EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti'nin sosyal medya hesaplarına '23 Nisan' logosu

Soylu: Faruk Fatih Özdemir'i tanımıyorum

Kısa Çalışma Ödeneği, Resmi Gazete'de yayımladı

Adana'da, tarlada kesilmiş 3 at bulundu

TEM Otoyolu'nda zincirleme kaza: 7 yaralı

Akdeniz'de can pazarı: 100 göçmen hayatını kaybetti

Teknoloji

“Türkiye 5G güvenliğinde dünyaya öncü”

İSTANBUL (DHA) 29.01.2021 12:59
“Türkiye 5G güvenliğinde dünyaya öncü”

Türkiye’de gelecek yıl pilot bölgelerde devreye girmesi beklenen 5G ağının güvenliği, Altınbaş Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğretim üyelerinin danışmanlığında geliştirilen yerli siber güvenlik teknolojileriyle sağlanacak. Prof. Dr. Oğuz Bayat, Türkiye’nin 5G’de donanımsal güvenlik ve kripto cihazlarının konumlandırılması ile ilgili çalışmalarda dünyada öncü olduğunu belirtti.

Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Bayat ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Dr. Öğretim Üyesi Uğur Coruh, 5G’nin Türkiye’de gelecek yıl pilot bölgelerde devreye girmesinin beklendiğine dikkat çekerek, “Örnek vermek gerekirse bir şehirdeki bütün elektrik, su, doğalgaz sayaçları gibi cihazları 5G ağı üzerinden yönetirseniz sayaçlara yapılabilecek saldırılar ile maddi zararlar verebilir veya sayaçları kapatarak veya bozarak son kullanıcıların hizmet almasını engelleyebilirsiniz. Bir ameliyat esnasında 5G üzerinden operasyon gerçekleştirilirken bir atak ile iletişim kesilirse ameliyat kesintiye uğrayabilir” sözleriyle kritik altyapılarda ciddi risklerin ortaya çıkabileceğini söylediler.

5G sisteminin güvenliğinin sağlanması için geliştirilen yerli teknolojilerin, bu riskleri ortadan kaldırdığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Uğur Coruh, “Geliştirilen yerli kripto cihazları ve özel güvenli haberleşme algoritmaları ile mevcut 5G haberleşmesinin hızlandırılması, bütün alt yapının daha iyi korunması ve daha hızlı veri transferi yapılmasını öngörüyoruz” diye konuştu.

5G’NİN GÜVENLİK BOYUTU

5G’nin güvenlik boyutu ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Oğuz Bayat, “Mevcut R15 5G standartlarında yapılan geliştirmelerde bütün şifreleme süreçleri bizlerin güvensiz ortam diye tabir ettiğimiz merkezi sunucu üzerindeki yazılımlar ile sağlanıyor. Sistemin güvenliğinin iyileştirilmesi, yapılan bu şifreleme operasyonların özel olarak geliştirilmiş donanımsal güvenlik cihazlarına kaydırılmasına bağlı. Bu cihazlar mevcut operasyonlara göre daha hızlı işlem yaparlar ve bütün sistem üzerinde taşınan şifreli verilerin anahtarlarını saklarlar. Herhangi bir müdahale durumunda içerisindeki anahtarı silerek sistemdeki verinin güvenliğini garanti altına almış olurlar” dedi.

“Geliştirmiş olduğumuz algoritma ve haberleşme protokolü sayesinde mevcut çözümden daha verimli bir model sunmayı hedefliyoruz” diyen Prof. Dr. Bayat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geliştirdiğimiz güvenli haberleşme modeliyle özellikle endüstri 4.0 ve savunma teknolojilerinde özel bir güvenlik katmanı sağlamayı düşünüyoruz. Güvenli haberleşme modeli öncelikle uç noktada güvenlik için donanımsal bir eklenti kullanamayan kısıtlı donanımlara sahip cihazlar için geliştirildi. Geliştirilen algoritma çok az kaynak ile herhangi bir ek güvenlik donanımı gerektirmeden uç noktadaki Mobil/IoT cihazının ağa güvenli bir şekilde bağlanmasını ve şifreli bir şekilde sunucu ile haberleşmesini sağlayacak. Bununla ilgili ürün geliştirme süreci başladı.”

