPU ve GPU'su

07.11.2018 12:42
AMD'den dünyanın ilk 7 nm CPU ve GPU'su

AMD, San Francisco’da düzenlediği Next Horizon etkinliğinde, dünyanın 7 nm teknolojisiyle üretilen ilk x86 işlemci tasarımını ve 7 nm GPU’sunu tanıttı.

AMD, etkinlikte sıradaki “Zen 2” işlemci çekirdek mimarisiyle ilgili yeni özellikleri paylaşırken, devrimsel chiplet tabanlı x86 işlemci tasarımının detaylarını da sundu. Aynı zamanda 7 nm AMD Radeon Instinct MI60 grafik hızlandırıcının da piyasaya sunulduğu etkinlikte, “Rome” kod adlı, yeni nesil 7 nm EPYC sunucusunun da canlı olarak tanıtımı yapıldı. Dünyanın en kapsamlı ve büyük oranda kullanılan bulut platform şirketi olan Amazon Web Services (AWS) de, etkinlikte AMD EPYC işlemci ile güçlendirilen Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) üzerindeki popüler oluşum ailelerinden üçünün satışa sunulacağını da duyurmuş oldu. 

Etkinlikte konuşan AMD başkanı ve CEO’su Dr. Lisa Su, şu açıklamalarda bulundu: “Veri merkezi donanım ve yazılım yol haritalarımıza, yıllardır yaptığımız yatırımlar, bulut, kurumsal ve HPC müşterilerimiz üzerinde işlemci ve GPU’larımızın kullanım oranını giderek artırıyor. İçerisinde endüstri lideri 7 nm üretim teknolojisini de barındıran endüstrinin en yaygın ve en güçlü veri merkezi işlemci ve GPU’larıyla, önümüzdeki çeyreklik dilimlerde momentumumuzu hızlandırmak için iyi konumlanmış durumdayız.” 

AMD ilk defa bu etkinlikte, devrimsel modüler tasarım metodolojisinin bir sonucu olan, sıradaki “Zen 2” yüksek performanslı x86 CPU işlemci çekirdeğini detaylandırdı. Bu modüler sistem tasarımı, ayrık silikon parçalarını (“chiplet”) birbirine tek bir işlemci paketinde bağlayan AMD Infinity Fabric’in gelişmiş bir sürümünü kullanıyor. Çoklu yongalı işlemci, “Zen 2” CPU çekirdekleri için gelişmiş 7 nm üretim teknolojisini kullanırken, yonganın giriş/çıkış kısmı için de artık olgunlaşmış olan 14nm üretim teknolojisini kullanıyor. Sonuç olarak çok daha yüksek performans sağlanmış oluyor – aynı güçte daha fazla CPU çekirdeği, geleneksel tek parça yonga tasarımlarından daha az maliyetli üretim tekniği. 

Bu yenilikçi tasarım metodolojsini, TSMC’nin son teknoloji 7 nm üretim teknolojisiyle birleştiren “Zen 2”, veri merkezleri için işletim maliyeti, karbon ayak izi ve soğutma gereksinimlerini azaltmaya yardımcı olacak şekilde gözle görülür performans artışı, güç tüketimi ve yoğunluk geliştirmeleri sağlıyor. Ödüllü “Zen” çekirdeğinin diğer önemli ilerlemeleri ise şöyle: 

-Gelişmiş bir işlem veri hattı, bilgi-işlem motorlarını daha verimli şekilde besliyor.

-Ön uç gelişimleri – gelişmiş dal tahmini, daha iyi komut getirme, yeniden iyileştirilmiş komut arabelleği ve daha geniş çalışma arabelleği.

-Kayan noktalı sayı iyileştirmeleri – kayan noktalı sayı genişliğini 256 bit’e çıkarırken, yükleme/depolama bant genişliğini de iki katına çıkarıyor, artırılmış dispatch/retire bant genişliği ve tüm modlar için yüksek akış.

-Gelişmiş güvenlik özellikleri – Donanımsal olarak iyileştirilmiş Spectre önlemleri, bellek şifrelemede artırılmış esneklik.

1

Klima diye sattığı kutunun içinden çıkan şoke etti! Piyasa değeri 1 milyon 400 bin lira

2

Oyuncu Orhan Aydın serbest bırakıldı

3

Kabus sürüyor... 20 günde 14 ölüm

4

Milli Piyango'dan 70 milyon liralık talihliye ilişkin açıklama

5

Alanya'da bıçaklı kavga: 1 ölü, 2 yaralı

6

Babadan mahrem imama dayak

7

Hakkari'de mayına basan asker şehit oldu

8

Türk gemisi korsanların hedefi oldu; Denizcilerin arkadaşları konuştu

EN YENİLER

Kayseri'de FETÖ'den 21 kişi adliyede (2)
Eşini yaralayıp, arkadaşını öldüren inşaat işçisi tutuklandı (2)
Konya'da yakalandılar! Her birine 3 bin 549 TL para cezası verildi
Fikret Orman'dan yayıncı kuruluşa flaş çağrı
Fikret Orman: Yayıncı kuruluşun sözleşmede geçerli olan maddeleri yerine getirmesini istiyoruz
Diyarbakır'da 3 terörist etkisiz hale getirildi
İzmir'de eski sevgili dehşeti
Bakanlık açıkladı: Teröristler etkisiz hale getirildi
Şemdinli'de PKK'nın silah ve mühimmatı ele geçirildi