EN ÇOK OKUNANLAR

Araçları 'taşladılar'

Cezayı engellemek için koşan sürücüye otomobil çarptı; paralar yola saçıldı

Ağabeyiyle ilişki yaşayan eşini vurdu, tahliyesini istedi

Hafriyat kamyonunun altında kalmıştı... 69 bin lira tazminat!

Havalimanında ele geçirildi; piyasa değeri 300 bin lira

Çocukların dilenme planı, güvenlik kamerasıyla deşifre oldu

Teknoloji

Robotlarla birlikte yeni meslekler geliyor

İSTANBUL, (DHA) – 29.12.2019 12:01

VEX Robotics Turnuvası’nda bine yakın geleceğin aydını genç, tasarladıkları robotları yarıştırdı. Gençlerin 10-15 yıl sonra iş hayatında yapay zekâ, robotik kodlama gibi birçok konuyla karşılaşacaklarını söyleyen EduCat Yönetici Ortağı Koray Kurhan, robotlarla birlikte yeni meslekler geleceğinin altını çizdi.

Yakın gelecekte teknolojik dönüşümle birlikte içerisinde veri olmayan bir meslek bulunmayacağı,  dijitalleşmeyle birlikte kazanılan bilgi ve deneyimlerin mesleklerde de değişim yaratacağı bildiriliyor. Hepsinin ortak özelliği ise yapay zekâ içermesi. Bu anlamda gençlerin robotik kodlama ve yapay zekâ alanında geleceğe hazırlanmasını amaçlayan VEX Robotics Turnuvası, bine yakın genç mucidin kıyasıya rekabetine sahne oldu.

Dünya çapında 45 ülkede, 20 binden fazla takımın katıldığı ve ‘Dünyanın en büyük robot yarışması’ olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na giren yarışma Nişantaşı Üniversitesi ev sahipliğinde NEOTECH kampüste gerçekleşti. ‘Üreten nesiller için’ temasıyla düzenlenen turnuvada birbirinden başarılı ekipler robotlarıyla mücadele etti.

66 OKULDAN BİNE YAKIN ÖĞRENCİ KATILDI

İlkokul-ortaokul kategorisinde VEX IQ Challenge Squared Away ve lise kategorisinde Tower Takeover temasıyla düzenlenen yarışmaya 66 okuldan bine yakın öğrenci katılım sağladı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini geleceğe hazırlamak hedefiyle yarışmayı düzenlediklerini söyleyen EduCat Yönetici Ortağı Koray Kurhan, öğrencilerin kendilerini robotik kodlama konusunda geliştirmelerini sağlamak, takım oyununa yatkınlıklarını artırmak ve gelecekte meslek seçerken işlerini kolaylaştırmak için böyle etkinlikleri organize ediyoruz” dedi.

“BİRÇOK MESLEK GELECEKTE VAR OLMAYACAK”

Günümüzde gençlere 80’li, 90’lı yılların metotlarıyla eğitim vermenin imkânsız olduğunu söyleyen Kurhan, “Çünkü gençler 10-15 yıl sonra iş hayatına atılınca yapay zekâ, robotik kodlama gibi birçok konuyla karşılaşacaklar. Öğrenciler ileride zorlanmasınlar diye bugünden onları hazırlıyoruz. Bugün yapılan birçok meslek gelecekte olmayacak veya bugün bilmediğimiz, yapmadığımız, eğitimini almadığımız meslekler de gelecekte talep edilecek” diye konuştu.

Öğrencileri geleceğe hazırlamak gerektiğini vurgulayan Kurhan, “Öğrencileri mutlaka bugünden psikolojik ve sosyal açıdan geleceğe hazırlamalıyız. Böyle yarışmalar da çocukların sosyalleşmesini ve geleceğe hazırlanmasını sağlıyor” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’Yİ AMERİKA’DA TEMSİL EDECEKLER

Yarışmada Robot Skills Ödülü Özel Sanko Okulları’ndan Infinity Power’a, Teamwork Champion Ödülü Era Okulları’ndan Oneteam ile Akhisar Eksen Okulları’ndan Eksen ex-robo’ya, Teamwork Finalist Ödülü Akhisar Eksen Okulları’ndan Eksen- VEXen ve Eksen-VexStation’a, STEM Proje Ödülü Çekmeköy Sınav Okulu’ndan echnoEaglesJr’a, Design Ödülü Manavgat Halk Eğitim Merkezi’nden Epicteam’e, Jüri Ödülü Küçükçekmece Belediyesi Bilgi Evleri’nden Grade Lake Fighters’a, Excellence Ödülü ise Özel Sanko Okulları’ndan BeQuickly takımına gitti.

Ekiplerin ücretsiz olarak katılabildiği turnuvaların sonunda kazanan takımlar ABD’nin Louisville şehrinde yapılacak olan şampiyonada Türkiye’yi temsil edecek.

 

1

Araçları 'taşladılar'

2

Cezayı engellemek için koşan sürücüye otomobil çarptı; paralar yola saçıldı

3

Ağabeyiyle ilişki yaşayan eşini vurdu, tahliyesini istedi

4

Hafriyat kamyonunun altında kalmıştı... 69 bin lira tazminat!

5

Havalimanında ele geçirildi; piyasa değeri 300 bin lira

6

Çocukların dilenme planı, güvenlik kamerasıyla deşifre oldu

7

Yaşlı kadın feci şekilde öldürülmüştü... Katil zanlısı 3 yıl sonra yakalandı

8

İstanbul'da bıçaklı gasp dehşeti

EN YENİLER

Eski MİT'çi Enver Altaylı'nın iddianamesinde Gülen'e mektuplar çıktı
Bakan Varank: Şeffaf soruşturma, İran'ın imajına katkı sağlayacaktır
Galatasaray Belhanda'sız çalıştı
'Çektim kendime, boyunlarını, gözlerini öptüm. O zaman daha da acayipleştim' sözlerini de reddetti
Tuğba öğretmenin ölümüyle ilgili soruşturma sürüyor
Yaşlı çift ölümden döndü!
Trabzonspor'da Bilal Başacıkoğlu için imza töreni düzenlendi
Meksika güvenlik güçleri ve göçmenler arasında çatışma çıktı
Karla mücadele ekiplerinin zorlu mesaisi