SIM KARTLARIN DA GÜVENLİ OLMASI ŞART

Prof. Dr. Oğuz Bayat ile Dr. Öğr. Üy. Uğur Coruh, söz konusu cihazların 5G ağında kullanılması ile ilgili gerekli adaptasyonları sağladıklarını, fakat güvenliğin sadece kripto cihazlarla sağlanmadığını, SIM kartların da bazı özelliklere sahip olması gerektiğini belirtti. Dr. Coruh, “SIM kartların sahip olduğu gizli anahtarların telekom operatörleri ile nasıl paylaşılacağı ve kripto cihazlarına güvenli bir şekilde nasıl kaydedilip kullanıma hazır hale getirileceği ile ilgili süreçler de bizim tarafımızdan kurgulanıp ilgili firmalara aktarıldı. Söz konusu firmalarla birlikte çeşitli senaryolar üzerinden çalışmalar da yapıldı” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE GÜVENLİK TEKNOLOJİSİNDE DÜNYAYA ÖNCÜ OLACAK

Prof. Dr. Oğuz Bayat, 5G’ye Güney Kore, Çin ABD, İngiltere, İspanya ve Almanya’nın öncülük ettiğini belirterek, “Türkiye’nin ise donanımsal güvenlik ve kripto cihazlarının konumlandırılması ile ilgili çalışmalarda öne çıktığını ve bu alanda çalışma yapan öncü ülkelerden olabiliriz” dedi.

Türkiye’de baz istasyondan çekirdek ağ şebekesine kadar kullanılan bütün yazılımları ve donanımları geliştiren yerli firmaların mevcut olduğunu belirten Prof. Dr. Bayat, “Global ölçekte güvenlik noktasında mevcut standartları iyileştirecek ek gelişmeleri de yine yerli kaynaklarımız ile sunabilecek bir noktadayız” diye konuştu.

1

AK Parti'nin sosyal medya hesaplarına '23 Nisan' logosu

2

Soylu: Faruk Fatih Özdemir'i tanımıyorum

3

Kısa Çalışma Ödeneği, Resmi Gazete'de yayımladı

4

Adana'da, tarlada kesilmiş 3 at bulundu

5

TEM Otoyolu'nda zincirleme kaza: 7 yaralı

6

Akdeniz'de can pazarı: 100 göçmen hayatını kaybetti

7

Fatih'te bir kişi denizde boğularak hayatını kaybetti

8

Sivilleri devlet görevlisi gibi gösterip, yurt dışına kaçıranlara operasyon: 2 tutuklama

Kısa Çalışma Ödeneği, Resmi Gazete'de yayımladı
TEM Otoyolu'nda zincirleme kaza: 7 yaralı
Akdeniz'de can pazarı: 100 göçmen hayatını kaybetti
Sözcü Kalın: İnsanlığın uyanması için daha kaç masum can kaybedilmeli
Koronavirüste son durum! Vaka sayısında düşüş
Bakan Koca: Çok yakında 'Sputnik V' aşısı da devreye girecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İklim değişikliğinde ülkeler eşit konumda değil
İş dünyasını sarsan cinayet! Ardında 6 sayfalık mektup bıraktı
İtfaiyeyi alarma geçiren ihbar! Gerçek çok farklı çıktı
Milli boksör Büşra Işıldar dünya şampiyonu oldu 
Kan donduran olay! Annesini öldürüp valize koydu, başında uyurken yakalandı
Adana'da korkunç cinayet! Babası ve ağabeyini bıçaklayarak öldürdü
AVM'de güvenlik ile vatandaş arasında tekme- tokat 'maske' kavgası
Akıncı TİHA ilk atış testini başarıyla tamamladı
Türk bilim insanlarından koronavirüs tedavisinde umut olacak ilaç