EN ÇOK OKUNANLAR

Yayla cinayetinden yasak aşk çıktı, aynı aileden 5 kişi tutuklandı 

WhatsApp ile PCR testi; e-Nabız'a bile düştü

Ankara Şehir Hastanesinden '36 saat nöbet' açıklaması

Çığlığı çeken polislere beraat, yayınlayana hapis cezası

'Dans teklifi' cinayeti sanığına, indirimsiz müebbet istendi

Kurbağalıdere'de su samuru 

BASIN

17.02.2011 17:18

“Sınırsız Ulaştırma Çözümleri” vizyonu kapsamında Eylül 2010’da İtalya’nın en önemli ikinci otobüs markası BredaMenarinibus ile stratejik ortaklık anlaşması imzalayan KARSAN, Akçalar’daki otobüs üretim tesisinin resmi açılışını yaptı.

Yeni vizyonu doğrultusunda toplu taşımada taksiden otobüs segmentine kadar farklı ürünler geliştirip Türkiye ve ihraç pazarlarına sunmayı amaçlayan Karsan; İtalya’nın önde gelen otobüs üreticilerinden BredaMenarinibus ile imzaladığı stratejik ortaklık anlaşması neticesinde otobüs üretimine de başladı. Karsan’ın Akçalar fabrikasındaki otobüs üretim tesisinin resmi açılış töreni 17 Şubat Perşembe günü BredaMenarinibus CEO’su Roberto Ceraudo, Karsan Murahhas Azası Jan Nahum ve Karsan CEO’su Murat Selek’in katılımıyla gerçekleşti. İtalyan otobüs markası BredaMenarinibus ile 2 Eylül 2010 tarihinde imzaladığı stratejik ortaklık anlaşması neticesinde Ekim ayı sonunda Akçalar fabrikasında otobüs üretim hazırlıklarına başlayan Karsan, ilk otobüsünü Ocak ayı başında hattan indirdi. Yapılan ön anlaşma gereği Ocak ayında 15 adet otobüsü BredaMenarinibus’a teslim eden Karsan, Şubat’ta 25, Mart’ta 20 ve Nisan’da 15 olmak üzere toplam 75 adet BredaMenarinibus marka otobüsü BredaMenarinibus’a ihraç edecek.

Açılış töreninde konuşan BredaMenarinibus CEO’su Roberto Ceraudo; Türk Otomotiv sanayinde çok önemli bir yere sahip olan Karsan’ın BredaMenarinibus ile imzaladığı stratejik ortaklık anlaşmasının BredaMenarinibus’un prestjini daha da ileriye taşıyacağını belirterek memnuniyetini dile getirdi. Ceraudo; “Bu anlaşma özellikle, İtalya’da otobüs sektöründe iş hacmi bakımından ikinci şirket konumunda olan ve 90 yıldır faaliyet gösteren BredaMenarinibus şirketini sadece İtalya ve Avrupa sınırlarında değil, markanın Türkiye ve komşu ülkelerdeki varlığını da arttıracaktır. Karsan ile zaten iyi olan üretim kalitemizi daha da ileriye taşımak istiyoruz. Bu işbirliğinden karşılıklı bir büyümenin yanı sıra Karsan’ı karakterize eden yenilikçi ve girişimci ruhundan gelen ilginç yeniliklerin doğacağına eminim”.


Karsan CEO’su Murat Selek ise toplu taşımaya sınırsız çözümler üretme stratejisinin bir uzantısı olarak Türkiye ve Avrupa pazarlarının toplu taşıma ihtiyacına cevap veren yenilikçi ve medeni çözümler yaratmayı amaçladıklarını söyledi. Selek sözlerine şöyle devam etti; “Daha önce hiç bulunmadığımız otobüs segmentine girmiş olmamız yeni vizyonumuz kapsamında attığımız önemli bir adım. Karsan olarak toplu taşımadaki trendleri takip eden, buna göre yeniklikçi çözümler üreten bir kurumuz. Bu kapsamda BredaMenarinibus için ürettiğimiz otobüslerin tümü tam alçak tabanlı, çevreci, ve engelli vatandaşlar için kolay erişilebilir özelliktedir. Ayrıca, bu otobüslerin doğalgazlı ve dizel versiyonları bulunmaktadır. BredaMenarinibus’un 6 ila 18 metre arasındaki tüm ürün gamının üretiminin ihraç pazarların yanısıra Türkiye pazarına da sunacak olmamız çok önemli ve olumlu bir gelişmedir”.

“Sınırsız Ulaştırma Çözümleri” vizyonu kapsamında daha yenilikçi, sürdürülebilir, geniş kapsamlı ve ihtiyaca yönelik ulaştırma çözümleri sunmayı hedefleyen Karsan, BredaMenarinibus ile yapmış olduğu işbirliği neticesinde farklı şehirlerin farklı ihtiyaçlarına BredaMenarinibus’un yenilikçi ürün gamı ile cevap verecek. Bu doğrultuda Roma Belediyesi için alınan ilk sipariş kapsamında Karsan BredaMenarinibus için ilk dört ayda 60 adet 8 metre Vivacity Dizel otobüs, ve 15 adet 12 metre Avancity Dizel otobüs üretmiş olacak. Mart 2010’da imzalanan Ön Anlaşma’nın ardından dört aylık deneme üretimi sırasında bir adet “Doğal Gaz” (CNG – Compressed Natural Gas) ve bir adet dizel olmak üzere iki farklı prototip üretimi gerçekleştiren Karsan, Nisan ayına kadar aldığı ilk 75 adetlik siparişini dizel olarak üretip ihraç ederken aynı zamanda CNG otobüs üretimine de devam edecek. Otobüslerin en önemli özelliği ise hepsinin alçak tabanlı olması. Diğer önemli bir özelliği ise, motorun aracın arkasında enlemesine yerleştirilmiş olması sayesinde, yolcu alanı ve ergonomisinin azami düzeye çıkarılmış olması.

Avrupa’nın toplu taşıma uzmanı BredaMenarinibus!
BredaMenarinibus, 90 yılı aşkın bir süredir ürettiği 30.000’in üzerinde otobüs ile İtalya’da toplu taşımacılığın gelişmesine katkıda bulunmuş köklü otobüs üreticilerindendir. BredaMenarinibus, otobüs tasarımında sahip olduğu vasıflı bilgi birikimi ile her model aracı (araç gövdesi ve mekanik aksam) en güncel hesaplama ve tasarım teknikleriyle tasarlayıp geliştirmekte ve müşteri ihtiyaç ve beklentilerine hızlı ve etkin çözümler sunmaktadır.

BredaMenarinibus otobüslerinin İtalya’nın en çok tercih edilen markalarından biri olması tesadüf değil. BredaMenarinibus’ın tüm ürün gamı uzun ömürlü, paslanmaz (FRP) ve estetik görünümlü malzemeye sahip gövde yapısı ile rakiplerinden ayrışıyor. BredaMenarinibus’un geniş ürün gamında yer alan 6 metreden 18 metreye tüm toplu taşıma araçları tam alçak taban yapısına sahip. Araçlarda alçak taban, tekerlekli sandalye giriş sistemi ve araç içinde ayrılan özel güvenlikli alan sayesinde hareket engellilerin kaliteli ulaşım ihtiyaçları kolaylıkla çözümlenmektedir. Motor seçimleri aracın genel yapısı ve kullanım alanı dikkate alınarak özenle belirlenmektedir. Aracın arkasında enlemesine yerleştirilmiş motor sayesinde yolcu alanı ergonomisi maksimum seviyede artırılmıştır. Çekiş ve güçten ödün vermeden EEV emisyon değerlerine ulaşan tüm motorların CNG versiyonları da bulunmaktadır. Dizel ve CNG’nin yanısıra ürün gamında elektirikli motor çözümü de sunan BredaMenarinibus’un motor parçaları, mekanik aksam, fren ve süspansiyon elemanları yıpranmaya karşı üst düzey dayanıma sahiptir. Bu sayede, geniş bakım aralıklarıyla da tasarruf sağlanmaktadır. BredaMenarinibus’larda yolcular kadar şoförün konforu da ön planda tutulmuştur. Sürücü kabinleri sunduğu konforun yanı sıra geniş görüş açısı ve güvenliği ile de sürücünün işini kolaylaştırmaktadır. Tüm modellerde yer alan gelişmiş elektronik donanım sayesinde sürücü, araçtaki bütün sistemleri aynı anda izleyebilmekte ve kontrol edebilmektedir.

BredaMenarinibus Türkiye’de KARSAN güvencesiyle üretiliyor...
Karsan, İtalya’nın önde gelen otobüs üreticisi BreadaMenarinibus’un otobüslerini üretmek, satmak ve BredaMenarinibus’a ihraç etmek üzere şirketle 26 Mart 2010 tarihinde Ön Anlaşma – MoU (Memorandum of Understanding) imzalamış ve bu doğrultuda Nisan ayında BredaMenarinibus’un otobüs modellerinin deneme üretimine başlamıştı. Anlaşma kapsamında belirlenen dört aylık sürenin sonunda deneme üretimlerini başarıyla tamamlayan Karsan, Şirketle olan işbirliğinin kapsamını genişletmek üzere, seri üretim ve pazarlama faaliyetlerini içeren, stratejik ortaklık niteliğindeki nihai anlaşmayı ise Eylül ayında imzalamıştı. Bu anlaşma ile Karsan, BreadaMenarinibus’un bütün ürün gamının Türkiye’de münhasır olarak üretim, pazarlama, satış, satış sonrası hizmetler ve ihracatını sürdürmek üzere sorumluluğu üstlenmişti. Bu işbirliği sonucunda İtalya’ya ihraç edeceği otobüslerin seri üretimine başlayan Karsan, üretmiş olduğu BredaMenarinibus marka ilk otobüsleri olan Avancity+ L ve Vivacity+ C CNG modellerini ise ilk kez 2 -3 Aralık tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen TRANSİST 2010 organizasyonunda ziyaretçiler ile buluşturdu.

Global markaların üreticisi ve dağıtıcısı KARSAN, kendi markasına sahip ürün gamını geliştirme yolunda da önemli adımlar atıyor
Türk otomotiv sanayiinde özel bir konumda bulunan Karsan; güçlü global otomotiv markaları için tasarım, mühendislik desteği ve araç üretimi gerçekleştirdiği “Fason Üretim”, bölgede faaliyet gerçekleştirmeyi hedefleyen global markalar için üretim ve pazarlama, satış, satış sonrası hizmet faaliyetlerini sürdürdüğü “Entegre Stratejik Ortaklık”, yurtiçi ve yurtdışı pazarlara yönelik Karsan markalı araçların geliştirilmesi, üretilmesi, pazarlama, satış, satış sonrası hizmet faaliyetlerini sürdürdüğü “Ana Üretici (OEM)” ve anahtar teslim ulaştırma çözümleri geliştirilmesini ve sunulmasını kapsayan “Entegre Hizmetler” olmak üzere 4 faaliyet alanına sahip. Bugün kendi markasına sahip ürün gamını daha da kuvvetlendirmeyi hedef edinen Karsan, ticari aracın her segmentinde araç üretimi yapan bir Kurum haline gelmeyi amaçlıyor. Karsan üretimin yanısıra BredaMenarinibus otobüslerinin, Karsan J Serisi minibüslerinin ve Hyundai HD Serisi kamyonların da yurtiçi ve yurtdışı satış ve satış sonrası faaliyetlerini yerine getirmekte.
1

Yayla cinayetinden yasak aşk çıktı, aynı aileden 5 kişi tutuklandı 

2

WhatsApp ile PCR testi; e-Nabız'a bile düştü

3

Ankara Şehir Hastanesinden '36 saat nöbet' açıklaması

4

Çığlığı çeken polislere beraat, yayınlayana hapis cezası

5

'Dans teklifi' cinayeti sanığına, indirimsiz müebbet istendi

6

Kurbağalıdere'de su samuru 

7

Elif Çakal'ın şüpheli ölümü; tutuklu bulunan 3 şüpheliye tahliye

8

HTS kayıtları, Ümitcan Uygun'u yalanladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
ABD Elçiliği'nden 'Viyana Sözleşmesi' açıklaması
Antalya'da yalancı katil balina ölüsü kıyıya vurdu
WhatsApp üzerinden PCR testi: O laboratuvara baskın
Düğün sonrası düzenlenen eğlence 'hesap' nedeniyle kabusa dönüştü
HTS kayıtları, Ümitcan Uygun'u yalanladı
Ankara Şehir Hastanesinden '36 saat nöbet' açıklaması
10 yaşındaki Elçin'in bulduğu kaya parçası için 'milyonlarca yıllık fosil' incelemesi
Eda Nur'a 'cinsel saldırı' iddianamesi kabul edildi
Taksiciler Odası Başkanı: Bu rakamlar inanılacak gibi değil 
Çığlığı çeken polislere beraat, yayınlayana hapis cezası
Kurbağalıdere'de su samuru 
Arnavutköy'de uçuran kasis
Trabzon'da oda başkanının iş yerine silahlı saldırı; olay anı kamerada
WhatsApp ile PCR testi; e-Nabız'a bile düştü