EN ÇOK OKUNANLAR

Kartal'da hemşireyi öldüren şüpheli Bağcılar'da yakalandı; dehşet anları kamerada

Savcı: Ümitcan Uygun, Esra'yı öldürüp yataktaki pozisyonunu verdi

Ters kelepçeye 10 bin TL tazminat

Öğretmen çift, 8 öğrenciye 'işkence ve cinsel istismar'dan yargılanacak

Sultangazi'de otomobiline binen kadın silahla böyle vuruldu

Kaza ihbarına giden ekipler, sürücüyü başından vurulmuş buldu

YHS

VAN-DHA - DHA 11.04.2016 14:12

TUŞBA,(Van),(DHA)- VAN'ın Tuşba İlçesi Belediyesi ile Tuşba İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü arasında 'Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü imzalandı. Bu kapsamda iş yerleri, işletmeler ve okul kantinleri denetlenerek sağlık, hijyen ve temizliği simgeleyen sertifika ile Beyaz Bayrak verilecek ve beyaz bayrak kriterleri devam ettikçe beyaz bayrak kalıcılığı devam edecek.

Tuşba Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Tuşba İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü arasında imzalanan Beyaz Bayrak Protokolü kapsamında, belirlenen kriterlere göre iş yerleri, işletmeler ve okulların kantinleri denetlenecek. Denetim sonucunda 100 puan üzerinden 90 ve üzeri puan alan işyerleri, işletmeler ile okul kantinlerine, iki yıl için geçerli olan ve düzenli olarak denetlenen bu yerlerin, sağlık, hijyen ve temizliği simgeleyen sertifika ile Beyaz Bayrak verilecek ve beyaz bayrak kriterleri devam ettikçe beyaz bayrak kalıcılığı da devam edecek. Tuşba Belediyesinde düzenlenen protokol törenine Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Tuşba İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü M. Salih Şirazi, Tuşba Belediyesi Zabıta Müdürü Osman Sevinç ile sahada bu işlemleri düzenli takip edecek mühendisler ve zabıta elemanları katıldı.

Düzenlenen törende konuşan Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, beyaz renginin saflığın, temizliğin, iyiliğin, güzelliğin simgesi olduğunu belirterek, "Beyaz bayrak iyi niyetin, beyaz bir sayfa da yeni başlangıçların ifadesidir. Beyaz bayrak ile istikrarı, devamlılığı da simgelerken beyaz renk aynı zamanda temizlik, dürüstlük çağrışımlarını yapmaktadır. İmzalanan protokol dahilinde teknik ve hijyenik yönden gıda mevzuatında belirtilen koşullara özenle uyan işyerlerini belgelendirerek ödüllendirmek, halka duyurmak ve böylece sektördeki diğer işyerlerini de daha iyi koşulları sağlamaya teşvik etmektir. Bunu yaparken Tuşba Belediyesi Zabıta ekipleri belirlenen koşulların sağlanıp sağlanmadığının tespiti ve gerektiğinde yasal yaptırımlarla ve önlemlerle bu koşulların karşılanmasını sağlayarak tüketicinin güvenilir gıdaya ulaşması amaçlamaktadır. Kriterleri özenle uygulayan ve sürdürülebilir hale getirerek gıda güvenliğine üst düzey önem veren işletmelerin, ödüllendirmesi Beyaz Bayrak vererek sağlanacaktır" dedi.

TUŞBA’DA EMİN ELLERDESİNİZBaşkan Özgökçe Beyaz Bayrak Ödül Projesinin 4 Nisandan itibaren bu protokol ile uygulamaya konulduğunu da belirterek, "Amacı teknik ve hijyenik yönden gıda mevzuatında belirtilen koşullara özenle uyan gıda iş yerlerini Tuşba Belediyesi adına belgelendirerek ödüllendirmek, halka duyurmak ve böylece sektördeki diğer iş yerlerini de daha iyi koşulları sağlamaya teşvik etmektir. Bilindiği gibi ülkemizdeki gıda denetim sistemi mevzuatta belirlenen koşulların sağlanıp sağlanmadığının tespiti ve gerektiğinde yasal yaptırımlarla ve önlemlerle bu koşulların karşılanmasını sağlayarak tüketicinin güvenilir gıdaya ulaşmasını amaçlamaktadır. İlçemizde faaliyet gösteren lokanta, restaurant, kafe, pastane, yemekhane, kantin gibi toplu tüketim yerleri ile gıda üretim ve satış yerleri proje kapsamındadır. Ödül almak üzere, İlçede düzenli yapılacak denetimlerde belirlenen tüm kriterlerin karşılanması durumunda, oy birliği ile ödül verilecektir. Bu sebeple proje, tarafsızlık ilkesi ile resmi otorite tarafından uygulanan, hiçbir parasal karşılığı olmayan, kapsamlı ve objektif bir proje olup, bu yönüyle dünyada emsali az görülen bir proje olma özelliğini taşımaktadır. Ödül kazanan iş yerleri belediyemiz web sayfasında ve sosyal medya sayfalarında yayınlanacaktır, her türlü reklam faaliyetlerinde Beyaz Bayrak logosunu kullanabileceklerdir. Ödüllü iş yerlerinde koşulların devamlılığı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kontrol görevlileri ve Tuşba Belediyesi Zabıta görevlileri tarafından denetlenmekte ve koşullarını devam ettirmeyenlerin ödülleri iptal edilecektir" diye konuştu.

Zabıta ekiplerinin genel kontrolleri ve denetimler aralıksız sürdürdüğünü belirten Başkan Özgökçe, "Bizim için en önemli konu insan sağlığıdır. Tuşba genelinde 2 yıllık süre içerisinde 512 işyeri denetimi yapılmıştır. 6 işyerine kapatma, 45 işyerine de para cezası uygulanmıştır. Yapılan denetimler üç ayların başından ve özellikle Ramazan ayında artarak devam etmektedir. Bu konuyu 150 bin nüfuslu Tuşba’da bu konuda eğitilmiş ve yetkili 2 gıda denetmenimiz ve 20 zabıta bulunmaktadır. Okul kantinleri ayrı bir önem arz ediyor. Okullarda satılan gıdaların ambalajlı ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına özen gösterilmelidir. Ceza uygulamak, cezalandırmak en son yapılan işlemdir. Biz daha çok ödüllendirerek, özendirerek başarıda işletme ve üreticilerimiz en mükemmeli yapmada yarıştırarak gıda sağlığı ve hijyeni ile gıda güvenliğini ilçemizde sağlayacağız. Bayrak alan üretici ve işletme ve satış yerleri tabir caiz ise liderliğe çıkan spor kulübünün nasıl ki orada hep lider kalması için çok gayret göstermesi gerekiyorsa burada da bayrağın geri alınmaması yani liderlikten o kurumun düşmemesi için azami gayret gösterilecektir. Bu şekilde mükemmel bir otokontrol sağlanacağı gibi bayrağı kaybedenler, gerek ve yeter şartları taşımadıklarından dolayı ayrıca da cezalandırılacaktır" dedi.FOTOĞRAFLI

 

1

Kartal'da hemşireyi öldüren şüpheli Bağcılar'da yakalandı; dehşet anları kamerada

2

Savcı: Ümitcan Uygun, Esra'yı öldürüp yataktaki pozisyonunu verdi

3

Ters kelepçeye 10 bin TL tazminat

4

Öğretmen çift, 8 öğrenciye 'işkence ve cinsel istismar'dan yargılanacak

5

Sultangazi'de otomobiline binen kadın silahla böyle vuruldu

6

Kaza ihbarına giden ekipler, sürücüyü başından vurulmuş buldu

7

Çaldıkları paralarla eğlendiler, içki ile ellerini yıkadılar

8

Vahşet itirafı canlı yayında gelmişti! Kan donduran cinayette yeni gelişme

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Temennimiz Putin ile Zelenski'yi bir araya getirebilmek 
Galatasaray, Torrent'le çıktığı ikinci maçında da mağlup oldu
Bakan Soylu, 'Bu yılın ilk güzel haberi' diyerek duyurdu; Evlat Nöbeti'nde 34'üncü buluşma
Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 71 bin 843 oldu
İstanbul'da kuvvetli yağış uyarısı! İzlanda kışı geliyor
Kartal'da hemşireyi öldüren şüpheli Bağcılar'da yakalandı; dehşet anları kamerada
Bilecik'te rüşvet alırken yakalanan belediye başkanı danışmanı tutuklandı
Vahşet itirafı canlı yayında gelmişti! Kan donduran cinayette yeni gelişme
Eşini öldürdü, mahkemede tepki gösteren kayınvalidesine 'kader' dedi
Ayşegül, apartta ölü bulundu; savcılık soruşturma başlattı 
Merkez Bankası, faiz oranını değiştirmedi
Öğrenci dövdüğü için öğretmenlikten alınmıştı; memur olacak
Tren kazasında ayağını kaybeden Eren'in hedefi, Ampute Milli Takımı
Bakan Koca: BioNTech üzerine Turkovac çalışmasını başlatacağız
Sinop'ta kar yağışı; 'Zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayın' uyarısı