EN ÇOK OKUNANLAR

Kağıthane'de hareketli dakikalar

Aref'i kobra ısırdı

Zeytinlikte suçüstü yakalandılar

Ağrı'dan sevindiren haber

Caminin ağaçlarını kesenlerin kimliği belli oldu

Rize'de sağanak, sel ve heyelana yol açtı

Yurt

İncirlik Hava Üssü

Çağlar ÖZTÜRK/ADANA-Siyamend KAÇMAZ/MOSKOVA, (DHA) 10.08.2017 15:57
İncirlik Hava Üssü

ADANA'da İncirlik Hava Üssü'nde ABD'ye ait bir uçağı dronla düşürmeyi ve daha sonra Alevi derneklerinde kanlı eylem yapmayı planladığı açıklanan DEAŞ üyesi Rus vatandaşı Renat Bakıev yakalandı. Bakıev, geniş güvenlik önlemi altında sevk edildiği adliyede tutuklandı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları teknik ve fiziki takip sonucu Rus vatandaşı Renat Bakıev'in kentte DEAŞ terör örgütü adına İncirlik Hava Üssü'ne ve Alevi derneğine eylem düzenlemek için keşif yaptığı bilgisine ulaştı. Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' ve Tekirdağ Sulh Ceza Hakimliği'nce tehdit suçundan arandığı belirlenen Bakıev, polisler tarafından yakın takibe alındı. Kentte bulunduğu süre içinde Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'nda sohbetlere katıldığı tespit edilen Renat Bakıev'in kiraladığı bisikletle birlikte 5 Ocak Meydanı'nda bulunan Alevi derneğinde bulunanlara kanlı eylem yapmak için derneğin çevresinde keşif yaptığı belirlendi. Terörist Bakıev'in ilk eylemini İncirlik Hava Üssü'ne dronla birlikte ABD'ye ait bir uçağa bombalı eylem yaparak uçağı düşürmek ve ABD'li askerlerin bulunduğu bir alanı patlatmak için keşif yaptığı tespit edilince polis harekete geçti.

TELEGRAM'DAN PARA İSTEMİŞ

Rus yapımı olan anlık mesajlaşma programı 'Telegram' üzerinden drone satın almak için diğer terör örgütü üyelerinden 2 bin 800 lira para istediği belirtilen Renat Bakıev, Alevi derneğine yakın bölgede, yapılan operasyonla gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan Bakıev'in, DEAŞ terör örgütü üyeliğini kabullendiği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye'yi kötülediği, Aleviler'i 'Allah düşmanı' olarak nitelendirerek hepsinin öldürülmesi gerektiğini savunduğu iddia edildi. Bir süre önce Suriye'de 'Cihat' adı altında ABD'lilere eylem yapmaya çalıştıklarını ancak başarısız olduklarını açıklayan terörist Renat Bakıev, DEAŞ terör örgütü adına eylem yapmak için Adana'da bulunduğunu belirterek İncirlik Üssü'nde ABD'ye ait bir uçağı dronla düşürmek için keşif yaptığını itiraf etti. Sorgusu tamamlanan Renat Bakıev adliyeye sevk edildi.

DAHA ÖNCE DE SALDIRI PLANINI VARDI

Adana'da polisin  22 Haziran'da terör örgütü DEAŞ'ın Yeşilyurt Mahallesi'ndeki hücre evine yaptığı operasyonda yakalanarak tutuklanan örgütün sözde 'Adana emiri' 32 yaşındaki Abdulkerim Çakar'ın aralarında bulunduğu 11 kişinin de DEAŞ'a yönelik hava operasyonlarının düzenlendiği İncirlik Hava Üssü'ne bombalı saldırı yapma planları ortaya çıkmıştı.

Örgüt evinde yakalanan ve tutuklanan şüpheliler ifadelerinde İncirlik Hava Üssü'ne bombalı saldırı eylemlerinden birini de biri kamyon 2 araçla yapılabileceğini söylemişti.

 

TUTUKLANDI

Adana'da eylem hazırlığı içindeyken polis operasyonu ile yakalanan DEAŞ'lı terörist 23 yaşındaki Rusya vatandaşı Renat Bakıev, geniş güvenlik önlemi altında sevk edildiği adliyede tutuklandı.

"Rusya Türkiye’de tutuklanan Rus vatandaşına ilişkin bilgileri inceliyor"

Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği Basın Sözcüsü İrina Kasimova, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği'nin, terör faaliyetlerinde bulunduğu ileri sürülen Rus uyruklu Renat Bakiyev’in Türkiye’de tutuklanmasına ilişkin bilgileri incelediğini belirtti.

Rus haber ajansı RİA Novosti’de yer alan habere göre Kasimova, "Bugün Türk basınında Türkiye’de Rus vatandaşı Renat Bakiyev’in terör faaliyetleri nedeniyle yakalandığı haberi yer aldı. Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği konuyla ilgili bilgileri ve olayın detaylarını incelemek üzere gereken çalışmalarda bulunuyor" dedi.

Emniyet yetkililerinin nin bugün basına verdiği bilgilere göre, "Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları teknik ve fiziki takip sonucu Rus vatandaşı Renat Bakıev'in kentte DEAŞ terör örgütü adına İncirlik Hava Üssü'ne ve Alevi derneğine eylem düzenlemek için keşif yaptığı bilgisine ulaştı."



1

Kağıthane'de hareketli dakikalar

2

Aref'i kobra ısırdı

3

Zeytinlikte suçüstü yakalandılar

4

Ağrı'dan sevindiren haber

5

Caminin ağaçlarını kesenlerin kimliği belli oldu

6

Rize'de sağanak, sel ve heyelana yol açtı

7

Oto yıkamada sıra kavgası sokağa taştı

8

Kıyafet tartışmasının yaşandığı otobüsün şoförü konuştu

EN YENİLER

3 gündür kuyuda mahsur kalan kediyi, AFAD kurtardı
Erdek'te 10 hektar zeytinlik yandı
TBMM Başkanlık Divanı ve ihtisas komisyonları üyeleri belirlendi
Alcatel 5 Türkiye'de satışa sunuldu
Honor 10, 3 ayda 3 milyon sattı
Akar, resmi üniformasını yeniden giydi
Vatandaşlar buldu, jandarma inceleme başlattı
İşsizlik verisi sonrası dolar 4.84,  euro 5.67 lirada
FETÖ şüphelisi jandarma komutanı serbest bırakıldı