Geri Dön
MerkezTürk dünyası çocukları şenlikte buluştu

Türk dünyası çocukları şenlikte buluştu

Türk dünyası çocukları şenlikte buluştu

Türk dünyası çocukları şenlikte buluştu

Osman SAK/BURSA, (DHA)-BURSA Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Türk Dünyası Çocuk Şenliği, Azeri, Uygur, Kırgız, Gagavuz ve Türkmen çocukların da katılımıyla gerçekleştirildi. 
Bursa’nın Türk Dünyası Kültür Başkenti olması nedeniyle birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, Türk Dünyası Çocuk Şenliği’nde farklı coğrafyalardan gelen Türk çocukları buluşturdu. Botanik Park’taki etkinliğe ilgi yoğun oldu. Büyükşehir Belediye Bandosunun konser verdiği şenlikte, çizgi film karakteri Emiray’ın müzikal tiyatrosu da çocuklar tarafından ilgiyle izlendi. Yöresel kıyafetleriyle sahneye çıkan Azeri, Uygur, Kırgız, Gagavuz ve Türkmen çocuklar ise folklor gösterilerinin yanı sıra söyledikleri şarkı ve şiirlerle büyük beğeni topladı. Etkinliği izlemek için çocuklar yüz boyama, resim yapma, ok atma, canlı langırt ve çuval yarışı gibi etkinliklerle keyifli bir gün geçirdi. Çizgi filmlerin platolarının da kurulduğu alanda, çocuklar bol bol fotoğraf çektirdi. Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin bilim şovunu merakla izleyen çocuklar, Elif’in Düşleri ve Keloğlan müzikal tiyatrolarını da ilgiyle takip etti. Etkinlik Mehter Konseri ve Kılıç Kalkan gösterisiyle sona erdi. Dansları ve şarkılarıyla etkinliğe renk katan Azeri, Uygur, Kırgız, Gagavuz ve Türkmen çocuklar etkinliğin sonunda hep birlikte sahneye çıkarak, Bursalıları selamladı. 
Türksoy Temsilcisi Dr. Cavid Mövsümlü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan’a plaket ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Bayhan’a da teşekkür belgesi verdi. Mövsümlü, etkinliğe sağladıkları katkı nedeniyle konuk ülkelerin koordinatörlerine de teşekkür plaketi verirken, Bursa’nın Türk Dünyası Kültür Başkenti olması nedeniyle yılsonuna kadar bu tarz etkinliklerin devam edeceğini belirten Ulaş Akhan, yapılan etkinliklerin Bursalılardan karşılık bulmasının çok önemli olduğunu hatırlatarak, çocuk şenliğinde alanı dolduran bütün vatandaşlara ve konuk ülke çocuklarına teşekkür etti.
Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Bayhan da yoğun katılımın mutluluk verici olduğunu belirterek, “Hem Bursalıların çocuklarıyla güzel bir hafta geçirmesini hem de konuk ülkelerden gelen çocuklarımızın Bursa’mızı tanımasını amaçladık. Katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi. (DHA)
FOTOĞRAFLI
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber