EN ÇOK OKUNANLAR

Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti  

Şarkıcı Murda havalimanında gözaltına alındı 

Kazada yaralanan motosiklet sürücüsü avukat, şikayetini bir şartla geri aldı

5 öğrencinin öldüğü kaza sonrası ilçe milli eğitim ile okul müdürü görevden alındı

5 metrekarelik karavanıyla Türkiye'yi geziyor

Tarihi köprünün yanına sonradan inşa edilen köprünün kaldırılmasını istiyorlar

YURT

ESKİŞEHİR (DHA) 21.12.2013 17:49

TÜRK Müzik Birliği Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Ayşe Kerimova Gönen, ilki Eskişehir'de düzenlenen Türkvizyon Şarkı Yarışması'nın Eurovision alternatifi olmadığını söyleyerek "Bu bir Türklerin yarıştığı, Türklerin sahne gösterdiği, boy gösterdiği projedir" dedi.

Eskişehir'de 24 ülkenin katılımıyla gerçekleşen Türkvizyon Şarkı Yarışması'nın Türk Müzik Birliği'nin bir projesi olduğunu belirten Ayşe Kerimova Gönen, yarışmanın geleneksel hale getirileceğini söyledi.

Gönen konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkvizyon'un ilki bu sene düzenleniyor. Projenin dış elemelerini biz yaptık. Eleme yoluyla yapılan seçilmeler heyecanı oldu. Yoğun bir ilgi vardı. 70 sene Rusya etkisi altında yaşayan Türk dili konuşan coğrafyada bu kadar coşkuyla, bu kadar sevgiyle projeye dahil olunacağını doğrusu beklemiyorduk. Biraz daha soğuk bekliyorduk ilgiyi ama tam tersine oldu. İnanılmaz bir coşku yaratabildik. Beklemiyorduk derken gençlerden bunu beklemiyorduk. Ama tam tersine oldu gençler daha çok milli duygularla güzel bilinçli bir şekilde projeye katıldılar. Beklentimizin tam tersi olmasına hepimiz şaşırdık."

TÜRKİYE'YE ATA VATAN DİYORUZ


Türkvizyon yarışmasının Eskişehir'den sonra 2014 yılında Kazan'da 2015 yılında da Gence'de olacağını açıklayan Ayşe Kerimova Gönen, "Eskişehir'de ilk oldu. Devamı gelecek. İlkinin Eskişehir'de olmasından dolayı gururluyuz, tabi ilki Türkiye'de olması gerekiyordu. Çünkü Türkiye hepimizin baktığı, hepimizin yönünü döndüğü bir ülke. Biz buraya ata vatan diyoruz ve Türkiye'ye değişik duygular besliyor Türk dünyası ülkelerindekiler. Bunun için tam isabet oldu Türkiye'de ve Eskişehir'de olması. Eskişehir'de olmasının da anlamı çok büyük, Eskişehir Türk dili konuşan insanların ağırlıklı yaşadığı bir şehir, gençlik şehri, Türk dünyasından da gelen öğrenciler de var burada" dedi.

Gerçekleştirdikleri Türkvizyon Şarkı Yarışması ile zoru başardıklarını ifade eden Ayşe Kerimova Gönen, "İlki her zaman zor oluyor ama zoru başardık diye umuyorum. Eskişehir'e değişik bir hareket getirdiysek ne güzel. Çünkü bu gençlik projesidir aynı zamanda, kaynaştırma projesidir. Önemli olan kazanan değil, kaybeden de önemli değil burada. Beraber olmak önemlidir" diye konuştu.

EUROVİSİON İLE BİR DERDİMİZ YOK


Ayşe Kerimova Gönen, Türkvizyon projesinin Eurovision tekrarı ya da Eurovision alternatifi olmadığını söyledi. Türkvizyon'un Türklerin yarıştığı bir proje olduğunu belirten Gönen şunları kaydetti: "Bizi hep Eurovisionla karşılaştırıyorlar. Bizim Avrupa'yla, Eurovision ile bir derdimiz yok. Biz sadece burada kendimizi gösteren bir platform var. Türk Müzik Birliği olarak bu platformu tüm Türk dünyası için oluşturduk. Türk dünyası müziklerinin, popüler müziklerinin yayınlandığı bir platformdur bura. Bu platform ve burada herkes kendini gösterebilir ve burada herkes kendini tanıtabilir ve bu projeye tabi ki Türk Müzik Birliği'nden, Türkvizyonu'nun Türk Müzik Birliği'nden çıkması kadar doğal bir şey yoktur. Bu bize yakışan bir proje, yani bunu biz yapmalıydık ve o şekilde gerçekleştirdik. Kesinlikle bu Eurovision tekrarı ya da Eurovision alternatifi değildir. Bu bir Türklerin yarıştığı, Türklerin sahne gösterdiği, boy gösterdiği projedir. Nasıl Avrupalı ben Avrupalıyım, ben İngiliz'im, ben Amerikalıyım diyorsa biz de Türk'üz diyoruz ve Trük olarak sahnemizi, kültürümüzü, medeniyetimizi paylaşıyoruz. Hatta onları bile içimize almaya hazırız. Her zaman bir Türk olarak dünyayı kucakladık, adalet getirdik, medeniyet getirdik. Şimdi de dünyaya bu kültürümüzü, medeniyetimizi gençlerin adından bir kere daha göstermek istiyoruz."1

Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti  

2

Şarkıcı Murda havalimanında gözaltına alındı 

3

Kazada yaralanan motosiklet sürücüsü avukat, şikayetini bir şartla geri aldı

4

5 öğrencinin öldüğü kaza sonrası ilçe milli eğitim ile okul müdürü görevden alındı

5

5 metrekarelik karavanıyla Türkiye'yi geziyor

6

Tarihi köprünün yanına sonradan inşa edilen köprünün kaldırılmasını istiyorlar

7

Otomobil ile minibüs kafa kafaya çarpıştı; sürücüler hayatını kaybetti

8

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan savcılığa 'siyasi cinayetler' başvurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarihinde sömürgecilik lekesi bulunmayan bir milletiz
Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti  
İçişleri Bakanlığı'ndan taksi şoförlerine 12 kural hatırlatması
TIR sürücülerinin 'yol verme' inatlaşması kazayla bitti
5 öğrencinin öldüğü kaza sonrası ilçe milli eğitim ile okul müdürü görevden alındı
Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu: Kanal İstanbul ile ulaşım sektörü ve denizcilik alanında yeni bir çağın kapısını aralıyoruz
Kazada yaralanan oğlunu görünce gözyaşı döktü
Kağıthane'de fazla hesap tartışması cinayetle sonuçlandı
Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı, ''salgın devam ediyor' uyarısı...
İzmit Körfezi'nde binlerce ölü denizanası kıyıya vurdu
Adalet Bakanı Gül: Yargı asla el uzatılacak bir yer değildir
130 metre yüksekliğindeki platform, Çanakkale Köprüsü altından özel planlama ile geçirilecek
Karadeniz için aşı çağrısı yapan Prof. Dr. Aydın: Vakalar asemptomatik çoğalıyor
150 metre tırmanarak topladığı kaya balını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ulaştıracak
Kütüphanekolik öğretmen