Geri Dön
MarmarisMarmaris Kültür Sanat Festivali 10 Haziran'da başlayacak

Marmaris Kültür Sanat Festivali 10 Haziran'da başlayacak

Marmaris Kültür Sanat Festivali 10 Haziran'da başlayacak

Marmaris Kültür Sanat Festivali 10 Haziran'da başlayacak

MARMARİS (Muğla), (DHA)-MUĞLA'nın Marmaris ilçesinde, küllerinden doğan 'Anka' kuşu temasıyla bu yaz ilk kez düzenlenecek Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali yapılacak. Fazıl Say, Amadeus Quartet, Kerem Görsev, Boğaziçi Gençlik Korosu, İlyas Mirzayev gibi pek çok yıldız sanatçıya ev sahipliği yapacak festival, 10-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) tarafından Marmaris Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, 10-28 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. Fazıl Say, Kerem Görsev, İlyas Mirzayev, Boğaziçi Gençlik Korosu gibi çok sayıda ismin katılacağı festivalin detaylarının anlatıldığı basın toplantısı sponsorların katılımıyla gerçekleştirildi. MAKSAD Başkanı Samir Gülahmedov'un ev sahipliğindeki toplantıya Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay da katıldı. Burada bir konuşma yapan Oktay, festivalin herkesi çok heyecanlandırdığını belirterek, "İki yıldır oldukça olumsuz durumlarla karşılaştık. Bu organizasyonu 2020'de yapacaktık. Pandemi, yangın ve seller bunu öteledi. İptal etmedik, sadece erteledik. Olumsuzlukları artık geride bırakıyoruz. Geleneksel hale gelecek. Marmaris'in enerjisinin, gücünün doğru anlamda yansıtıldığı bir hale gelecek. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ KONUKLAR
Festival büyük konserlerin yanı sıra Cahit Koparal Uluslararası Flüt Yarışması, sergiler, atölyeler, paneller, söyleşiler, köy, sokak ve sahil dinletileri gibi çok yönlü etkinliklere sahne olacak. Festivalin ana merkezi Marmaris Amfi Tiyatro olacak. Şef Münif Akalın yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası festivalin açılışında sahne alacak. Fazıl Say, 20 Haziran'da festivalin 'Küllerinden Doğmak' temasına da gönderme yapacağı resitalle Marmaris Açıkhava Tiyatrosu'nda müzikseverlerle buluşacak. Amadeus Electric Quartet 15 Haziran gecesi festivale renk katacak. 18 Haziran gecesi sahne alacak Kerem Görsev Trio, yaylı sazlardan oluşan 26 kişilik MAKSAD Festival Orkestrası eşliğinde müzikseverlere caz senfonisi sunacak. Masis Aram Gözbek yönetimindeki Boğaziçi Gençlik Korosu ise 25 Haziran akşamı izleyicilerle buluşacak. 28 Haziran'daki kapanış konserinde ise Azeri piyanist ve besteci İlyas Mirzayev'in düzenlemeleri ve özgün yorumuyla 'Muğla Türküleri Senfonisi', MAKSAD Festival Orkestrası ve yerel saz ustaları eşliğinde seslendirilecek.

SERGİ VE SÖYLEŞİLER DE OLACAK
Gravür sanatçısı Hayati Misman'ın sergisi ve söyleşisi, yazar Buket Uzuner'in söyleşi ve imza günü, Eti Çocuk Tiyatrosu gösterileri, heykeltıraş Elif Özer'in festival için çalıştığı tematik balmumu eserler, ressam Efkan Beyaz'ın atölye ve söyleşisi, değerli uzmanlarla arıcılık ve apiterapi sohbetleri, Taşlıca'daki Phoenix Arkeoloji Projesi hakkında Dr. Asil Yaman ile küllerinden doğmak ve motivasyonunu korumak hakkında Nasuh Mahruki ile gerçekleştirilecek söyleşiler festivale renk katacak.
(DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber