EN ÇOK OKUNANLAR

2 çocuk annesi Serya'dan 3 gündür haber alınamıyor

Ümraniye'de makas attığı iddia edilen otomobil, hafif ticari araca çarptı: 2'si ağır, 8 yaralı

Üsküdar'da polis memuru silahla vurulmuş halde ölü bulundu

Husumetlisini tabancayla başından vuran şüpheli, adliyeye çelik yelekle getirildi

Bağcılar'da TIR'da yüklü briketler yola döküldü

İstanbul'da haftanın ilk iş gününde trafik yoğunluğu 

BASIN

28.12.2010 14:25

Hiç kuşku yok ki tütün kullanımı tüm dünyanın en önemli halk sağlığı sorunudur. Unutmayalım ki Türkiye’de yaklaşık 20 milyon kişinin tütün kullanmakta ve bu salgın nedeniyle yılda 100.000 kişi ölmektedir.

Öte yandan Türkiye yıllık 25 milyar TL civarında bir kaynağı tütün ürünlerinin satın alınmasına; yıllık 30 milyar TL dolayında bir kaynağı ise tütünün yol açtığı sağlık sorunlarının tanı ve tedavisine ayırmaktadır.

Türkiye’de gerek sağlık gerek ekonomik açıdan bireysel ve toplumsal yıkıma neden olan bu salgınla mücadele 1996 yılındaki 4207 sayılı “Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun”la başlamıştır. Bugün itibariyle Türk Toraks Derneği olarak büyük bir gururla ifade etmek isteriz ki; 1996 yılında yasallaşan 4207 sayılı Kanun sayesinde toplu taşıma araçları tümüyle sigara dumanından arındırılmış, sigara reklâm ve tanıtımları gündemden çıkmış, otomatik sigara satış makineleri Türkiye’ye girmemiş ve zaman içerisinde kapalı alanlarda sigara içilmemesi normu toplum genelinde benimsenmiştir.

Öte yandan bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü 21 Mayıs 2003 tarihinde “Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi”ni kabul etmiştir. Bu sözleşme 28 Nisan 2004 tarihinde Türkiye adına Sağlık Bakanı tarafından imzalanmış ve TBMM tarafından onaylanmıştır. Söz konusu sözleşmenin Türkiye için de bağlayıcılık kazanmasının ardından ulusal tütün kontrol çalışmaları hız kazanmıştır. Bu bağlamda konu ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin katılımlarıyla hazırlanan “Ulusal Tütün Kontrol Programı” 7 Ekim 2006 tarihinde Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanmıştır. Bu gelişmelerin sonucunda 3 Ocak 2008 tarihinde TBMM, 4207 sayılı Kanun’un kapsamını genişleten ve uygulamayı kolaylaştıran yasa çıkarmıştır.

Göğüs hastalıkları uzmanlarının uzmanlık derneği olan Türk Toraks Derneği varoluşu açısından hayati önem olarak tanımladığı tütün kontrolü mücadelesine 90’lı yılların ortalarından itibaren destek vermiştir. Bu çerçevede Türk Toraks Derneği, Türkiye’nin tütün kontrolü konusunda ulaştığı başarıdan haklı gurur duymakta ve bu mücadelenin bir neferi olduğu için övünmektedir.

Ancak Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu olarak son zamanlarda tütün kontrolü mücadelesinde bir gevşeme ve denetimsizliğin hakim olduğunu gözlemlemekteyiz. Öte yandan başta İstanbul olmak üzere pek çok ilde denetimlerde belirgin aksamalar yaşandığının farkındayız. Daha kötüsü kimi illerde 4207 sayılı Kanun’a aykırı olarak kapalı alanlar “sigara içilen” ve “sigara içilmeyen” bölümlere ayrıldığını biliyoruz.

Türk Toraks Derneği tütün kontrolü mücadelesinin en önemli halkasının denetim olduğunu bilmektedir. Çünkü denetimsizlik bir yandan ölüm satarak para kazanan tütün endüstrisini güçlendirmekte, diğer yandan toplumda Kanun’un hükümlerinin artık uygulanmayacağı yönünde karamsar bir beklentiye yol açmaktadır.

Türk Toraks Derneği, kendi ilkeleri ve varoluş misyonu gereği, Türkiye’nin geleceği demek olan 4207 sayılı Kanun’un amir hükümlerine titizlikle uyulması çağrısını yapmak zorunda kalmıştır. Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu olarak kamu otoritesinden bir kez daha Türkiye genelinde tütün kontrolü konusunda seferberlik ilan etmesini talep etmekteyiz. Hiç kuşku yok ki Türk Toraks Derneği, kamu otoritesinin bu konuda atacağı her adımı bugüne kadar olduğu gibi hiçbir karşılık beklemeden büyük bir gururla bugünden sonra da destekleyecektir.
1

2 çocuk annesi Serya'dan 3 gündür haber alınamıyor

2

Ümraniye'de makas attığı iddia edilen otomobil, hafif ticari araca çarptı: 2'si ağır, 8 yaralı

3

Üsküdar'da polis memuru silahla vurulmuş halde ölü bulundu

4

Husumetlisini tabancayla başından vuran şüpheli, adliyeye çelik yelekle getirildi

5

Bağcılar'da TIR'da yüklü briketler yola döküldü

6

İstanbul'da haftanın ilk iş gününde trafik yoğunluğu 

7

Kartal'da hafif ticari araç rögar kapağına çarpıp takla attı: 1 yaralı 

8

3 motosiklet çarpıştı: 5 yaralı

Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 21 bin 655 oldu
Mustafa Cengiz hayatını kaybetti
Mustafa Cengiz'in oğlu Sarper Cengiz: Sadece babamı değil, rehberimi kaybettim
2 çocuk annesi Serya'dan 3 gündür haber alınamıyor
Ümraniye'de makas attığı iddia edilen otomobil, hafif ticari araca çarptı: 2'si ağır, 8 yaralı
Minibüsün camından fırlayıp karşı yöndeki otomobile çarparak hayatını kaybetti
.
Köprüden düşen TIR, alev alev yandı: 2 ölü, 1 yaralı 
Amcası ile kuzenlerini öldürdükten sonra 'Olması gerekeni yaptım' mesajını paylaşmış
Ankara'da Alparslan Türkeş'i anma etkinliğine saldırı
Batman'da kanaat önderlerinden 'altın' sınırlaması; 80 gramı geçmeyecek
Metrodaki bıçaklı saldırganın babası: Ya birine zarar verseydi, ben razı mıyım? Vicdan azabından ben de gidecektim
Bursa'da trafik kazasında hayatını kaybeden iki genç İHH'lı İstanbul'da toprağa verildi 
TBMM Başkanı Şentop: Türkiye, Avrupa'nın göçmen deposu değildir
Bursa'daki kazada ölen uçak mühendisi, Nevşehir'de toprağa verildi